Dolegliwość, pojawiająca się w najmniej oczekiwanym momencie, która często unieruchamia nas na kilka dni.
Rwa kulszowa pojawia się nagle. W odcinku lędźwiowym kręgosłupa pojawia się ostry, kłujący ból promieniujący do pośladków i biodra z tyłu uda przez łydkę zmierza do stopy. Często dokucza w nocy.
Nerw kulszowy powstaje z połączenia kilku korzeni wychodzących z kręgosłupa i biegną wzdłuż nogi. Przyczyną bólu jest ucisk korzenia nerwowego w miejscu gdzie opuszcza on rdzeń kręgowy. Do ucisku może dojść w zmianach zwyrodnieniowych lub w związku z wypadnięciem krążka międzykręgowego, skrzywieniach kręgosłupa, obrzęku korzonka nerwowego lub w zmianach zwyrodnieniowych stawów międzykręgowych. Kobiety w ciąży w związku z przesunięciem środka ciężkości mogą się również uskarżać na rwę kulszową. Gdy pojawia się ból mięśnie przykręgosłupowe odruchowo napinają aby unieruchomić kręgosłup i dodatkowo potęgując ból.
W okresie ostrym zalecane jest leżenie w miarę wygodnej pozycji i stosowanie farmakoterapii uśmierzającej ból.
W okresie podostrym należy rozpocząć fizjoterapię oraz zabiegi fizykoterapeutyczne.
Uzupełnieniem może być leczenie sanatoryjne. Wykwalifikowany fizjoterapeuta może zdziałać bardzo dużo. Po przeprowadzeniu badania, może zastosować odpowiednią terapią dobraną indywidualnie do każdego pacjenta. Nie należy korzystać z pomocy kręgarzy, którzy dla każdego pacjenta stosują te same chwyty. Jednemu przez przypadek może pomóc, często jednak dochodzi do powikłań.
Jeśli wciąż zdarzają się nawroty lekarz może zadecydować o leczeniu operacyjnym.