Bez kategorii
Like

Smutki Kruka

25/10/2011
454 Wyświetlenia
0 Komentarze
10 minut czytania
no-cover

Czy wizerunek osoby publicznej (aktora) skojarzony z firmą windykacyjną (KRUK) może być szkodliwy dla aktora? Firma KRUK uważa, że… chyba tak! I koresponduje z Nowym Ekranem.

0


Firma windykacyjna KRUK S.A., którą opisaliśmy – jako jedną z wielu – w ramach prowadzonej przez Nowy Ekran Akcji Windykacja poczuła duży dyskomfort w związku z tym, że nasi blogerzy opisują działania tej firmy, jak każdej działającej, na trudnym rynku wierzytelności.

Spółka KRUK nie jest zadowolona z tego, że jeden z naszych blogerów, zauważył w swoim tekście, że windykatorzy spod znaku czarnego ptaka reklamują się (choć jest to reklama niemal dyskretna) w serialu telewizyjnym „M, jak Miłość” (http://gustlik222.nowyekran.pl/post/30037,kryptoreklama-kruk-a-w-m-jak-milosc-czyli-jak-windykatorzy-piora-mozgi-widzom-seriali).

Co więcej, zdaniem firmy windykacyjnej blogerzy nie mogą wykorzystywać wizerunków osób publicznych – w tym wypadku aktorów (bo szkodzą ich wizerunkowi?), ani materiałów reklamowych udostępnianych przez samą spółkę na swoich stronach internetowych.

Ustalmy więc – blogerzy mogą wykorzystywać wizerunki osób publicznych i jest to zgodne z prawem. Chyba, że w sposób oczywisty narażają ich dobre imię na szwank. Sugestie KRUK S.A., że w tym wypadku grożą blogerom jakieś roszczenia prowadzą do prostej konkluzji, że owo dobre imię zostało naruszone. Wydaje się, że jedynie poprzez zestawienie go z wizerunkiem graficznym windykatorów.

Poniżej przytaczamy w oryginale korespondencję Nowego Ekranu ze spółką KRUK.

 
Szanowni Państwo,
Informujemy, że dnia 13 października 2011 r. na Państwa portalu pojawił się artykuł pt. „Kryptoreklama KRUK-a w „M jak Miłość”, czyli jak windykatorzy piorą mózgi widzom seriali”.
W treść artykułu wykorzystano baner znajdujący się na stronie internetowej firmy KRUK S.A. będący przedmiotem ochrony prawno-autorskiej przewidzianej przez przepisy ustawy z dnia 04 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przedmiotowy baner stanowi utwór w rozumieniu odnośnych przepisów i jako taki nie powinien być modyfikowany bez zgody autora z uwagi na objęcie ochroną prawną jego integralności. Nadmieniamy jednocześnie, że KRUK S.A. w żadnym momencie nie udzielała Państwu zgody na dokonywania modyfikacji utworu. Zatem łamią Państwo prawo wykorzystując go w swojej publikacji.
Ponadto, naruszając integralność utworu wykorzystują Państwo bez wymaganej zgody zdjęcie osób na nim się znajdujących czyli Pani Teresy Lipowskiej i Pana Witolda Pyrkosza. W przypadku roszczeń z tego tytułu spada na Państwa pełna odpowiedzialność za nielegalne posłużenie się ich wizerunkiem. Mając to na uwadze o prosimy o natychmiastowe usunięcie zmodyfikowanego baneru znajdującego się na Państwa portalu.
Jednocześnie informujemy, że rozpowszechniane przez Państwa informacje, w treści artykułu, na temat roli oraz uprawnień firm windykacyjnych są niezgodne z literą prawa obowiązującą w naszym kraju. W wyniku cesji wierzytelności zgodnie z art. 509 Kodeksu cywilnego, prawa i obowiązki dotychczasowego wierzyciela są przejmowane przez nabywcę wierzytelności. Z tą chwilą nabywca wierzytelności staje się jedynym prawomocnym wierzycielem dłużnika i jemu przysługuje uprawnienie do dochodzenia zapłaty oraz rozpoznawania ewentualnych reklamacji zgłoszonych przez dłużków. Z tego też względu publikowane przez Państwa treści wprowadzają osoby zadłużone w błąd, co do uprawnień nabywcy wierzytelności, a ponadto co do praw i obowiązków dłużnika.
Gdyby osoba zadłużona skorzystała z Państwa rekomendacji unikania kontaktu z nabywca wierzytelności (czyli wierzycielem wtórnym) mógłby się narazić na przykład na dodatkowe koszy postępowania sądowego i komorniczego. Jest ono zwykle wytaczane w sytuacji gdy dłużnik unika kontaktu ze swoim aktualnym wierzycielem.  Tym samym narażają się Państwo także na roszczenia ze strony osób, które zostały przez Państwa wprowadzone w błąd i poniosły dodatkowe straty z tytułu postępowania sądowo-egzekucyjnego, chociaż sprawę tę mogłyby rozwiązać polubownie bez dodatkowych kosztów i interwencji komornika.
Podsumowując, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dla osób, których zadłużenie w drodze cesji nabyła Grupa KRUK (i do których skierowany jest przekaz medialny) – Grupa KRUK jest jedynym pełnoprawnym wierzycielem. W wyniku cesji wierzytelności stosunek prawny z wierzycielem pierwotnym przestał istnieć.
Taką podstawową wiedzę z zakresu prawa znajdą Państwo w Kodeksie Cywilnym (Księga Trzecia, Zobowiązania, Tytuł IX, Zmiana wierzyciela lub dłużnika, Dział I zmiana wierzyciela) lub w każdej kancelarii prawnej.
W związku z tym prosimy o zaprzestanie rozpowszechniania nieprawdziwych i wprowadzających w błąd informacji.
Z poważaniem
KRUK S.A.


Szanowni Państwo, zwracam uwagę, że Nowy Ekran jest platformą hostingową i zgodnie z regulaminem nie odpowiada za treści publikowane przez blogerów:

ODPOWIEDZIALNOŚĆ SERWISU Administrator nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść lub inne materiały zamieszczanych przez użytkowników w Serwisie. Ponadto Administrator nie odpowiada w szczególności, za: a) prawdziwość lub staranność w opisywaniu faktów, zdarzeń lub osób, b) podanie błędnych lub fałszywych danych osobowych użytkownika, d) naruszenia przez użytkowników praw osób lub podmiotów trzecich, w szczególności praw autorskich lub dóbr osobistych, g) utratę zawartości Serwisu z uwagi na awarie sieci komputerowych, systemów informatycznych lub innymi okolicznościami, którym Spółka nie była w stanie przeciwdziałać, w szczególności tym także okolicznościom siły wyższej. h) szkody wyrządzone użytkowników jakie powstały lub mogły powstać w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania Serwisu, bądź też jego czasowej niedostępności.   PRAWA I OBOWIĄZKI UŻYTKOWNIKA   1.    Użytkownik ponosi pełną i nieograniczoną odpowiedzialność za wszelkie treści i materiały publikowane w Serwisie, także po utracie statusu użytkownika. ………………………. Jednocześnie informujemy, że istnieje możliwość publicznego ustosunkowania się do kwestii w których Państwo macie inne zdanie. Wystarczy założyć firmowego bloga i publikować na Nowym Ekranie. Przy okazji moglibyście Państwo odpowiedzieć na wiele pytań związanych z zasadami windykacji należności prowadzonymi przez KRUK SA.

Przekazuję Państwu kod zaproszenia umożliwiający rejestrację bloga: **********

Oczywiście, Państwa list zostanie opublikowany na oficjalnym blogu Nowego Ekranu, by czytelnicy i blogerzy mogli dowiedzieć się o oficjalnej reakcji firmy KRUK SA na pojawiające się w serwisie Nowy Ekran publikacje dotyczące windykacji należności.

Z poważaniem — Tomasz Parol ps. Łażący Łazarz Redaktor Naczelny

 

A panom i paniom z firmy KRUK zwracamy uwagę, że bloger – autor skądinąd bardzo ciekawej notki małymi literami na końcu tekstu wyjaśnił skąd ma ów sporny obrazek (a miał prawo z niego skorzystać). Proporcje między czcionką artykułu a czcionką wyjaśnienia są mniej więcej takie same, jak te stosowane w pismach od firmy KRUK. Dziwi, że spółka stosująca dość często ten zabieg, sama nie sprawdza, co jest napisane „małym drukiem, na samym końcu”.

Pragniemy również nadmienić, że publikowanie wizerunku KRUK-a jest, jakby nie było, reklamą. Za co firma winna nam podziękowanie – szczególnie, że nie wyceniliśmy i nie fakturowaliśmy publikowania wizerunku spółki.

0

Persona non grata

Blog przeznaczony do publikacji materialów dziennikarzy obywatelskich przygotowanych na zlecenie Nowego Ekranu lub artykulów i listów nadeslanych do Redakcji

422 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758