Spółki prawa handlowego stały się głównym narzędziem prowadzenia interesów i … oszustw. Pierwsza część serii o szeroko stosowanych praktykach
Spółki z nieograniczoną bezczelnością (1) Co to jest spółka.
Spółki prawa handlowego, jak to pisze Encyklopedia Zarządzania to:
"spółka osobowa bądź kapitałowa której tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział i przekształcanie reguluje ustawa z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (KSH). Ponadto w sprawach nieuregulowanych w powyższej ustawie stosuje się przepisy Kodeksu Cywilnego. Umowa spółki handlowej zobowiązuje akcjonariuszy do dążenia do osiągnięcia wspólnego celu poprzez wniesienie wkładów (lub poprzez współdziałanie w inny określony sposób jeśli stanowi tak umowa lub statut spółki)"
i dalej:
"W spółkach osobowych wspólnicy angażują zarówno swój majątek jak i osobistą pracę. Zazwyczaj liczba uczestników w tego rodzaju spółkach jest niewielka, natomiast ryzyko znaczne – wspólnicy odpowiadają całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną.
W odróżnieniu od spółki osobowej w spółce kapitałowej wspólnicy są wyłączeni z osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Wspólnicy z reguły są odsunięci od bezpośredniego prowadzenia spraw spółki i kontroli jej działalności (do tego celu służy specjalny organ – rada nadzorcza, komisja rewizyjna) […]"
Co do zasady, odpowiedzialność w przypadku braku możliwości egzekucji z majątku spółki przechodzi na członków zarządu, jednak w kilku ściśle określonych przypadkach mamy zwollnienie z odpowiedzialności. Dzieje się tak w przypadku gdy:
– złożono w odpowiednim terminie wniosek o ogłoszenie upadłości spółkilub wszczęto postępowanie układowe
– niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z winy konkretnego członka zarządu
– mimo braku zgłoszenia wniosku o upadłość lub układ wierzyciel i tak nie poniósł szkody na majątku
-niemożność wykonywania funkcji członka zarządu wynikła na skutek choroby, wyjazdu za granicę
W przypadku dochodzenia swoich roszczeń od członków zarządu spółek powołując się na k.s.h. to właśnie członek zarządu musi wykazać że zaistniała któraś z powyższych przesłanek zwalniających go od odpowiedzialności.
Tak! Właściciele i najczęsciej także Zarząd spółki nie ponosi osobistej odpowiedzialności za zobowiązania, które zaciąga spółka.
Często jest to wykorzystywane na wiele sposobów w celu przeprowadzania "przekrętów" i uciekania od odpowiedzialności. A pieniadze, których później brakuje, leją się strumieniem faktur "za usługi" oraz gotówki w kopertach i walizkach….
(cdn)