Bez kategorii
Like

Rodzicu, zanim doradzisz dziecku wybór zawodu poznaj rynek pracy!

21/10/2011
459 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Z sondażu Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że 65 proc. rodziców, którzy pomagają swoim dzieciom w wyborze szkoły wyższej i zawodu, nie bierze pod uwagę rozwoju branż i zapotrzebowania rynku pracy.

0


Rodzice doradzają najczęściej profesje kojarzone jako prestiżowe.

 

Z sondażu Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że 65 proc. rodziców, którzy pomagają swoim dzieciom w wyborze szkoły wyższej i zawodu, nie bierze pod uwagę rozwoju branż i zapotrzebowania rynku pracy. Rodzice doradzają najczęściej profesje kojarzone jako prestiżowe.
 
Większość rodziców w doradzaniu w wyborze szkoły wyższej i ścieżki kariery kieruje się predyspozycjami i zainteresowaniami dziecka. Na śledzenie rozwoju branż i zawodów zwraca uwagę 35 proc. rodziców, tyle samo – na rankingi szkół i uczelni. Rankingi pracodawców są ważne dla 7 proc.
 
Profesjami, na które rodzice wskazywali najczęściej jako na zawody z przyszłością, są: lekarz, informatyk, prawnik, inżynier i architekt. Żaden z badanych nie poleciłby pracy w branży w telekomunikacyjnej, w której obecnie brakuje specjalistów.
 
Rodzice dostrzegają braki w wiedzy na temat rynku pracy, jak bowiem wynika z badania, co drugi rodzic wziąłby udział w spotkaniu z pracodawcami w szkołach lub organizowanych przez uczelnie wyższe.
 
Według sondażu, rodzice podejmują decyzję o wyborze zawodu najczęściej wspólnie ze swoimi dziećmi. Zdanie dziecka jest decydujące w 66 proc. przypadków. Jedynie 3 proc. rodziców uznało, że to oni powinni podejmować decyzję o przyszłości swoich dzieci bez porozumienia z nimi.
 
Prawie wszyscy rodzice uznali, że w ułatwianiu dzieciom wyboru szkoły i przyszłego zawodu pomagają rozmowy, wspólne rozwijanie ich zainteresowań i udział w zajęciach pozalekcyjnych. Jednak co dziesiąty badany odpowiedział, że jego dziecko nie uczestniczy w żadnych zajęciach pozalekcyjnych. 1/3 rodziców przyznała, że ich dziecko bierze udział w tzw. drzwiach otwartych organizowanych w szkołach wyższych i na uczelniach. 9 proc. korzysta z pomocy doradców zawodowych, a 6 proc. bierze udział w targach i giełdach pracy.
 
Uniwersytet Łódzki i Wydawnictwo Librus przeprowadziły badanie na grupie 122 rodziców uczniów gimnazjów i liceów w województwie łódzkim za pośrednictwem szkolnego dziennika elektronicznego. Przeprowadzono również wywiady z dwiema grupami rodziców z Łodzi i Bełchatowa. Badanie odbyło się we wrześniu br.(PAP)
 
0

Workerka

12 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758