Z wielkim trudem usiłuje się w Polsce odbudować ruchy narodowe. Przez ostatnie 500 lat w Europie następowały większe i mniejsze zmiany natomiast generalnie układ polityczny się nie zmienił. Działo się tak ze względu na wojny ale czasem tez zmiany następowały w wyniku oddziaływania sił politycznych lub ekonomicznych. Tak było do 1991 r. Kiedy to upadło ostanie europejskie imperium -CCCP. Upadek ten miał swoje globalne konsekwencje. Wydarzenia na Placu Tiananmen w Chinach również zdeterminowały ten kraj na wiele pokoleń. Chiny podjęły i kontynuują proces przemian ekonomicznych ale partia komunistyczna twardo trzyma władzę. Japonia doświadczyła kryzysu ekonomicznego i straciła swój impet. Kiedy w od 1993r. zaczął obowiązywać Traktat z Maastricht dając początek Unii Europejskiej otworzył się w Europie nowy rozdział w kierunku […]
Z wielkim trudem usiłuje się w Polsce odbudować ruchy narodowe.
Przez ostatnie 500 lat w Europie następowały większe i mniejsze zmiany natomiast generalnie układ polityczny się nie zmienił. Działo się tak ze względu na wojny ale czasem tez zmiany następowały w wyniku oddziaływania sił politycznych lub ekonomicznych.
Tak było do 1991 r. Kiedy to upadło ostanie europejskie imperium -CCCP. Upadek ten miał swoje globalne konsekwencje. Wydarzenia na Placu Tiananmen w Chinach również zdeterminowały ten kraj na wiele pokoleń. Chiny podjęły i kontynuują proces przemian ekonomicznych ale partia komunistyczna twardo trzyma władzę. Japonia doświadczyła kryzysu ekonomicznego i straciła swój impet. Kiedy w od 1993r. zaczął obowiązywać Traktat z Maastricht dając początek Unii Europejskiej otworzył się w Europie nowy rozdział w kierunku stworzenia Stanów Zjednoczonych Europy ,na wzór i dla równowagi względem USA.
Wszystko to stało się w bardzo niestabilnych warunkach w momencie kiedy tak naprawdę nie wiadomo co naprawdę czeka świat. Przez ostanie 20 lat czuć szykujące sie,dziejące się zmiany, przechodzenie od starego do „nowego porządku świata”.
Zanim nastanie nowe muszą się zdarzyć cztery rzeczy:
Kryzys ostatnich lat przyczynił się do interwencjonizmu państwowego w sferze ekonomicznej nawet na tych rynkach finansowych które nie podlegały wpływom i kontroli rządowej. Programy naprawcze (bailouts) stworzyły sytuację w której decyzje polityków i banków centralnych maja większe znaczenie niż operacje rynkowe.
Kryzys finansowy ma ogromny wpływ na Europę,do której zaczynało przenosić się centrum światowe centrum grawitacyjne. Zbiorczo ekonomia Europejska lekko przewyższała ekonomie USA. Europa szczyciła się tym że ma inne podejście do wydarzeń międzynarodowych niż Ameryka, polegając na rozwiązaniach politycznych i ekonomicznych i sprzeciwiając sie interwencjom militarnym. Ponadto Europa stała sie głównym konsumentem- szczególnie produktów chińskich (importując z Chin więcej niż USA). Sukces projektu EUROPA sprawiał wrażenie że wchłonięcie poprzednich generacji to sukces.
Stało się jednak tak że pytanie „czym będzie nowa Europa” zostało zastąpione innym:”czy przetrwa„? Jednak dokonane przemiany pozostawia i tak trwały ślad i w Europie i będą też miały swoje globalne konsekwencje.
Zakładany system współzależności wewnątrz unii miał zmienić bieg europejskiej historii i wykluczyć wojny. Zbliżenie Niemiec i Francji miało być tego gwarantem. Wychodzono z założenia że przyczyną konfliktów był nacjonalizm.Dopóki nie zostaną powstrzymane zapędy nacjonalistyczne (narodowe) nie uda się powstrzymać wojen. Przykładem tego była wojna w Jugosławii. Ruchy narodowe w Europie muszą być powstrzymane.
Ale co się stanie, jeśli projekt EUROPA upadnie, ze spoleczeństwami, państwami które utracą swoją tożsamość narodową?
Źródło:”Europe, the International System and a Generational Shift
Jeden komentarz