Przemówienie Prezesa USOPAŁ z okazji Święta Niepodległości
17/11/2012
745 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
Przemówienie wygłoszone przez Prezesa USOPAŁ Jana Kobylańskiego z okazji 94. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości 11 Listopada 1918 roku.
Pragnę powitać wszystkich tutaj obecnych, naszych Rodaków i przyjaciół Polski w imieniu swoim oraz w imieniu organizacji Unii Polsko – Urugwajskiej, Towarzystwa Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, USOPAŁ i Fundacji J. Kobylański. Dziękuję Jego Ekscelencji Nuncjuszowi Apostolskiemu w Urugwaju Abp. Anselmo Guido Pecorari, jak również sekretarzowi Nuncjatury Apostolskiej Księdzu Claudiu Cartes, Księdzu Roberto Russo za sprawowaną Eucharystię w Kaplicy Bł. Jana Pawła II oraz za obecność w tym ważnym dla Narodu Polskiego dniu. Pragniemy również przywitać naszych braci z Urugwaju Pana dr Maria Angelo Gianola wraz z Małżonką, jak również wieloletniego ambasadora w Urugwaju Pana Miguel Romero wraz z Małżonką i wszystkich przyjaciół z innych krajów. To dla nas wielki honor gościć wszystkich Państwa tutaj podczas obchodów narodowego święta polskiego.
Gromadzimy się tutaj jak co roku, aby upamiętnić już 94. Rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku.
Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa, która rozpoczęła się w 1914 roku dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 r., po 123 latach od rozbiorów Polska odzyskała wolność i suwerenność, w dniu kiedy po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa. Dzień ten stał się ważnym świętem narodowym i symbolem zwycięstwa. W 1937 roku został uznany ustawą Rzeczpospolitej Polskiej jako oficjalne święto państwowe i zniesiony już w 1945 roku przez władze komunistyczne PRL- owskie. Od 1989 roku ponownie obchodzimy dzień 11 listopada jako narodowe Święto Niepodległości.
Polska po 123 latach niewoli odrodziła się jako państwo silne, liczące się na arenie międzynarodowej. Polacy dzięki ogromnemu patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał Marszałek Józef Piłsudski. „Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień”, powiedział Marszałek Piłsudski. Na jego ręce złożone zostało naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych i stał się Naczelnikiem Państwa.
Święto Niepodległości przetrwało w tradycji i w świadomości Polaków jako bardzo ważny dzień będący wyrazem szacunku dla minionych pokoleń, które walczyły o niepodległą Ojczyznę. Oddajemy hołd wszystkim Polakom i żołnierzom walczącym o wolną i suwerenną Rzeczpospolitą. Płacili za to krwią i życiem. Jesteśmy im wdzięczni za to, że nigdy nie przestali wierzyć w niepodległą Polskę i oddajemy im cześć za to wielkie poświęcenie.
W pamięci mamy niezliczoną ilość bohaterów, którzy często bezimiennie przelali krew za Polskę i nigdy nie ugięli się w walce. Pamiętamy o Romanie Dmowskim, Gen. Józefie Hallerze, Premierze Ignacym Paderewskim, bohaterach I i II wojny światowej, Powstania Warszawskiego z 1944 roku, żołnierzach Armii Krajowej, bohaterach, którzy zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych, sowieckich obozach pracy, na Syberii, rozstrzelani w Katyniu. Pamiętamy także o ofiarach tego bolesnego okresu komunizmu, które bohatersko trwały przy najświętszych wartościach, za co zostały zamordowane, bł. Ks. Jerzy Popiełuszko i wielu, wielu Polaków, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach, brutalnie zamordowani. Represjonowany w tym okresie był Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia.
Dzisiaj my Polacy musimy czuć się odpowiedzialni za nasz kraj, Naród, za naszych rodaków. Pomimo że żyjemy daleko od Ojczyzny, powinniśmy pielęgnować polską kulturę, tradycję, język i wiarę katolicką, która przez wieki kształtowała nasz Naród. Papież Błogosławiony Jan Paweł II, który jest dziś w historii Polski największym Polakiem całego ponad tysiąclecia, w tym smutnym dla Polaków okresie nie przestawał podtrzymywać otuchy, wiary i nadziei w ich serca, wołał: „Ziemio polska! Ziemio Ojczysta! Zjednocz się przy Chrystusowej Eucharystii. Przepraszajmy za brak zgody. Chciejmy być bardziej pokorni i służebni wobec Ojczyzny. Żadna grupa, żadna partia nie ma prawa utożsamiać Ojczyzny z własnymi interesami … Historia przestrzega nas przed tym".
Naszym sztandarem powinny być słowa BÓG- HONOR-OJCZYZNA, jako najświętsze wartości naszego życia i powinniśmy dziękować Bogu za dar wolności, który wywalczyli nasi przodkowie.
Jan Kobylański –Prezes
Leonor Adami– Wiceprezes
Wanda Siudyla– Wiceprezes
Weronika Pachla– Redaktor