Bez kategorii
Like

Spalarnia śmieci w Gorlicach

29/11/2012
607 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Jak donosi gazeta lokalna „Echo Gorlic” do 2015 roku, „na terenie Elektrociepłowni w Gorlicach powstanie spalarnia śmieci…

0


Jak donosi gazeta lokalna „Echo Gorlic” do 2015 roku, „na terenie Elektrociepłowni w Gorlicach powstanie spalarnia śmieci warta blisko 130 mln złotych. W Gorlicach spalać będziemy ok. 100 tysięcy ton śmieci z powiatu gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego i Nowego Sącza”.

Budowę spalarni odpadów (według „Echa Gorlic”) popiera burmistrz Gorlic Witold Kochan. Sprawa nabrzmiewa, bo spalarnie śmieci nie były, nie są i nie będą obojętne dla stanu środowiska naturalnego. „Echo Gorlic” stawia słuszne pytanie – spalarnia śmieci w Gorlicach – korzyść czy szkoda dla środowiska?

O planach inwestycyjnych związanych z budową spalarni w Gorlicach trzeba rozmawiać, a inwestor i władze miasta winni przedstawić publicznie wszystkie dane technologiczne przedsięwzięcia a także analizy dotyczące aspektów ochrony środowiska. Należy także oczekiwać przedłożenia wszelkich szacunków ekonomicznych związanych z budową spalarni śmieci. Mieszkańcy Powiatu Gorlickiego powinni także uzyskać informacje, w jaki sposób partycypować będą w tej inwestycji samorządy z Limanowej i Nowego Sącza. Jak stwierdza „Echo Gorlic” „spalarnie nie uwolnią nas od problemów skażenia środowiska i rosnącej góry smieci – zarówno komunalnych, jak i przemysłowych. Jeżeli poważnie myśleć o rozwiązaniu tych problemów, to nie należy zaczynać od „końca rury”, czyli komina spalarni, lecz podejmować wszelkie możliwe i bezpieczne działania, na rzecz ograniczenia wytwarzanych odpadów u źródła oraz tzw. czystej produkcji, w toku której nie powstają odpady, bądź są one nietoksyczne oraz dają się łatwo przetworzyć”.

O spalarni śmieci w Gorlicach ciąg dalszy nastąpi…

 

0

Maciej Rysiewicz http://www.gorliceiokolice.eu

Dziennikarz i wydawca. Twórca portali "Bobowa Od-Nowa" i "Gorlice i Okolice" w powiecie gorlickim (www.gorliceiokolice.eu). Zastępca redaktora naczelnego portalu "3obieg". Redaktor naczelny portalu "Zdrowie za Zdrowie". W latach 2004-2013 wydawca i redaktor naczelny czasopism "Kalendarz Pszczelarza" i "Przegląd Pszczelarski". Autor książek "Ule i pasieki w Polsce" i "Krynica Zdrój - miasto, ludzie, okolice". Właściciel Wydawnictwa WILCZYSKA (www.wilczyska.eu). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

628 publikacje
270 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758