Recepta – Zrób to sam! Poradnik Świadomego Pacjenta
06/01/2012
823 Wyświetlenia
0 Komentarze
15 minut czytania
Poradnik Świadomego Pacjenta, czyli co każdy pacjent wiedzieć powinien. Pacjenci też mogą być ekspertami.
Zawiera elektroniczny formularz do wystawiania recept.
Nie musisz kończyć studiów medycznych ani farmaceutycznych, żeby właściwie wypisać receptę.
Wystarczy, że będziesz krok po kroku postępował zgodnie z naszymi instrukcjami. Nasze wskazówki są prostym laickim zapisem dokumentów prawnych, które są aktami wykonawczymi do Ustawy Refundacyjnej i pojawiły się w ostatnim tygodniu. Powinni się z nimi z wyprzedzeniem zapoznać wszyscy lekarze wypisujący recepty na leki refundowane i wszyscy aptekarze realizujący recepty.
Ale Ministerstwo Zdrowia nie dało im szansy. Nie przygotowało ani systemu szkoleń ani informatorów wprowadzających lekarzy i farmaceutów we wprowadzane w systemie refundacji zmiany. Stąd bierze się problem i konflikt w trójkącie lekarze – MZ – farmaceuci. Wszyscy o zmianach dowiadują się z mediów. My jako eksperci z zakresu polityki lekowej chcemy pomóc praktycznie pacjentom. Warto zapoznać się z naszymi podpowiedziami. Nie zajmie to dużo czasu. Na pewno mniej niż 6cio letnie studia medyczne;) Warto pokazać, że pacjenci też mogą być ekspertami w relacji z lekarzem czy farmaceutą, zwłaszcza, że ich motywacja do zapoznania się z nowymi zasadami jest dużo silniejsza niż motywacja zawodowa lekarzy czy farmaceutów. Motywacja pacjentów jest osobista. A wszyscy startują z tego samego punktu, bo wszystkich ta ustawa w takim samym stopniu zaskoczyła.
Zaskocz swojego lekarza receptą wypisaną na swój lek. Może skorzysta z Twojej podpowiedzi i zaoszczędzi to czas jaki poświęca podczas Twojej wizyty na sprawy administracyjne. Może się obrazi, ale zawsze możesz to wtedy obrócić w żart. A może będzie miał refleksję dotyczącą tego sporu który się toczy między lekarzami i Ministerstwem Zdowia, w którym pacjent jest jak piłka tenisowa. I nie przybije pieczątki, która zamyka drogę do dopłaty do Twojego leku z budżetu państwa.
Krok po kroku pokażemy Ci o czym każdy pacjent wiedzieć powinien.
1. DOWÓD UBEZPIECZENIA
Pamiętaj, żeby udając się do lekarza, szpitala czy apteki nie rozstawać się zdokumentami potwierdzającymi Twoje prawo do ubezpieczenia:
– jeśli jesteś emerytem bądź rencistą – noś przy sobie ostatni odcinek renty lub emerytury, legitymację emeryta lub rencisty, zaświadczenie z ZUS lub KRUS
– jeśli jesteś zatrudniony lub jesteś członkiem rodziny zatrudnionego – niech pracodawca co miesiąc potwierdza Twoje prawo do świadczeń na zaświadczeniu, raporcie miesięcznym ZUS RMUA lub stempluje legitymację ubezpieczeniową. Członkowie rodzin muszą nosić także kserokopię zgłoszenia do ubezpieczenia ZUS ZCNA.
– jeśli prowadzisz działalność gospodarczą (np. samozatrudnienie) – noś przy sobie potwierdzenie ostatniej wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne oraz druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego
– jeśli jesteś rolnikiem – noś zaświadczenie lub legitymację aktualnie podstemplowane przez KRUS
– jeśli jesteś bezrobotny – musisz mieć aktualne zaświadczenie z Urzędu Pracy.
Przedstawiaj te dokumenty potwierdzające Twoje prawo do świadczeń nawet niepytany – w rejestracji, lekarzowi, aptekarzowi. Uprzedzaj ich wątpliwości swoją proaktywną postawą.
Jeśli nie masz ww dokumentów przygotuj „Oświadczenie o opłaconych składkach” wg proponowanego przez nas załączonego wzoru. Przygotuj to oświadczenie na wszelki wypadek i zostaw w rejestracji, u lekarza, w aptece. Nadmiar biurokracji, którą zalejesz wątpiących w Twoje prawo do świadczeń zaowocuje tym, że przebijesz się przez szczelny system refundacji i wywalczysz swoją należną dopłatę do leku.
2. LEK, KTÓRY PRZYJMUJESZ
Przyjrzyj się dokładnie opakowaniu leku, który stosujesz. Zidentyfikuj nazwę handlową leku, nazwę substancji czynnej, postać, dawkę i wielkość opakowania. Te dane będą potrzebne do odnalezienia go w spisie leków refundowanych opublikowanych w Obwieszczeniu w następnym kroku.
3. OBWIESZCZENIE CZYLI LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH
Zaopatrz się w Obwieszczenie Ministra Zdrowia [WYSZUKIWARKA LEKÓW] zawierające listę leków refundowanych. Możesz je wydrukować z naszej strony (ma niestety ponad 160 stron) albo kupić na ulicy Powsińskiej 69/71 w Warszawie. Jest drogie, kosztuje 115 pln. Będzie ważne krótko, bo do czasu opublikowania następnego za 2 miesiące czyli w marcu 2012.
W Obwieszczeniu leki są ustawione w kolejności alfabetycznej wg nazw substancji czynnych. Ważne jest, żebyś właściwie zidentyfikował nazwę substancji czynnej swojego leku.
Posługując się nazwą substancji czynnej odszukaj swój lek w Obwieszczeniu. Znajdź właściwą postać, dawkę i wielkość opakowania. Jest tam też podana cena detaliczna leku, jego limit finansowania, czyli ile należy Ci się dopłaty z budżetu państwa i wysokość dopłaty świadczeniobiorcy, czyli Twojej – Pacjenta. Jest tam też bardzo ważna informacja, którą będziesz musiał umieścić na swojej „recepcie” i która stanowi kość niezgody między lekarzami i Ministrem Arłukowiczem – poziom odpłatności, który może wynosić 50%, 30%, ryczałt lub bezpłatny. Jeśli znalazłeś swój lek na liście leków refundowanych, możesz przystąpić do wypisanie sobie na niego „recepty”.
4. WYPISZ SOBIE „RECEPTĘ”
Twoja „recepta” nie zostanie zrealizowana w aptece. Nie jest dokumentem uprawniającym do wydania leku ze zniżką. Nie ma na niej ani pieczęci świadczeniodawcy, ani pieczęci czy podpisu lekarza ani kodu kreskowego. Twoja „recepta” jest tylko pomocnym i oszczędzającym czas w gabinecie wsparciem Twojego lekarza i to tylko w przypadku kontynuowania wcześniej rozpoczętej terapii. Nie wypiszesz sobie sam recepty na lek, którego dotychczas nie przyjmowałeś. W tej sprawie nie będziesz mógł pomóc swojemu lekarzowi. Lekarz na pewno się zdziwi, raczej się nie obrazi, a jeśli poczuje się urażony Twoim „wychodzeniem przed szereg”, zawsze możesz wtedy powiedzieć że to taki żart, żeby nie narażać swoich relacji z lekarzem na próbę.
Zapoznanie się z zasadami wystawiania recept w warunkach zmiany prawa refundacyjnego pomoże Ci lepiej dopilnować jakości Twojej recepty, zanim wyjdziesz z gabinetu lekarza.
- Skorzystaj z naszego elektronicznego formularza do wystawiania recept zamieszczonego na stroniehttp://pacjenci.blogspot.com/ który jest stale przez nas usprawniamy, tak aby był w możliwie największym stopniu przyjazny dla Pacjenta.
- Jeśli nie korzystasz z formularza elektronicznego, pamiętaj, aby wszystkie dane wpisać WYRAŹNIE. To właśnie nieczytelne zapisy na receptach są powodem odmów prawa do dopłat do leków w aptece. Pisz wyraźnie, nawet drukowanymi literami.
- Wpisz w polu Pacjent swoje dane, imię, nazwisko, adres zamieszkania z kodem włącznie (ulica, nr domu, nr mieszkania, miejscowość). Kod był kolejną sporną sprawą miedzy urzędnikami i lekarzami. Wpisz raczej za dużo niż za mało, nie popełnisz wtedy błędu dyskwalifikującego Twoją „receptę” z dopłat w aptece.
- Wpisz Nr PESEL (i wiek, jeśli pacjent nie skończył 18 lat). Dla dzieci do 1go roku życia nieposiadających numeru PESEL można podać Nr PESEL opiekuna wraz z adnotacją. Adnotację musi podpisać lekarz.
- W polu Oddział NFZ wpisz numer oddziału NFZ z rozwijanej w formularzu recepty listy oddziałów NFZ.
- W polu Uprawnienia dodatkowe wpisz kod z rozwijanej w formularzu recepty listy kodów uprawnień dodatkowych Pacjenta. Jeśli żadne z uprawnień Ci nie przysługuje – wpisz znak X.
- Wpisz w polu Rp. nazwę handlową leku, jego postać, dawkę, ilość opakowań. Dla niektórych leków będzie potrzebne wpisanie sposobu dawkowania, ale to musisz już pozostawić swojemu lekarzowi.
- W polu Odpłatność – wybierz z rozwijanej w formularzu elektronicznym listy poziom odpłatności za Twój lek, który odszukałeś w Obwieszczeniu. Będzie to 100%, 50%, 30%, ryczałt (wpisujesz R) lub bezpłatny (wpisujesz B). Opłata ryczałtowa wynosi 3,20 pln za opakowanie leku. To jest ta najważniejsza informacja, w której odszukaniu możesz pomóc swojemu lekarzowi.
- Uwaga – na jednej recepcie można napisać maksymalnie 5 leków gotowych lub jeden psychotropowy. Należy pamiętać, że można wypisać leki na maksimum 90 dni kuracji. Lekarz musi podać wtedy na recepcie sposób dawkowania.
- W polu Data wystawienia wpisz datę wystawienia recepty. „Receptę” wydrukuj i wytnij. Jej rozmiary powinny być większe niż 200/90 mm. Jest gotowa.
5. U LEKARZA
Pozostaje Ci już teraz przedstawić propozycję „recepty” Twojemu lekarzowi. Pewnie się zdziwi, ale być może doceni Twój trud i pracę, którą włożyłeś w to, żeby go wyręczyć w przeszukiwaniu listy leków i skrócić czas wizyty poświęcony na sprawy administracyjne a wydłużyć czas międzyludzkiego kontaktu. Teraz pozostaje już tylko poprosić go o sprawdzenie poprawności danych i przepisanie (wyraźnie) danych z Twojej „recepty” na receptę z kodem kreskowym, którą dysponuje lekarz. Lekarz musi na recepcie z kodem kreskowym przybić swoją pieczątkę (wyraźnie) w polu Dane i podpis lekarza, podpisać receptę i w polu Świadczeniodawca odcisnąć (wyraźnie) dane Zakładu Opieki Zdrowotnej, w którym pracuje i w którym ma miejsce wizyta. Pieczątka świadczeniodawcy musi zawierać poza nazwą i siedzibą także numery telefonów i numer REGON.
Możesz poprosić lekarza, żeby nie przybijał pieczątki protestu lekarzy „Refundacja do decyzji NFZ” na Twojej recepcie. Możesz także pokazać lekarzowi dokumenty poświadczające Twoje prawo do ubezpieczenia zdrowotnego.
6. W APTECE
Szukaj apteki, która podpisała umowę na sprzedaż leków refundowanych z NFZ. Będzie ona oznaczona następującym logo NFZ „Apteka posiada umowę na realizację recept refundowanych”. Jeśli dopilnujesz recepty tak jak radzimy, nie powinno już być żadnych problemów w wydaniu leku przez aptekę, która podpisała umowę z NFZ. Przedstaw w aptece dokumenty poświadczające prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli masz jednak problem, napisz do nas na adres twoja.recepta@gmail.com. Życzymy powodzenia!
JEŚLI UDA CI SIĘ TĄ METODĄ UZYSKAĆ REFUNDACJĘ CZYLI DOPŁATĘ Z BUDŻETU DO TWOJEGO LEKU – DAJ NAM ZNAĆ. BĘDZIEMY SIĘ CIESZYĆ RAZEM Z TOBĄ, ŻE RADZIMY SOBIE JAKO PACJENCI W TYM CHAOSIE. PODZIEL SIĘ SWOJĄ WIEDZĄ I DOŚWIADCZENIEM Z INNYMI, KTÓRYM NIE POSZŁO TAK ŁATWO.
Załączniki do niniejszego poradnika są także dostępne w zakładce:
Twoja Recepta