W domach jednorodzinnych fundamenty są stawiane najczęściej na tak zwanych płytach fundamentowych. Wykorzystać do tego można również pale, jednak jest to rozwiązanie od którego się odchodzi, ze względu na jego wysokie koszty. Oba te rodzaje fundamentów wykonuje się z żelbetu. Zbrojenia płyt fundamentowych wykonuje się z prętów zbrojeniowych o średnicach od 12 do 16 mm. Łączy się je za pomocą strzemion z cieńszych prętów, pomiędzy 6 a 8 mm. Pamiętać jednak trzeba że pręty te nie mogą być pokryte lodem, smarami czy zabrudzeniami. Szkodliwa za to nie jest cienka warstwa rdzy, ponieważ wtedy pręty lepiej przylegają do betonu. Niedopuszczalnym jest jednak, aby pręty pokryte były dużymi płatami rdzy. Przez to, że fundament domu ma bezpośrednie połączenie z podłożem, konieczna jest […]
W domach jednorodzinnych fundamenty są stawiane najczęściej na tak zwanych płytach fundamentowych. Wykorzystać do tego można również pale, jednak jest to rozwiązanie od którego się odchodzi, ze względu na jego wysokie koszty. Oba te rodzaje fundamentów wykonuje się z żelbetu. Zbrojenia płyt fundamentowych wykonuje się z prętów zbrojeniowych o średnicach od 12 do 16 mm. Łączy się je za pomocą strzemion z cieńszych prętów, pomiędzy 6 a 8 mm. Pamiętać jednak trzeba że pręty te nie mogą być pokryte lodem, smarami czy zabrudzeniami. Szkodliwa za to nie jest cienka warstwa rdzy, ponieważ wtedy pręty lepiej przylegają do betonu. Niedopuszczalnym jest jednak, aby pręty pokryte były dużymi płatami rdzy. Przez to, że fundament domu ma bezpośrednie połączenie z podłożem, konieczna jest mocna otulina zbrojeniowa. Wynosić powinna nie mniej niż 50 mm. Połączenie zbrojenia również musi być wykonane solidnie, ponieważ musi być zachowana ciągłość.
W ścianach zbrojenie wygląda nieco inaczej. Z reguły są one wykonane z drobniejszych elementów takich jak cegły czy pustaki. Koniecznym jest jednak wykonanie trzpienia, czyli wzmocnienia ze słupów żelbetowych. W podobny sposób budynek spina się w całość, za pomocą wieńcy żelbetowych. Dzięki temu zabiegowi budynek jest odporny na nierównomierne osiadanie w podłożu, które doprowadzić może do pękania ścian. Wieńce żelbetowe są zbrojone za pomocą prętów o średnicy od 12 do 16 mm. Wykonane są ze stali żebrowanej i układane po dwie sztuki na górze i na dole. Związuje się je strzemionami składającymi się z prętów o średnicy 4 – 6 mm. Musi być zachowana ciągłość zbrojenia tych elementów, dlatego zadbać należy, aby zbrojenie na całej długości wieńca było odpowiedniej długości. Wzmocnienie to powinno odchodzić od prętów na zewnątrz. Materiały budowlane służące do zbrojeń są różnej jakości i wykonane są z różnych materiałów. W sklepach takich jak na przykład Castorama, możemy uzyskać fachową pomoc i porady co do wyboru materiałów potrzebnych na wykonanie solidnych zbrojeń.