Zamach samobójczy na lotnisku Domodiedowo przeprowadzono w poniedziałek 24 stycznia 2011. W dwa dni później szef Sztabu Generalnego sił zbrojnych Rosji, gen. Nikołaj Makarow spotkał się w Brukseli z szefami sztabów 28 państw NATO. Rada Rosja- NATO w specjalnym oświadczeniu potępiła zamach. Jak stwierdzono: "Nasze kraje stają razem do walki z terroryzmem, a my jesteśmy zdeterminowani, aby przyspieszyć starania w celu zwalczania tej plagi" . Szef NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział: "Razem prowadzimy tę walkę. Właśnie dlatego w ramach Rady Rosja-NATO musimy zacieśnić współpracę w walce z terroryzmem". Rozmowy z 26 stycznia były kontynuacją szczytu w Lizbonie z grudnia 2010 roku, na którym Rosja wyraziła zgodę na zwiększenie ilości transportów NATO do Afganistanu przez swoje terytorium. Jednocześnie badała możliwości dołączenia […]
Zamach samobójczy na lotnisku Domodiedowo przeprowadzono w poniedziałek 24 stycznia 2011. W dwa dni później szef Sztabu Generalnego sił zbrojnych Rosji, gen. Nikołaj Makarow spotkał się w Brukseli z szefami sztabów 28 państw NATO.
Rada Rosja- NATO w specjalnym oświadczeniu potępiła zamach. Jak stwierdzono: "Nasze kraje stają razem do walki z terroryzmem, a my jesteśmy zdeterminowani, aby przyspieszyć starania w celu zwalczania tej plagi" .
Szef NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział: "Razem prowadzimy tę walkę. Właśnie dlatego w ramach Rady Rosja-NATO musimy zacieśnić współpracę w walce z terroryzmem".
Rozmowy z 26 stycznia były kontynuacją szczytu w Lizbonie z grudnia 2010 roku, na którym Rosja wyraziła zgodę na zwiększenie ilości transportów NATO do Afganistanu przez swoje terytorium. Jednocześnie badała możliwości dołączenia do NATO-wskiego projektu "tarczy antyrakietowej".
Sojusz uważa, że nie powinien tworzyć jednolitego systemu antyrakietowego z Rosją.
Po groźbie prezydenta Miedwiediewa, że w razie braku zgody NATO na przystąpienie Rosji do projektu "tarczy antyrakietowej", ta rozmieści dodatkową broń atomową, Rasmussen oświadczył, że oba systemy powinny działać niezależnie, ale korzystać ze wspólnych informacji.
Rosja profesjonalnie uwiarygadnia się jako kraj zagrożony (podobnie jak państwa NATO) zamachami terrorystycznymi .
Nie można wykluczyć, że efektem kolejnych zamachów "terrorystów" na jej terytorium będzie takie zmiękczenie stanowiska Sojuszu, że wspólna realizacja "tarczy antyrakietowej" Rosja/NATO nie będzie największym zmartwieniem Polski w kwestii jej bezpieczeństwa…
"Jesli pozwolisz, by robactwo sie rozmnozylo, rodza sie prawa robactwa."