Bez kategorii
Like

RzBiK i NSZZ Solidarność czyli o urojonym zamordyzmie

17/10/2012
481 Wyświetlenia
0 Komentarze
22 minut czytania
no-cover

Nie taki RzBiK straszny jak go malują. Dedykowane panikarzom, pseudodemokratom, demokratom kibucowym, nieustraszonym pogromcom wściekłego hierarchicznie obrzydliwego zwierza – RzBiK-a

0


 
 
Tak się zastanowiłem czy w przyrodzie jest coś takiego jak RzBiK -okazało się, że długo nie musiałem szukać …
 
 
ROZDZIAŁ V
 
WŁADZE ZWIĄZKU I ORGANY PRZEDSTAWICIELSKIE
 
Postanowienia ogólne
 
§ 34
1. W Związku i jego jednostkach organizacyjnych funkcjonują następujące rodzaje władz:
1) władza stanowiąca,
2) władza wykonawcza,
3) władza kontrolna.
 
Art. 3 BiK-i sprawują władzę w RzBiK przez swoich Przedstawicieli: Prezydenta RzBiK (Prezydent lub PRzBiK), Radę RzBiK (Rada lub RRzBiK) lub bezpośrednio – manifestując poprzez głosowania swą przeważającą wolę.
 
 
3. Władzą wykonawczą jest :
1) w organizacji zakładowej i międzyzakładowej – odpowiednio komisja zakładowa lub międzyzakładowa,
2) w zakładowej organizacji koordynacyjnej – zakładowa komisja koordynacyjna,
3) w regionie – zarząd regionu,
4) w sekcji branżowej – rada sekcji,
5) w sekretariacie branżowym – rada sekretariatu,
6) ogólnokrajową Związku – Komisja Krajowa,
7) w Krajowym Sekretariacie Emerytów i Rencistów – Rada Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów,
8) w pozostałych jednostkach organizacyjnych są odpowiednie organy, zgodnie z postanowieniami ust. 7 i przepisami szczególnymi wydanymi przez organ rejestrujący.
 
4. Władza wykonawcza wymieniona w ust. 3 punkty od 3 do 7 wybiera swoje prezydium. Inne władze wykonawcze mogą również wybrać swoje prezydium. Prezydium jest wybierane zgodnie z postanowieniami §§ 42 i 51 ust. 2.
 
Jak widzimy są wielorakie formy władzy wykonawczej. W RzBiK nie ma tak usadzonej (kolektywnej) a jednak różnej od ogółu członków (ogółu BiK-ów – władzy stanowiącej) władzy wykonawczej. Wiąże się to ze faktem, że struktury NSZZ są bardzo rozbudowane. Dla naszych dalszych rozważań przyjmijmy więc, że władza wykonawcza = Prezydium.
 
 
5. Władzą kontrolną jest:
6) ogólnokrajową Związku – Krajowa Komisja Rewizyjna,
 
6. W podstawowych jednostkach organizacyjnych Związku zarządem, w rozumieniu ustawy o związkach zawodowych, jest jej władza wykonawcza.
 
Art. 5.2 Rada sprawuje kontrolę nad rządami Prezydenta.
 
Cała Rada – nie wydzielona komórka. BiK-i mogą oczywiście taką komórkę powołać jeśli nie będą ufać Radzie, która jest Przedstawicielem. Ale czy wtedy nie lepiej dokonać po prostu wyboru nowych członków Rady?
 
 
§ 35
1. Władza stanowiąca wybiera władze: wykonawczą i kontrolną, z zastrzeżeniem postanowień ust. 2 pkt. 2, 3 i 4, ust 3 pkt 2, ust. 4 pkt 2, ust. 5 pkt 2, ust. 6 pkt 2 oraz ust. 7.
 
Art. 3 BiK-i sprawują władzę w RzBiK przez swoich Przedstawicieli: Prezydenta RzBiK (Prezydent lub PRzBiK), Radę RzBiK (Rada lub RRzBiK) lub bezpośrednio – manifestując poprzez głosowania swą przeważającą wolę.
 
Art. 11.1 Prawo do składania Wniosków, brania udziału w głosowaniach, przysługują BiK-owi posiadającemu w momencie ogłoszenia terminu głosowania aktywne konto na portalu, na którym istnieje blog Pełnomocnika RzBiK.
 
 
§ 36
1. Kadencja każdej władzy trwa cztery lata z tym, że terminy wyborów na daną kadencję dla władz poszczególnych szczebli określa uchwała Komisji Krajowej. W wyjątkowych przypadkach Komisja Krajowa może przedłużyć lub skrócić czas trwania kadencji poszczególnych władz, nie więcej jednak niż o 4 miesiące …
 
W RzBiK nie ma kadencyjności. Nawet rok w blogosferze to morze czasu – czemu BiK-i miałby cierpieć kogokolwiek (łącznie z Trybunałem Konstytucyjnym) dłużej na stanowisku niż tego chcą?? Pada Wniosek, jest głosowanie i do widzenia.Wystarczy tylko chcieć.
 
 
Władza stanowiąca
 
§ 37
3. Władza stanowiąca jest związana w swoim działaniu postanowieniami Statutu oraz postanowieniami uchwał władz Związku wyższego rzędu podjętych w zakresie ich właściwości.
 
Preambuła: Rzeczpospolita Blogerów i Komentatorów (RzBiK) jest państwem BLOGERÓW I KOMENTATORÓW (jeden BiK), którzy wyrażają swą wolę i dla których Konstytucja RzBiK (Konstytucja lub KRzBiK) jest jedynym prawem i źródłem praw w RzBiK.
 
 
§ 38
1. Władza stanowiąca podejmuje uchwały i decyzje wiążące dla pozostałych władz danej jednostki organizacyjnej Związku oraz wszystkich władz jednostek podrzędnych w zakresie ich właściwości, z wyjątkami zastrzeżonymi w Statucie.
 
Art. 3 BiK-i sprawują władzę w RzBiK przez swoich Przedstawicieli: Prezydenta RzBiK (Prezydent lub PRzBiK), Radę RzBiK (Rada lub RRzBiK) lub bezpośrednio – manifestując poprzez głosowania swą przeważającą wolę.
 
W RzBiK są jak najbardziej możliwe wyjście przez BiK-ów z inicjatywą głosowania Wniosków o charakterze wiążącym, nie tylko Rezolucji (nie wiążące).
 
 
2. W zakresie spraw finansowo-majątkowych władza stanowiąca podejmuje jedynie uchwały, które w sposób ramowy nakładają obowiązki w tym zakresie, a konkretne decyzje finansowe przysługują władzy wykonawczej.
 
Art. 18.3 Skarb RzBiK skupuje złotówki po kursie 1 złoty – 1 rzbik. O wysokości emisji rzbików i sposobie rozdysponowania złotówek decydują w głosowaniach BiK-i.
 
Art. 18.1 Skarb RzBiK prowadzi Skarbnik RzBiK (Skarbnik)
 
Tu RzBiK jest zdecydowanie bardziej demokratyczny.
 
 
§ 40
1. Do kompetencji władz stanowiących należy wybór wszystkich pozostałych władz danej jednostki organizacyjnej Związku.
 
W RzBiK na stanowiska wyznacza Prezydent – nie dotyczy Trybunału Konstytucyjnego RzBiK:
 
Art. 17.2 W przypadku rezygnacji Jurysty lub odwołania go ze stanowiska przeprowadzane są Wybory Uzupełniające do Trybunału Konstytucyjnego. Jurystą zostaje zwycięzca głosowania, o ile zda egzamin z Konstytucji, znajomości Postanowień Prezydenta, Orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego i zatwierdzi go Rada.
 
Można to oczywiście zmienić, by wszystkie „pozostałe władze” (na stanowiskach) były wybierane bezpośrednio i całkowicie bez udziału Prezydenta i Rady. W obecnym układzie Rada i Prezydent wchodzą wspólnie w kompetencję władzy ustawodawczej. Z drugiej strony egzamin ze znajomości prawa RzBiK powinien być. Kto miałby to robić? Przecież nie BiK-i. Kolejny byt? Jestem przeciw mnożeniu bytów bez prawdziwych powodów.
 
 
Władza wykonawcza
 
§ 41
1. Władza wykonawcza danej jednostki organizacyjnej Związku kieruje jej działalnością i reprezentuje ją na zewnątrz Związku oraz wobec innych jednostek organizacyjnych Związku. W okresie pomiędzy posiedzeniami władzy stanowiącej władza wykonawcza podejmuje uchwały i decyzje wiążące dla wszystkich władz jednostek podrzędnych w zakresie ich właściwości, z wyjątkami zastrzeżonymi w Statucie….
 
Art. 4.1 W RzBiK rządzi Prezydent
 
Art. 2.2 Przeważająca wola BiK-ów manifestuje się poprzez głosowania, a wola BiK RzBiK-a – Prezydenta RzBiK, którego na stanowisko powołuje przeważająca wola BiK-ów, manifestuje się poprzez jego Postanowienia.
 
Wypisz – wymaluj.
 
 
3. Ponadto:
1) władza wykonawcza podstawowej jednostki organizacyjnej Związku reprezentuje członków Związku należących do danej podstawowej jednostki organizacyjnej Związku wobec pracodawcy, zawiera zakładowe układy zbiorowe pracy na zasadach określonych przepisami prawa powszechnego oraz posiada inne uprawnienia, wynikające z tychże przepisów, a także może przekazać swoje uprawnienia komisji zakładowej (jeśli władzą wykonawczą podstawowej jednostki organizacyjnej Związku jest zakładowa komisja koordynacyjna),komisji podzakładowej, wydziałowej, oddziałowej lub komisji koła,
 
Art.4.2 Prezydent reprezentuje każdego BiK-a z osobna – jednak wyłącznie w zakresie jego woli wyrażonej wcześniej w głosowaniach.
 
W Prezydent może, co też deklarował, scedować swoje uprawnienia na poszczególnych członków Rady lub nawet na Radzie, dla wykonania konkretnego działania lub stałego zadania. 
 
Prezydent reprezentuje wolę danej większości w konkretnej sprawie – nie zaś członków. Wykraczając poza tę wolę Prezydent reprezentuje swój urząd i państwo RzBiK – Rada zaś reprezentuje wtedy wyłącznie samą siebie.
 
 
§ 42
1. Prezydium, o którym mowa w § 34 ust. 4, jest organem władzy wykonawczej.
2. Do zadań prezydium władzy wykonawczej należy kierowanie bieżącą działalnością danej jednostki organizacyjnej Związku.
3. Prezydium władzy wykonawczej tworzą: przewodniczący oraz osoby wybrane na jego wniosek spośród członków tej władzy, w tym jego zastępca lub zastępcy, sekretarz i skarbnik. Przewodniczący władzy wykonawczej jest jednocześnie przewodniczącym prezydium tej władzy.
 
Art. 6.1 Prezydent z Radą obradują wspólnie na Posiedzeniach we wskazanym w Postanowieniu czasie i miejscu: w REALU (Warszawa) lub w VIRTUALU (on-line przez wybrany komunikator lub na blogu Prezydenta RzBiK) nie rzadziej niż raz w miesiącu.
 
Prezydium czyli Rada i Prezydent (Przewodniczący) – choć w RzBiK Rada pełni bardziej rolę Komisji Rewizyjnej. Rada, zwłaszcza zgodna, ma wiele do powiedzenia – dzieje się to za sprawą członków Rady, którzy mogąc odmówić wsparcia danego zamierzenia Prezydenta de facto współrządzą z nim.
 
Co z tego, że Prezydent coś postanowi skoro to nie będzie realizowane? Wtedy musi zasuwać sam i za to jeszcze może wylecieć ze stanowiska. Czemu w RzBiK nie ma Prezydium? Gdy Prezydent skrewi spada jedna głowa – nie 6 (skąd je brać?). Poza tym w RzBiK preferowana jest odpowiedzialność osobista. Do tego dochodzą problemy związane ze zbieraniem się „Prezydium” przy każdej sprawie – w RzBiK nie ma diet póki co, jak przytomnie zauważył T-rex. Czas reakcji i działanie byłyby więc raz, że spowolnione, dwa, że w przypadku rozłożenia głosów dochodziłoby do kłótni frakcji – bo brak by było tego, kto podejmuje ostatecznie decyzję. Takie silne zaznaczenie roli „Przewodniczącego” w RzBiK przeciwdziała też paraliżowi działania.
 
Prezydent nie ma wpływu na wybór członków Rady (kandydaci na członków nie muszą być rekomendowani).
 
 
4. Funkcji sekretarza i skarbnika nie można łączyć z funkcją przewodniczącego.
 
Art. 10.2. Obowiązuje zakaz łączenia stanowisk (nie dotyczy stanowiska Pełnomocnika).
 
Pełnomocnik to stanowisko techniczne – jest od przeprowadzania głosowań.
 
 
5. Przewodniczący reprezentuje na zewnątrz władzę wykonawczą, z uwzględnieniem postanowień ust. 7 i 8 oraz § 46, kieruje pracami władzy wykonawczej i jej prezydium,
 
Art. 4.1 W RzBiK rządzi Prezydent
 
Art. 4.2 Prezydent reprezentuje każdego BiK-a z osobna – jednak wyłącznie w zakresie jego woli wyrażonej wcześniej w głosowaniach.
 
W RzBiK Prezydent de facto współkieruje z Radą na Posiedzeniach, na zasadzie konsensusu, pracami"Prezydium". Rada (Przedstawiciel na Posiedzeniu) nie może zakrzyczeć Prezydenta, a on nie może sprawić, by się członkowie Rady zamknęli i nie mogli złożyć danego Wniosku, zająć Stanowiska.
 
 
Warunki pełnienia funkcji związkowych
 
§ 47
1. Członkiem władzy jednostki organizacyjnej Związku może być tylko członek danej jednostki, z wyjątkiem przypadku określonego w § 35 ust. 7.
2. W danej jednostce organizacyjnej Związku, oprócz pełnienia funkcji członka władzy stanowiącej, można być członkiem tylko jednej z następujących władz: wykonawczej lub kontrolnej.
 
W RzBiK nie ma członków. Tak naprawdę członkami w RzBiK można by nazwać szlachtę RzBiK (ci co się jakoś wykazali lub są na stanowiskach – coś z siebie dla RzBiK dają). Szlachta RzBiK ma większą wagę głosów jedynie w 3 typach głosowań. Ten fakt i to że mogą zwać się szlachtą (członkami) to chyba niewielkie, a jednak konieczne ich wyróżnienie. Różnica w wadze głosów między Prezydentem, a resztą szlachty (4-3-2 wagi głosu) jedynie w ww. 3 typach głosowań, ma na celu podkreślenie hierarchii i pełniena (lub nie pełnienia) stanowisk mniej lub bardziej odpowiedzialnych w RzBiK.
 
RzBiK nie zamyka się zatem na szlachtę. Przeciwanie chce jej jak najwięcej – bo wtedy więcej może. Tytuły jednak nie mogą być otrzymywane za friko – miniumum to regularne głosowanie (członkowie związku płacą wszak składki, itp.).
 
 
§ 49
W przypadku naruszenia zakazów określonych w postanowieniach § 47:
1) zarząd regionu stwierdza wygaśnięcie mandatu osób pełniących funkcje w podstawowych jednostkach organizacyjnych Związku oraz innych jednostkach organizacyjnych zarejestrowanych przez zarząd regionu,
 
W RzBiK jest tak samo – rzecz trzeba stwierdzić (postanowić, przegłosować). Nie się samo nie dzieje w przypadku wszelkich naruszeń prawa. Łamiący Konstytucję Prezydent RzBiK bez aktywnych BiK-ów niczym się nie różni od realcji miedzy Przewodniczącym, a związkowcami, którym nie chce się wysilić i odwołać ze stanowiska tegoż "Przewodniczącego". Niekonstytucyjność trzeba stwierdzić inaczej działanie nieprawidłowe jest obowiązujące. Jak w REALU.
 
 
2. Wybory do władz Związku odbywają się według następujących zasad:
1) kandydatem może być członek Związku spełniający jeden z następujących warunków:
a) będący członkiem władzy stanowiącej, która dokonuje wyboru, spełniający wszystkie wymogi określone w uchwale Krajowego Zjazdu Delegatów, legitymujący się co najmniej sześciomiesięcznym, nieprzerwanym okresem przynależności do Związku bezpośrednio poprzedzającym wybór*; powyższy okres przynależności nie dotyczy organizacji nowotworzonych, z wyjątkiem powstałych w wyniku połączenia lub podziału organizacji już istniejących;
 
2) głosowanie odbywa się w sposób tajny**,
3) wyborcy przysługuje jeden głos***,
4) głosować można tylko osobiście,
5) głosuje się na poszczególnych kandydatów,
6) wybory są ważne, gdy wzięła w nich udział co najmniej połowa uprawnionych do głosowania****,
7) do wyboru konieczne jest uzyskanie przez kandydata więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, z tym, że głosów ważnych musi być więcej niż głosów nieważnych.
3. Wyboru dokonuje się na okres kadencji danej władzy lub odpowiednio jej prezydium.
4. Odwołania członka władzy dokonuje ta władza, która go wybrała, z uwzględnieniem zasad określonych w postanowieniach ust. 2 pkt 2 – 7.
 
 
* odpowiednik szlachcica RzBiK nie pełniącego dotąd żadnego stanowiska w RzBiK
 
 
** W RzBiK jest tylko jawne głosowanie,kolejna przewaga demokratyczna RzBiK
 
Art. 13.1. Głosowania są bezpośrednie, jawne i osobiste.
 
 
*** W RzBiK jest tylko w 3 typach głosowań liczona większa niż 1 waga głosu:
 
Art. 7.6 Szlachta RzBiK ma głos o wadze większej niż 1 odnośnie składania Wniosków i głosowań dotyczących Wyborów Prezydenckich, Konstytucji, Banicji ze RzBiK.
 
 
**** Zbiór BiK-ów jest zbiorem niedookreślonym – wszak o poczuciu przynależności decyduje wolna wola, a ta jest zmienna w czasie.Twoja wola to nie cały ty kim jesteś – wolę możesz zawsze zmienić wyrażając ją. Nikt BiK-om legitymacji nie wydaje i sprawdza, czy faktycznie czują się BiK-ami. A poza tym:
 
Art. 2.1 Wola BiK-a jest święta
 
i tego chyba należy się trzymać widząc w UPORZĄDKOWANIU (Konstytucji, Przedstawicielach) wartość, dzięki której to poszczególne wole mogą się łączyć i skutecznie manifestować swą PRZEWAŻAJĄCĄ WOLĘ :))

 

Źródło:

www.solidarnosc.org.pl/pl/statut/rozdzial-v.html


A tak w ogóle, co się wam lepiej czyta Statut NSZZ Solidarność czy Konstytucję RzBiK?

Czy rozumiecie Konstytucję III RP i znacie w ogóle swe prawa niej zapisane. Nie słyszę.

0

Prezydent RzBiK

Blog Prezydenta Rzeczpospolitej Blogerów i Komentatorów

94 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758