PISZEMY – GŁOSUJEMY – DZIAŁAMY Jeśli nie RzBiK to dostaniecie „legalną rewolucję” w stylu liquiddemocracy.pl/ (potrójnie certyfikowane)
Z dedykacją dla wszystkich BiK-ów, a w szczególności dla członków Rady RzBiK, Łażącego Łazarza (oświecony absolut, bezstronnego orędownika ruchów blogerskich), szefa adminów (pozdrawiam małżonkę) oraz władz NE, które się temu przyglądają:
"Dlaczego dignoza, że jesteśmy nieudacznikami wydaje się trafna. Po pierwsze obóz niepodległościowy – czasami nazywany trochę za wąsko prawicą jest bardzo podzielony. Przez całe 20 lat są … ciągle powstają partie, partyjki, ugrupowiania, stowarzyszenia. Po tej stronie widać ogromną ilość hiperindywidualistów, ludzi którzy często mają gorące patriotyczne serca, niezłe kompetencje intelektualne, fajne pomysły, ale gdy przyjdzie do zbiorowego, grupowego działania okazuje się, że nie potrafią połknąć swojego ego, poddać go kontroli i działać drużynowo. Pod tym względem wyszliśmy z PRL-u w sytuacji takiej – środowiska postkomunistyczne, postPZPR-owskie miały wysokie zdolności gry drużynowej, a prawicowe czy postsolidarnościowe o wiele mniejsze. Byliśmy świetni w zrywie solidarnościowym, ale gdy przyjdzie do działania w warunkach demokratycznych i rynkowych okazuje się, że tu mamy deficyt zdolności organizacyjnych. Mamy deficyt przywódców, którzy nie chcą grać na siebie lecz budować szersze organizmy społeczne"
prof. Zybertowicz
czyli jak wyrzucić nieudacznika z siebie
KONSTYTUCJA RZECZYPOSPOLITEJ BLOGERÓW I KOMENTATORÓW
ustanowiona 3 maja 2012 r.
PREAMBUŁA
prezydentrzbik.nowyekran.pl/post/74909,30-dni-do-planowanej-rezygnacji-prezydenta-rzbik
Art. 1. RZBIK I BIK-I
Art. 2. WOLA BIK-ÓW
prezydentrzbik.nowyekran.pl/post/74938,29-dni-do-planowanej-rezygnacji-prezydenta-rzbik
Art. 3. WŁADZA
Art. 4. PREZYDENT
prezydentrzbik.nowyekran.pl/post/74990,28-dni-do-planowanej-rezygnacji-prezydenta-rzbik
Art. 7. LISTA SZLACHTY I STANOWISK W RZBIK – WAGA GŁOSÓW
prezydentrzbik.nowyekran.pl/post/75183,26-dni-do-planowanej-rezygnacji-prezydenta-rzbik
(podsumowanie)
Mające się ukazać dopiero jutro omówienie art. 5 i art. 6 Konstytucji, ale jak tu nie skorzystać z promocji admina mnicha zarazy, któremu bardzo dziękuję za wyciągnięcie notki z czeluści NE w imieniu RzBiK i BiK- RzBiKa, Prezydenta RzBiK czyli swoim własnym :))
Art. 5. RADA
1. Rada składa się maksymalnie z sześciu członków, którzy wspierają Prezydenta czynem i radą.
2. Rada sprawuje kontrolę nad rządami Prezydenta.
3. Rada zatwierdza w głosowaniach (wyrażając swoje Stanowisko) prawidłowość złożonych przez BiK-ów Wniosków (nie dotyczy Wniosku o odwołanie ze stanowiska członków Rady – ten zatwierdza Prezydent). Zatwierdzeniu przez Radę nie podlegają także Wnioski złożone przez BiK-ów, które dotyczą Wyborów Prezydenckich, Konstytucji, Banicji ze RzBiK.
4. Rada zatwierdza w głosowaniach Postanowienia Prezydenta, które dotyczą praw do głosowań na portalach, LISTY SZLACHTY I STANOWISK w RzBiK oraz Trybunału Konstytucyjnego RzBiK.
Art. 6. POSIEDZENIA
1. Prezydent z Radą obradują wspólnie na Posiedzeniach we wskazanym w Postanowieniu czasie i miejscu: w REALU (Warszawa) lub w VIRTUALU (on-line przez wybrany komunikator lub na blogu Prezydenta RzBiK) nie rzadziej niż raz w miesiącu.
2. Rada zbiera się tylko podczas Posiedzeń i tylko na nich jest Przedstawicielem BiK-ów. Rada m.in. przegłosowuje na nich Wnioski, Stanowiska, Komunikaty przygotowane na piśmie przez członka lub członków Rady.
3. Termin Posiedzenia (od-do) musi być postanowiony przynajmniej 7 dni wcześniej przed planowanym jego odbyciem się w REALU i przynajmniej 3 dni wcześniej przed planowanym jego odbyciem się w VIRTUALU.
4. Posiedzenia raz postanowionego nie można przerwać ani przesunąć.
5. Czas trwania Posiedzenia to minimum 2 godziny. Jeśli Posiedzenie trwało krócej niż 2 godziny lub zaszła sytuacja ekstraordynaryjna i się w ogóle nie odbyło, to konieczne jest odbycie w VIRTUALU następnego Posiedzenia w terminie 3 dni.
KOMENTARZ:
O Radzie i członkach Rady napisałem nieco w poprzedniej notce przy okazji omawiania roli Prezydenta, dziś o tym czego nie napisałem.
Rada się składa z maks. 6 członków – czyli może się składać też z jednego członka. To ważna zmiana w stosunku do poprzedniej Konstytucji, która wymuszała pełny skład Rady – np. wybór nowego Prezydenta musiał być z pełnego jej składu. Skutkowało to koniecznością przeprowadzania raz za razem wyborów do Rady, gdy któremuś członkowi zechciało się zrezygnować. Nie było to dobre, zabierało energię.
Rada sprawuje kontrolę nad rządami Prezydenta – czyli nad jego aktywnością (rządami) w sprawach RzBiK i BiK-ów (nie zaś jakichś blogerów i jakichś komentatorów – o czym było wcześniej). Rada nie kontroluje (domaga się kwitów) życia prywatnego Prezydenta czy jego ew. innej działalności publicznej. Jaśniej: argumentowanie, że np. Prezydent jest członkiem PO czy jest rozwodnikiem nie jest konstytucyjnie dopuszczalne. Wiedzy o kandydacie domagać się mogą od zainteresowanego jedynie BiK-i – najlepiej zanim dokonają wyboru na dane stanowisko. Ten zaś może im odpowiedzieć jak uważa – oni odpowiedź tę lub jej brak odpowiednio ocenić.
Rada sprawuje kontrolę, zgodnie ze swymi kompetencjami, jedynie na Posiedzeniach.
Rada wyraża swoje Stanowisko (większością głosów – tych co są osobiście obecni na Posiedzeniu). Stanowisko nie jest wiążące dla Prezydenta – stanowi znak dla Prezydenta i BiK-ów, że Rada w danej kwestii ma to same zdanie co Prezydent lub się od niego dystansuje. W ten sposób Rada dokumentuje też swoją pracę.
Po zajęciu Stanowiska – różniącego się od Postanowienia Prezydenta – Rada może złożyć Wniosek do BiK-ów o np. nowe Wybory Prezydenckie. Może oczywiście poprzestać jedynie na wyrażeniu Stanowiska.
W niektórych sprawach Art. 5.4 Prezydent nie może sam decydować (uzasadnienie czemu w tych sprawach – innym razem). Stanowisko Rady jest wtedy swego rodzaju kontrasygnatą. Rada zatwierdza prawidłowość złożonych Wniosków – czyli bada jedynie poprawność ich złożenia, czytaj: nie może wnikać w charakter Wniosku, co może zrobić na zasadzie wyjątku Prezydent, gdyby Wniosek brzmiał np. "W sprawie przyłączenia RzBiK do (nieistniejacej) Republiki Marsjańskiej". Prezydentowi umożliwia to słynny art. 21, nazywany też paragrafem 22. Jaj ze RzBiK nikt sobie robić nie będzie.
O tym czy takie działanie (użycie "paragrafu 22") Prezydenta byłoby zgodne z Konstytucją – jej literą i DUCHEM orzec może ostatecznie Trybunał Konstytucyjny lub ocenić to mogą BiK-i. Za sprzeniewierzenie się Konstytucji Prezydent może zostać skazany na Banicję ze RzBiK, ale wtedy osądzać go będą wszystkie BiK-i, nie zaś tylko grupka BiK-ów, która dla jaj zebrała sobie odpowiednią wagę głosów pod absurdalnym Wnioskiem.
Termin Posiedzenia ustala Prezydent co nie znaczy, że członkowie Rady nie mogą przedłożyć Prezydentowi uzgodnionego przez ich terminu. Wielokrotnie deklarowałem członkom Rady, że się dostosuję do ich sugestii czasowych. Wszak zdroworosądkowo: lepiej gdy jeden się dostosuje do sześciu niż sześciu do jednego – każdy ma przecież swoje prywatne życie. Ale nie zamierzałem też i nie zamierzam nadal być sekretarką Rady – jeśli brak jest sugestii co do terminu, to jako Prezydent muszę "narzucać" termin, bo Konstytucja wymaga, by przynajmniej raz w miesiącu odbyło się Posiedzenie, nawet jeśli żaden z członków Rady miałby się na nie nie stawić.
Czemu wpisana jest na sztywno Warszawa dla Posiedzeń w REALU? To miasto jest najlepiej skomunikowane i w centrum Polski, no i jest jeszcze NE, gdzie można się przytulić. Prezydent mieszkający w np. Lądku Zdrój nie będzie mógł przymusić członków Rady do udania się w to niewatpliwie urocze, acz peryferyjne, miejsce, bo tak mu wygodnie.
Czemu forma pisemna przewidziana dla projektów Członków Rady? Po to by uniknąć nieporozumień co w istocie jest głosowane. Czemu zapisy o niemożności przerwania Posiedzenia i jego przesuwania, itp. – by np. metodą zwoływania Posiedzeń w REALU i ich zrywania w ostatniej chwili Prezydent nie mógł de facto manipulować składem Rady.
W końcu: czemu Posiedzenia nie mogą odbywać się WYŁĄCZNIE na blogach wtedy można by uniknąć problemów z czasem Posiedzenia? Dlatego że to zabiera za dużo czasu (także rozwleczenie w czasie) i grozi przegadaniem, No i doświadczyłem już "dobrodziejstw" komunikacji zubożonej o dźwięk, to masakra (przećwiczone). Często dochodzi wtedy do nie zrozumienia intencji po intonacji, to zaś skutkuje awanturami.
Czy to nie uderza w postulowaną zasadę jawności? Nie, podstawowa jawność to przede wszystkim jawne dokumenty – przegłosowane projekty z Posiedzeń z zaznaczeniem kto i jak głosował. Resztę może zainteresowny członek Rady napisać na blogu jako swoją prywatną refleksję, jeśli widzi taką potrzebę (np. omawiany był jego projekt czy chce przedstawić BiK-om szczegóły dyskusji nad ich Wnioskiem).
Nie ma formalnych sprawozdań – jak było mówione wcześniej – musi być dopasowanie formy do okoliczności. Tą okolicznością jest w tym przypadku to, że ktoś by musiał te protokoły pisać, ktoś inny sprawdzać, zatwierdzać – w sumie bez sensu (przynajmniej na tym etapie rozwoju RzBiK).
Pamiętajcie, Konstytucja RzBiK, to tylko punkt wyjścia – nie dojścia. To wy, będąc aktywnymi, zdecydujecie, co jest dla was dobre, a co złe.
* * *
RzBiK czyli jedyna w blogosferze DOJRZAŁA, wcielona w byt, koncepcja samoorganizacji BiK-ów dla dobra Polski, oparta na ustanowionej przez BiK-ów Konstytucji (a nie woli sitwy czy czyjegoś widzimisie), kreująca nową szlachtę – z czynów, a nie z urodzenia (uszlachćmy wszystkich Polaków !), uwzględniająca zarówno wymogi demokracji bezpośredniej, jak i potrzebę przywództwa, która się wiąże z odpowiedzialnością za prawidłowe funkcjonowanie RzBiK. RzBiK to państwo otwarte dla wszystkich – w pełni respektujące wolną wolę każdego BiK-a (wola każdego BiK-a jest święta, art. 2 KRzBiK). RzBiK nie ma członków czy obywateli – o "przynależności" do niego decyduje respektowanie Konstytucji oraz branie udziału w głosowaniach (wyrażanie swojej woli). W RzBiK nie ma też żadnego przymusu (np. gdy zmieniłeś zdanie po głosowaniu w danej sprawie, to możesz zastrzec, by Prezydent nie powoływał się na twój głos, bo zmieniłeś zdanie. Musisz jednak wiedzieć, że wynik głosowania się przez ową zmianę decyzji się nie zmieni).
HOT NEWS:
27 września, POSTANOWIENIE NR 29/9/12 PRZBIK
27 września, KOMUNIKAT NR 9/9/12 PRZBIK