Bez kategorii
Like

Przekręt z polskim zł w XVIII wieku.

05/02/2011
387 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
no-cover

***************

0


Wielu jest zwolenników wyrzucenia złotówki na śmietnik i wprowadzenia w jej miejsce nowego rubla, czyli euro.   (Anglia funta nie wymieniła, i nikt jej nie 'podskakuje’ z tego powodu.)


 

20 grudnia 1765 roku Komisja Skarbowa zatwierdziła stopę menniczą ustalając, że z grzywny kolońskiej będzie się biło 80 złotych polskich. Cenę dukata ustalono 16 i 3/4 złotego. W zakresie monety srebrnej reforma wiąże dwa systemy monetarne, środkowoeuropejski (oparty na srebrnym talarze i jednostkach jego podziału) z systemem polskim ( opartym na złotym składającym się z 30 groszy). Wprowadza ona podział złotego na 30 groszy miedzianych lub 4 grosze srebrne. Talar jest równowartością 8 złotych, albo 32 groszy srebrnych, albo 240 groszy miedzianych.

Przyjęcie stopy menniczej wyższej od stopy monet pruskich spowodowało nieustanne wywożenie nowo wybitych monet srebrnych do Prus. Dla częściowego zaradzenia temu, Sejm w 1786 roku uchwalił nową stopę menniczą, gdzie z grzywny kolońskiej bito 83 i 1/2 złotego. Monety według nowej stopy zaczęto bić od 1 marca 1787 roku.


 

Obiecałem zamieścić tabelę systemu monetarnego Stanisława Augusta i Księstwa Warszawskiego.

Oto ona, co prawda nie w xls ale czytelna. :-).

kliknij TU by zobaczyć pełną rozdzielczość tabeli.

0

John May

Jeszcze Polska nie zginela / Isten, áldd meg a magyart Polak, Wegier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki // Lengyel, Magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát.

133 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758