Późnym wieczorem w poniedziałek europarlamentarzyści zagłosowali za zdelegalizowaniem na terenie Unii Europejskiej 'nagich’ (niepopartych zakupem długu) credit default swaps (CDS)– kontraktów ubezpieczających na wypadek niewypłacalności państwa. Niebezpieczne CDS, nazwane przez G. Sorosa 'polisą na czyjeś życie połączona z licencją na zabijanie’ odgrywały negatywną rolę w ataku na euro w zeszłym roku i zostały zdelegalizowane przez niemieckiego regulatora Bafin 18 maja 2010 roku. Rezolucja nie ma mocy wiążącej- trafi ona teraz do rządów państw Unii. Jednocześnie głosowanie na parlamentarnej Komisji ds. Finansowych i Gospodarczych znacząco zaostrzyło kryteria short selling utrudniając bardziej patologiczne zachowania inwestorów. W zamyśle Parlamentu od każdej transakcji pobierano by podatek obrotowy (0.05 proc. od transakcji). Ruch spotkał się z dużą krytyką środowisk finansowych jednak znacząco ustabilizuje rynki kapitałowe. […]
Późnym wieczorem w poniedziałek europarlamentarzyści zagłosowali za zdelegalizowaniem na terenie Unii Europejskiej 'nagich’ (niepopartych zakupem długu) credit default swaps (CDS)– kontraktów ubezpieczających na wypadek niewypłacalności państwa. Niebezpieczne CDS, nazwane przez G. Sorosa 'polisą na czyjeś życie połączona z licencją na zabijanie’ odgrywały negatywną rolę w ataku na euro w zeszłym roku i zostały zdelegalizowane przez niemieckiego regulatora Bafin 18 maja 2010 roku. Rezolucja nie ma mocy wiążącej- trafi ona teraz do rządów państw Unii.
Jednocześnie głosowanie na parlamentarnej Komisji ds. Finansowych i Gospodarczych znacząco zaostrzyło kryteria short selling utrudniając bardziej patologiczne zachowania inwestorów. W zamyśle Parlamentu od każdej transakcji pobierano by podatek obrotowy (0.05 proc. od transakcji). Ruch spotkał się z dużą krytyką środowisk finansowych jednak znacząco ustabilizuje rynki kapitałowe.
EP
http://news.yahoo.com/s/ap/20110307/ap_on_bi_ge/eu_eu_credit_default_swaps
Foto:Pizza de barr (Flickr)