Według nowego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) niemal wszyscy mieszkańcy miast Unii Europejskiej są narażeni na zanieczyszczenie powietrza na poziomie uznanym przez Światową Organizację Zdrowia za szkodliwy.
Raport pt. „Air quality in Europe 2014” zawiera analizy danych za lata 2003-2012. Wynika z nich, że choć stężenie większości zanieczyszczeń powietrza zmalało, to pozostają one jednym z największych zagrożeń dla zdrowia Europejczyków. Autorzy opracowania podkreślają, że zanieczyszczenie powietrza generuje koszty społeczne związane m.in. z absencją w pracy i przedwczesnymi zgonami. Ich liczbę w Europie w 2011 r. oszacowano na ok. 400 tys.
Dokument przynosi bardzo niepokojące wieści dla Polaków. Według niego w latach 2010-2012 na stężenia pyłów zawieszonych przewyższające o 75 proc. poziom zakładany przez UE narażonych było aż 80-88 proc. mieszkańców polskich miast. Z danych za rok 2012 wynika również, że w Polsce, Bułgarii, Czechach, Włoszech, Rumunii i Słowacji notowano stężenia drobnego pyłu zawieszonego wyższe niż próg wartości docelowej wyznaczonej dla UE. Należymy ponadto do grupy państw wypadających źle pod względem stężenia dwutlenku siarki i rtęci.
Źródło: Nowy Obywatel