Co trzeba zrobić, gdy decyzją rodziny jest dokonanie ekshumacji zmarłego? Ekshumacja to otwarcie grobu i wydobycie szczątków ludzkich w celu przeniesienia i pochowania w innym miejscu. Ekshumacja zwłok i szczątków jest dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia, z tym że właściwy powiatowy lub portowy inspektor sanitarny może dopuścić wykonanie ekshumacji w innym czasie, przy zachowaniu ustalonych przez niego środków ostrożności. Ekshumację przeprowadza się we wczesnych godzinach rannych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz. U. z 2001 r. Nr 153, poz. 1783). Przy zachowaniu powyższych warunków dokładny termin ekshumacji ustala administracja cmentarza, na którym dana ekshumacja ma zostać wykonana. Jakie dokumenty są wymagane, […]
ANEKS,
z działalności Rodzin Ofiar.
Dariusz Fedorowicz, lek. med. który w Smoleńsku stracił brata.
( ) " Należy Pana zdaniem wykonać ekshumacje?
Tak, tą sprawą powinna zająć się prokuratura prowadząca śledztwo. To nie jest widzimisię rodzin, to obowiązek prokuratury, by zabezpieczyć materiał dowodowy w tej sprawie. Badania ekshumacyjne powinny zostać przeprowadzone. Tymczasem śledczy nie dość, że nie przeprowadzają z urzędu tych ekshumacji, to dodatkowo nie odnoszą się w ogóle do wniosków rodzin o ich przeprowadzenie. One pozostają bez odpowiedzi.
Dlaczego po przylocie ciał do Polski nie otworzono trumien i nie wykonano w Polsce sekcji zwłok. Mówiło się w kraju, że nie było takich możliwości prawnych. Rzeczywiście nie było?
Prokuratorzy mieli nie tylko prawo, ale i obowiązek, przeprowadzić te sekcje. Niestety nie wykonano ich i obecnie widzimy tego smutne efekty. Polska nie wykorzystała niezmiernie ważnego materiału dowodowego, który miała do dyspozycji. To kolejna niezrozumiała dla mnie decyzja. Tłumaczono wtedy rzeczywiście, że to było niemożliwe, ponieważ te trumny są objęte rosyjską jurysdykcją, ale to jest zupełny absurd. Słyszeliśmy również opinie, że nie wykonuje się ekshumacji, ponieważ zabrania tego ustawa o pochówkach i cmentarzach z 1959 roku, czyli akt prawny o naturze przepisów sanitarnych. One jednak nie mogą brać góry nad postępowaniem prokuratorskim. To kolejne bezpodstawne tłumaczenie. Widać w tej sprawie bardzo dziwne rozumowanie i równie dziwne postępowanie." ( )