W dniu 13.12.2012r o godz. 17 w Archikatedrze Łódzkiej odbędzie się uroczysta msza święta upamiętniająca rocznicę urodzin Bohatera walki z totalitaryzmami nazistowskim i komunistycznym rtm. Witolda Pileckiego.
Po mszy Apel :,,Przypomnijmy o Rotmistrzu”.
Zaprasza:
Porozumienie na rzecz obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych Organizacje Regionu Łódzkiego:
Fundacja ,,Polska się Upomni’’, Zrzeszenie WiN Obszar Centralny, ŚZŻ AK Okręg Łódź, Oddział Łódzki, Żołnierzy KWP Stowarzyszenie Polskich Kombatantów ,,Antyk”, Stowarzyszenie Polskie, Federacji Kombatantów Alianckich Europy, S.S.K- Klub Myśli Społecznej im. A. Frycza Modrzewskiego, Klub Gazety Polskiej w Łodzi, Związek Strzelecki Strzelec K.O.Ł.
APEL – CZYNU ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO
I. WALKA Z TOTALITARYZMEM BOLSZEWICKIM 1919-1920
1918 r. Lipiec – Walka w Oddziałach samoobrony gen. Władysława Wejtka
1919 r. – służba w partyzanckim oddziale legendarnego mjr Jerzego Dąbrowskiego
1920 r. – w walkach pod Grodnem dowodził kampanią harcerską, później znów pod mjr Dąbrowskim z 211 pułku ułanów walczył na przedpolu Warszawy pod Radzyminem, następnie w Puszczy Rudnickiej, brał udział w wyzwalaniu Wilna.
Dwukrotnie odznaczony krzyżem Walecznych
Pamięć Jego zasługom!
Chwała Bohaterowi!
II. WALKA Z TOTALITARYZMEM NIEMIECKIM W KAMPANII – 1939 R.
Dowodzi w 19 Dywizji Piechoty plutonem kawalerii.
W ramach odtworzenia oddziału kawalerii 41 Dywizji Piechoty pod dowództwem mjr Jana Włodarkiewicza walczy pod Włodawą. Pod jego dowództwem, w trakcie prowa-dzonych walk, ułani zniszczyli siedem niemieckich czołgów i dwa samoloty.
Walczył do końca, ostatnie walki przeprowadził, jako jednostka partyzancka, rozwiązał swój pluton 17 października 1739 r. i przeszedł do konspiracji.
Pamięć Jego zasługom!
Chwała Bohaterowi!
III. W SZEREGACH ANTYNAZISTOWSKIEJ KONSPIRACJI
Po zakończeniu kampanii wrześniowej przedostał się do Warszawy został jednym z or-ganizatorów powołanej 9 listopada 1939 r. konspiracyjnej organizacji Tajna Armia Pol-ski pod dowództwem majora Jana Włodarkiewicza, która weszła w skład Armii Krajo-wej.
Pamięć Jego zasługom!
Chwała Bohaterowi!
IV. MISJA I WALKA KONSPIRACYJNA W OBOZIE ŚMIERCI AUSCHWITZ – DOBROWOLNY WIĘZIEŃ
W 1940 Pilecki przedstawił swoim przełożonym plan przedostania się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, w celu zebrania od wewnątrz informacji wywia-dowczych na temat jego funkcjonowania i zorganizowania ruchu oporu. 19 września 1940 r. podczas łapanki wszedł w kocioł łapanki przy al. Wojska Polskiego 40, by dostać się do obozu Auschwitz (w Oświęcimiu) i zdobyć informacje o panujących w nim warun-kach.
Jako więzień nr 4859 założył konspiracyjną organizację – ZOW (Związek Organizacji Wojskowej). Organizacji postawił następujące cele:
podtrzymywanie na duchu kolegów
przekazywanie współwięźniom wiadomości z zewnątrz obozu
potajemne zdobywanie żywności i odzieży oraz jej rozdzielanie
przekazywanie wiadomości poza druty KL Auschwitz
przygotowanie własnych oddziałów do opanowania obozu podczas ew. zaatako-wania go z zewnątrz przez oddziały partyzanckie, z równoczesnym zrzutem broni i siły żywej (desant)
Opracowywał pierwsze sprawozdania o ludobójstwie w Auschwitz przesyłane przez pralnicze komando do dowództwa w Warszawie i przez komórkę „Anna” w Szwecji dalej na Zachód. Meldunki o sytuacji w obozie przekazywane były także do głównej kwatery AK za pomocą uciekinierów z obozu. Jedna z takich ucieczek na polecenie Pileckiego od-była się 16 maja 1942, a dokonali jej porucznik Wincenty Gawron oraz Stefan Bielecki. Kolejną ucieczkę z meldunkami ZOW 20 czerwca 1942 zorganizowali Eugeniusz Bende-ra, Kazimierz Piechowski oraz porucznik Stanisław Jaster. Więźniowie ci dokonali ucieczki najbardziej spektakularnej w historii Auschwitz uciekając uzbrojeni po zęby w przebraniu SS-manów, kradnąc samochód marki Steyer 220 należący do komendanta obozu Rudolfa Hessa. Za swoją działalność konspiracyjną Pilecki jeszcze, jako więzień obozu, w listopadzie 1941 został awansowany przez gen. Stefana Grota-Roweckiego do stopnia porucznika.
Pamięć Jego zasługom!
Chwała Bohaterowi!
V UCIECZKA Z AUSCHWITZ
W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 Pilecki wraz z dwoma współwięźniami zdołał uciec
z obozu, byli to Jan Redzej i Edward Ciesielski. Wzdłuż toru kolejowego doszli do Soły,
a następnie do Wisły, przez którą przepłynęli znalezioną łódką. U księdza w Alwerni dostali posiłek oraz przewodnika. Przez Tyniec, okolice Wieliczki i Puszczę Niepołomic-ką przedostali się do Bochni i tam ukrywali się u państwa Oborów przy ulicy Sądeckiej. Następnie dotarli do Nowego Wiśnicza, gdzie Witold Pilecki odnalazł prawdziwego To-masza Serafińskiego. Serafiński skontaktował go z oddziałami AK, którym przedstawił swój plan ataku na obóz w Oświęcimiu. Komenda główna AK dla zbadania sytuacji wy-słała w ten rejon latem 1943 roku ppor. Stefana Jasieńskiego, który miał się zapoznać
z relacjami Pileckiego. Jednak projekt ataku na obóz nie uzyskał aprobaty dowództwa, ponieważ został uznany za nierealny z uwagi na siły podziemia. Sama tylko załoga pil-nująca Auschwitz złożona z SS – manów liczyła od 6,5 tys. do 8 tys. osób.
11 listopada 1943 został awansowany do stopnia rotmistrza.
Pamięć Jego zasługom!
Chwała Bohaterowi!
VI POWSTANIE WARSZWSKIE
W 1943–1944 służył w oddziale III Kedywu KG AK (m.in., jako zastępca dowódcy Bryga-dy Informacyjno-Wywiadowczej „Kameleon”-„Jeż”), brał udział w powstaniu warszaw-skim. Początkowo walczył, jako zwykły strzelec w kompanii „Warszawianka”, później dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II, w tzw. Reducie Witolda (dawna siedziba redakcji „Rzeczpospolitej”).
W latach 1944–1945 przebywał w niewoli niemieckiej w stalagu 344 Lamsdorf (pol. Łambinowice), oflagu VII A w Murnau.
Pamięć Jego zasługom!
Chwała Bohaterowi!
VII WALKA W POLSKICH SIŁACH ZBROJNYCH PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ
Po wyzwoleniu stalagu podjął służbę w 2 Korpusie Polskim we Włoszech, w październi-ku 1945, na ochotnika, na osobisty rozkaz gen. Władysława Andersa wrócił do Polski, by prowadzić w Polsce działalność wywiadowczą na rzecz 2 Korpusu.
Jesienią 1945 zorganizował siatkę wywiadowczą i rozpoczął zbieranie informacji wy-wiadowczych o sytuacji w Polsce, w tym o żołnierzach AK i 2 Korpusu, którzy byli wię-zieni w obozach NKWD i deportowani przez Sowietów na Syberię. W późniejszym śledz-twie wskazał też zorganizowane w Warszawie trzy magazyny broni. Prowadził również wywiad w MBP, MON i MSZ.
Nie zareagował na rozkaz Andersa polecający mu opuszczenie Polski, w związku z za-grożeniem aresztowaniem.
Pamięć Jego zasługom!
Chwała Bohaterowi!
VIII MĘCZEŃSTWO I ŚMIERĆ Z WYROKU KOMUNISTYCZNEGO SĄDU
8 maja 1947 został aresztowany. W areszcie był torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. W trakcie ostatniego, jak się później okazało, widzenia z żoną, wyznał jej w tym kontekście: Oświęcim to była igraszka. Ostatecznie został oskarżony
o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji.
3 marca 1948 przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces tzw. „grupy Witolda”.
Skład sędziowski.
Prokuratorem oskarżającym Pileckiego był major Czesław Łapiński, przewodniczącym składu sędziowskiego podpułkownik Jan Hryckowian (obaj byli dawnymi oficerami AK), sędzią kapitan Józef Badecki. Skład sędziowski (jeden sędzia i jeden ławnik) był nie-zgodny z ówczesnym prawem.
Wyrok i śmierć.
15 maja 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci i wkrótce stracony. Wyrok wy-konano w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Wyko-nawcą wyroku był Piotr Śmietański zwany „Katem z Mokotowa”.
Witold Pilecki pozostawił żonę, córkę i syna. Jego miejsce pochówku jest nieznane, gra-barze z UB zakopali zwłoki prawdopodobnie na wysypisku śmieci lub Kwaterze na Łącz-ce, gdzie potajemnie chowano ofiary UB by pamięć w Polsce po nich zginęła. Oprócz zbiorowej mogiły na Kwaterze „Na Łączce” istnieje rodzinny grób symboliczny.
Wyroki grupy.
Wraz z rotmistrzem Pileckim zostali skazani:
Maria Szelągowska – kara śmierci (zamieniona na karę pozbawienia wolności – do 1956 roku)
Tadeusz Płużański – dwie kary śmierci (zamienione na dożywocie)
Ryszard Jamontt-Krzywicki – 8 lat więzienia
Maksymilian Kaucki – 12 lat więzienia
Witold Różycki – 15 lat więzienia
Makary Sieradzki – dożywotnie więzienie
Jerzy Nowakowski – 5 lat więzienia
Kwestia ułaskawienia.
Skarga rewizyjna złożona przez obrońców oskarżonych wpłynęła tylko na zmianę kary śmierci Marii Szelągowskiej (ze względu na jej płeć) i Tadeusza Płużańskiego na doży-wocie. Prośby o ułaskawienie Pileckiego skierowali do prezydenta Bolesława Bieruta prócz obrońcy przyjaciele oświęcimscy i żona rotmistrza Pileckiego. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski.
Wieczna hańba komunistycznym oprawcom. Wieczna pamięć Jego męczeńskiej śmierci!
Chwała Bohaterowi!
IX REHABILITACJA I UPAMIĘTNIENIE
Przez cały okres PRL – rotmistrz Witold Pilecki miał status zbrodniarza. Dopiero w 1990 r. prokuratorzy z Naczelnej Prokuratury Wojskowej podjęli rewizję procesu grupy rot-mistrza Pileckiego. Pierwotnie wniosek przewidywał rehabilitację, jednak Tadeusz Płu-żański wywalczył anulowanie wyroków. Unieważnienie wyroku w sprawie Witolda Pi-leckiego nastąpiło 1 października 1990.
Witold Pilecki odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odro-dzenia Polski (1995). 30 lipca 2006, przy okazji obchodów 62. rocznicy wybuchu po-wstania warszawskiego, prezydent Polski Lech Kaczyński przyznał Witoldowi Pileckie-mu pośmiertnie Order Orła Białego.
Czesław Łapiński oskarżający w procesie rotmistrza w latach 1989 – 2002, żył bezkarnie w III RP. Dopiero w 2002r prokurator IPN wniósł przeciwko niemu akt oskarżenia. Do wy-dania wyroku nie doszło wobec śmierci oskarżonego w 2004.
Wieczna hańba komunistycznym oprawcom. Wieczna pamięć Jego męczeńskiej śmierci!
Chwała Bohaterowi !
X. ROTMISTRZ WITOLT PILECKI PATRONEM EUROPEJSKIEGO DNIA BOHATERÓW WALKI Z TOTALITARYZMEM.
W książce „Six Faces of Courage”, historyk brytyjski, profesor Michael Foot, w 1978 zali-czył Pileckiego do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny świa-towej.
W 2008 roku, w 60. rocznicę mordu na Pileckim wiele instytucji państwowych i organi-zacji pozarządowych podjęło działania mające na celu rozpropagowanie dziejów Pilec-kiego. Powstały w tym czasie witryny internetowe, odsłonięto tablice pamiątkowe, uka-zały się liczne artykuły prasowe.
7 maja 2008 Senat RP podjął uchwałę w sprawie przywrócenia pamięci zbiorowej Pola-ków bohaterskiej postaci rotmistrza Witolda Pileckiego[17].
,,Jego heroiczny czyn, jakim było dobrowolne i celowe poddanie się uwięzieniu w KL Au-schwitz, a także powojenny, okupiony śmiercią powrót do Ojczyzny stawiają Witolda Pilec-kiego wśród najodważniejszych ludzi na świecie i powinny stać się dla Europy i świata wzo-rem bohaterstwa oraz symbolem oporu przeciw systemom totalitarnym. Pilecki został, bo-wiem, jak wielu Polaków, poddany straszliwej próbie niszczącej machiny systemu hitlerow-skiego, a po wojnie stalinowskiego. Z obydwu tych prób wyszedł zwycięsko, choć za swoja postawę zapłacił życiem.”
Fundacja Paradis Judaeorum, zaangażowana w sposób szczególnie istotny w upamięt-nienie postaci i czynów rtm. Witolda Pileckiego, popularyzująca wiedzę o stosunkach polsko-żydowskich, we wrześniu 2008 wystosowała listy do Watykanu i do arcybiskupa Kazimierza Nycza, w których zabiega o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego Witolda Pi-leckiego.
2 kwietnia 2009 w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad projektem re-zolucji „Świadomość europejska a totalitaryzm”. Trzy poprawki do projektu, wniesione przez posłankę PiS Hannę Foltyn-Kubicką zawierały propozycje wpisania nazwiska rtm. Pileckiego do rezolucji oraz ustanowienia dnia jego śmierci (25 maja) Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Poprawki zostały jednak odrzucone głosami większości Europarlamentarzystów, zarówno zagranicznych jak i polskich, co wywołało falę krytyki w kraju, głównie ze strony środowisk prawicowych.
Niezależnie od uchwał Parlamentu Europejskiego w sposób spontaniczny 25 maja jest w Polsce obchodzony, jako ,,Europejski Dzień Żołnierzy Wyklętych’’.
Jest obowiązkiem wszystkich Polaków, czcić ten dzień i pamiętać o Rotmistrzu Pileckim – Żołnierzu Wyklętym.
Politycy w tym Europarlamentarzyści winni nie ustawać w wysiłkach na rzecz starań rozszerzenia obchodów na całą Europę.
Wieczna hańba nazistowskim i komunistycznym zbrodniarzom. Wieczna pamięć Jego męczeńskiej śmierci!
Chwała Bohaterowi!
Tekst opracowany wg. hasła ,,Witold Pilecki” w Wikipedii, jako ,, Apel czynu Rotmistrza Pileckiego”.
C
Blog przeznaczony do publikacji materialów dziennikarzy obywatelskich przygotowanych na zlecenie Nowego Ekranu lub artykulów i listów nadeslanych do Redakcji