Rywalizacja Polsko-Ruska
10/11/2013
1056 Wyświetlenia
1 Komentarze
5 minut czytania
Od wódki rozum krótki, dlatego też historia eliksiru będzie krótka. Historycy łączą tradycje wódki z dwoma narodami: Rosją i Polską. Jak widać chociaż jedno mamy wspólne. Upodobanie do białego złota.
Dokładny okres w historii, kiedy wynaleziono wódkę nie jest na 100% pewny.Podobno wódka dotarła do Rosji pod koniec XIV wieku.Gdy stała się popularna w XV wieku powstały sklepy o nazwie „kabak „. Nazwa wódka pochodzi od słowa „woda” była w rosji używana dla tego napoju już w IX wieku.
Istnieją również wczesne wzmianki na temat wódki w historii Polski.W XI wieku Polski produkowano substancję, którą nazwano „gorzałka”, pierwotnie używana do celów leczniczych.W 1534 roku Stefan Falimirz napisał w swoich opracowaniach o ziołach że wódką można zwiększyć płodność i pożądanie!
Ale kto naprawdę wymyślił wódkę ? Wygląda na to że spotyka się więcej materiałów pisanych o produkcji wódki w Rosji, jakby to tam opracowano technologię.Jednak istnieją wcześniejsze dokładne opisy produkcji eliksiru w Polsce. Zagadka należy do kategorii takich że ” Bez wodki nie rozbieriosz „
Trzeba wspomnieć, że już gdy wódka była opracowywana, pojawiły się też ciągoty rządu do kontroli destylacji i użycia wódki jako środka finansowania budżetu państwa. Już pod koniec XV wieku, ówczesny car Rosji Iwan III, wprowadził monopol państwowy na produkcję i sprzedaż wódki.Gorzelnie musiały płacić podatki do państwa w zamian za możliwość prowadzenia zakładu.
Wódka w latach 1800
Gdy trwała Wojna Ojczyźniana i w 1812 roku rosyjskiemu skarbowi brakowało funduszy, rząd wprowadził monopol państwa na terenie całego rozległego imperium rosyjskiego (z wyjątkiem Syberii, gdzie nie było sensu i możliwości prowadzenia kontroli) W Polsce wódka, gdzie gorzelnie były prowadzone przez szlachtę i kler także należało płacić podatki ale unikano kontroli aż do 1925 roku, kiedy krajową produkcję w pełni zmonopolizowano przez Państwo.
Wódka stała się podstawowym produktem obecnym w każdym gospodarstwie domowym .
Monopol na rosyjską wódkę uchylono w 1863 roku.Ceny gwałtownie spadły i wódka stała się łatwo dostępna dla wszystkich klas obywateli. Konsumpcja wzrosła i wkrótce stała się napojem,który człowiek powinien mieć w domu.Powstały rytuały społecznych takich jak „oblewanie transakcji”. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych, była niepisana reguła, że trzeba wypić wódkę po każdej transakcji. Na starych zdjęciach i filmach opowiadających o rosyjskich gangsterach można zobaczyć że po zakończeniu rokowań fotografowano się przy piciu wódki.
Obyczaj jak widać przetrwał dość długo.
Wódka w latach 1900
Gdy nadszedł rok 1911 wódka stanowiła prawie 90% spożywanych napojów alkoholowych.Od tego czasu poziom spożycia waha się, ale wódka jest nadal głównym napojem większości ludności.Rząd polski po okresie zmian wynikających z sukcesu solidarności utracił monopol produkcji i wszystkie gorzelnie zostały sprywatyzowane.Miało to prowadzić rozpowszechnienia polskiej marki wódek, zarówno za granicą jak i w Polsce.Wódka jest nadal ulubionym napojem narodowym w Polsce.
PS. Czy można się dziwić, że ludzie płuczą gardła ,kiedy się nagadają:
- – Chluśniem, bo uśniem
- – Pierdykniem, bo odwykniem
- – Wódka to twój wróg, więc lej ją w mordę
- – Zdrowie wasze w gardło nasze!
- – No to po maluchu!
- – Poloneza czas zacząć (przy otwieraniu wódki Polonaise)
- – Rybka lubi popływać (przy piciu pod śledzia)
- – Tylko ludzie głupie nie piją przy zupie
- – Piłeś – nie jedź, nie piłeś – wypij
- – Dobrze gada, dać mu piwa!
- – Ciach babkę w piach
- – No, wódka stygnie
- – Jak wiele czasu traci się w życiu na niepicie wódki
- – Pijmy, bo szkło nasiąka; … bo szkło się męczy
- – Oby nam się dobrze działo. A że działo to armata, to żeby nam się dobrze armaciło
- – Było, nie było w to głupie ryło
- – Jan Sebastian, bach!
http://antydotum.pl
Jeden komentarz