Knurów, 28. lutego 2016 r. Organizatorem tegorocznych uroczystości, związanych ze świętem ,,Pamięci Żołnierzy Wyklętych” był Klub „Gazety Polskiej” Ziemi Gliwickiej, przy współudziale Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – Gliwice.
Ożyła pamięć o ludziach, których kazano za PRL-u wyrzucić z pamięci. Wyklęci, zepchnięci na margines – ludzie, o życiu których nie wolno było do niedawna mówić, ani pisać. Pamięć o bohaterstwie ludzi, co krwią zapłacili walcząc o wolną Polskę, trwa także na Śląsku.
Na chwilę przed defiladą…
Uroczystości ku pamięci bohaterów wyklętych i niezłomnych, którzy ginęli zarówno na liniach wielu frontów II wojny światowej, ale też jako żołnierze AK, broniący dobrego imienia i honoru Polaka – także po jej zakończeniu, odbyły się 28. lutego w kościele pod wezwaniem św. św. Cyryla i Metodego w Knurowie. Koncelebrowanej mszy świętej przewodniczył proboszcz knurowskiej parafii, ks. Mirosław Pelc. Na uwagę zasługuje słowo boże, wygłoszone przez ks. Marcina Sochę. Słowa, wypowiedziane przez księdza, były nie tylko kolejną wspaniałą lekcją historii, ale także swego rodzaju definicją godnego postępowania w świecie, zdominowanym przez laicki, materialistyczny sposób myślenia: Aby zasłużyć sobie na przekroczenie progu ojczyzny w życiu wiecznym, trzeba nam szczerze i z całkowitym oddaniem pokochać swoją ojczyznę na ziemi. W homilii ks. Socha wspomniał także o zagrożeniach, które czyhają na nas dziś – trwa bowiem walka z naszą godnością, na margines spychana jest moralność. Wiernych wartościom, także chrześcijańskim, nazywa się wyklętymi, niemalże stojącymi poza prawem.
Przemarsz pododdziału ulicami Knurowa. Kompanię prowadzi sierż. sztabowy Sławomir Tokarz
Do hymnu…
Jak co roku w uroczystościach udział brała młodzież Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 klas mundurowych w Knurowie. Pododdziałem dowodził sierżant sztabowy Sławomir Tokarz (instruktor szkolenia klas mundurowych na powiat gliwicki). Warto podkreślić wysokie wyszkolenie młodzieży pod względem musztry, w tym miejscu należałoby nieco zmienić powiedzenie, mówiące o ludziach w mundurach – mając na uwadze kompanię reprezentacyjną klas mundurowych knurowskiej szkoły, należałoby użyć zwrotu: Za mundurem chłopcy sznurem.
Miłe akcenty wielkiego święta…
Przemarsz w asyście orkiestry dętej KWK „Knurów”
We mszy świętej uczestniczyły poczty sztandarowe Honorowych Dawców Krwi, NSZZ Solidarność KWK Knurów, obecna była delegacja Rady Miasta i radnych powiatu gliwickiego, wieńce i wiązanki kwiatów złożyli politycy. Wokół pomnika zgromadzili się mieszkańcy Knurowa, przedstawiciele Rady Gminy Gierałtowice, delegacja Związku Górnośląskiego z Gierałtowic oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy sąsiadujących z Knurowem miejscowości.
Msza święta w knurowskim kościele
Po mszy świętej odbył się Apel Poległych przy Pomniku Czynu Powstańczego, kiedy to dowódca pododdziału odczytał listę bohaterów, zaś orkiestra KWK Knurów, uczestnicząca w przemarszu, odegrała hymn państwowy.
Apel poległych
Kwiaty od polityków…
Tekst i zdjęcia:
Tadeusz Puchałka
Za: www.SieMysli.info.ke