Zainaugurowana 2 maja, w Dniu Flagi Narodowej, akcja „Przywracamy lekcje historii do szkół” zakończyła się sukcesem. Pod obywatelskim projektem ustawy podpisało się 150 tys. obywateli.
O tym sukcesie poinformowali na poniedziałkowej konferencji podkarpaccy posłowie „Solidarnej Polski”: Kazimierz Ziobro i Mieczysław Golba.
Na Podkarpaciu swój podpis pod projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty złożyło 12 tyś. mieszkańców. Po zebraniu 150 tyś. w całej Polsce „Solidarna Polska” złożyła w Sejmie obywatelski projekt „Przywracajmy historię do szkół” mający na celu przywrócenie modelu nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych, który obowiązywał przed 1 września. Wówczas było to 180 godzin, teraz jest to zaledwie 60 godzin.
– Projekt nowelizacji ma na celu zagwarantowanie w formie ustawy nauczania historii w polskich szkołach średnich i wierzymy, że to się uda” – mówili podczas konferencji prasowej w Rzeszowie Kazimierz Ziobro i Mieczysław Golba z „Solidarnej Polski”. Projekt nowelizacji ustawy jest odpowiedzią na rozporządzenie MEN w sprawie reformy sposobu nauczania lekcji historii. Nowe przepisy obowiązują od 1 września 2012 r. Zgodnie z tym rozporządzeniem, w drugiej i trzeciej klasie szkoły ponadgimnazjalnej uczniowie wybierają przedmioty, jakich uczyć się będą na poziomie rozszerzonym, a jakich jako uzupełniających. Uczniowie, którzy zdecydowali się uczęszczać np. do klasy przyrodniczej, politechnicznej lub ekonomicznej mają obowiązkowy przedmiot „Historia i społeczeństwo”.
Obecnie program historii kończy się na II wojnie światowej, nie ma natomiast lekcji o historii współczesnej. Jak podkreślił podkarpacki polityk tego ugrupowania – Kazimierz Ziobro– wiedza historyczna kształtuje patriotyzm i poczucie więzi z narodem.
– Nie jest to projekt polityczny i mam nadzieję, że tak właśnie będzie rozpatrywany w Sejmie – stwierdził poseł Mieczysław Golba. – Chcemy, aby młodzież była bardziej świadoma swojej tożsamości narodowej. Niepokojące jest to, że niewiele czasu poświęca się zwłaszcza na naukę historii najnowszej.
Przedstawiciele „Solidarnej Polski” liczą na poparcie polityków z innych ugrupowań, chcą również, żeby sprawę nauczania historii regulowała ustawa, a nie rozporządzenie ministra edukacji. Nowy program nauczania miałby obowiązywać od przyszłego roku szkolnego.
Bezpośrednia relacja z konferencji prasowej, która odbyła się w rzeszowskim Biurze Poselskim Kazimierza Ziobro jest do pobrania na: http://www.gazetaparlamentarna.pl/index.php/15-super-news/120-historia,-solidarna-polska,-ziobro,-golba.html lub na: http://wyslijto.pl/plik/0htcwdhe4i a także na http://w44.wrzuta.pl/film/edytuj/token/2krCt3yheXg/1yfofll/1348508243/konferencja_prasowa_solidarnej_polski-rzeszow-24.09.2012
Polecam również relację z konferencji w Warszawie, która odbyła się przed złożeniem obywatelskiego projektu do laski marszałkowskiej:
wielki protest obywateli, 150 tysięcy podpisów za przywróceniem lekcji historii na
http://www.youtube.com/watch?v=6pI7RQLdbD4&feature=player_embedded
***
Obywatelski projekt ustawy został złożony 22 września u marszałka Sejmu RP. Projekt ustawy przywracającej lekcje historii w polskich szkołach jest głosem w obronie polskiej historii, naszej tradycji i pamięci narodowej. Jest to niewątpliwie pierwszy bardzo znaczący sukces „Solidarnej Polski”. Pod obywatelskim projektem ustawy podpisało się 150 tys. obywateli. Jest to pierwsza udana inicjatywa obywatelska w dziedzinie edukacji po 1989 roku. Trzeba wierzyć, że projekt zyska poparcie pozostałych Klubów Parlamentarnych.
Doktor socjologii, dziennikarz, niezależny publicysta. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zainteresowania: polityka wschodnia (Ukraina, Rosja, Białoruś), Francja, Polonia świata, poezja, problematyka społeczna, współczesna rodzina, problematyka regionalna