Sejm na wniosek rządzącej koalicji PO-PSL przegłosował projekt ustawy w sprawie zmian w OFE. I tak Rząd Donalda Tuska dobrał się do pieniędzy emerytów – I co wy na to lemmingi – mamy już 3 razy po 5 (cukier, chleb, benzyna).
Zapomnijcie o emeryturach – Tusk o to zadbał!
„Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie”
Zmiany mają wejść w życie 1 maja 2011 r. Ustawa zakłada, że składka do OFE zostanie początkowo zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc.
Rząd proponuje też wprowadzenie od 2012 r. 4-proc. ulgi podatkowej dla osób dodatkowo oszczędzających na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Będą je mogły prowadzić towarzystwa emerytalne i inne instytucje finansowe. Zmianie ma ulec górny limit udziału akcji w portfelu OFE. Obecny, który wynosi 40 proc. aktywów funduszy, ma do 2020 r. osiągnąć 62 proc., a docelowo 90 proc.
Rząd ocenia, że zmiany pozwolą ograniczyć potrzeby pożyczkowe państwa do 2020 r. o ok. 190 mld zł
Ludowcy już wcześniej potwierdzili, że będą za przyjęciem rządowego projektu. – PSL poprze rządowy projekt w głosowaniach – zapewnił Jan Łopata (PSL). Oznacza to, że Platforma nie potrzebuje głosów opozycji do przyjęcia projektu.
Była prezes ZUS Anna Bańkowska (SLD) już wcześniej poinformowała, że Sojusz wstrzyma się w głosowaniu w sprawie OFE, bo – jak przypomniała – klub SLD złożył do rządowego projektu kilka poprawek i żadna z nich nie uzyskała akceptacji posłów koalicji PO-PSL. Wczoraj po południu komisja finansów publicznych przyjęła osiem poprawek. Sześć z nich wniosła Platforma, dwie – PJN. PO wniosło cztery poprawki legislacyjne oraz dwie, które polegają na: wprowadzeniu zakazu akwizycji dopiero 1 stycznia 2012 r. oraz na założeniu, że jeżeli ustawa o zwiększeniu efektywności OFE będzie zakładała, że oszczędzający sam będzie mógł wybrać, jak chce inwestować swoje pieniądze, to będzie mógł korzystać z pomocy doradcy. W związku z tym funkcje tych doradców będą mogli pełnić dawni akwizytorzy.
Komisja przyjęła też dwie poprawki PJN. Pierwsza zakłada, że w przypadku funduszy dobrowolnych, koszty inwestycji zagranicznych będą rozliczane tak jak w przypadku innych podmiotów. Druga natomiast zakłada, że z powodu likwidacji akwizycji, w losowaniu udział będą brać wszystkie OFE, których zysk jest wyższy średnia ważona z dwóch ostatnich lat. Dlaczego PO się na to zgodziło? – Te poprawki nie były wbrew ustawie. Nie burzą ustawy, tylko ją trochę poprawiają – powiedział Neumann.
Prace w Sejmie idą w ekspresowym tempie. Żeby ustawa weszła w życie od maja, parlament musi ją uchwalić, a prezydent podpisać przed końcem marca. Tak żeby jeszcze przed kwietniem została opublikowana w Dzienniku Ustaw. – Maszyny drukujące Dziennik Urzędowy już się grzeją, aby od maja można było ten strumień pieniędzy przejąć – mówił wczoraj w Sejmie Ludwik Dorn (niezrzeszony) podczas drugiego czytania ustawy.”
Źródło: wyborcza.pl/1,75248,9323884,Sejm_przeglosowal_zmniejszenie_skladek_do_OFE.html