Bez kategorii
Like

Prywatyzacja według Platformy

07/03/2012
514 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Jako posłowie i senatorowie Prawa i Sprawiedliwości zawiadomiliśmy zarówno prokuraturę jak i CBA, o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ale na razie nie ma w tej sprawie żadnej reakcji.

0


 

1. Dzisiaj o procesie prywatyzacji, średniej wielkości firmy państwowej z mojego okręgu wyborczego, z Radomia. Powstała w 1959 roku Fabryka Łączników, bo o niej mowa, produkowała ponad 500 różnego rodzaju łączników, złączek  i odlewów z żeliwa.

Fabryka funkcjonowała w przemysłowej dzielnicy Radomia, na kilkunastu hektarach gruntów i w ostatnich latach po kilku wcześniejszych restrukturyzacjach, zatrudniała już tylko około 400 pracowników.

W ostatnich latach, miała spore problemy z osiąganiem dodatnich wyników finansowych i w związku z tym miała zaległe zobowiązania wobec Skarbu Państwa (głównie zaległe składki ZUS), choć na rynku żeliwnych złączek i różnego rodzaju łączników była wręcz monopolistą na polskim rynku. Zarządzali nią ludzie związani z Platformą, przedstawiciele tej partii zasiadali również w jej radzie nadzorczej.

2. Minister Skarbu od dłuższego czasu, próbował sprzedać 85% akcji, które posiadał i w połowie 2010 roku w formule przetargu się ich pozbył, po zaledwie 80 groszy za akcję. Inwestor firma Fero Masz Invest, spółka z Warszawy, zapłaciła za nie 1,5 mln zł, przejmując jednocześnie zobowiązania fabryki Łączników.

Zobowiązała się jednocześnie do nie obniżania kapitału zakładowego spółki, utrzymania zatrudnienia i niezbywania firmy przez okres 12 miesięcy.

Przed tą transakcją posłowie Prawa i Sprawiedliwości zwracali uwagę ministrowi skarbu, że nabywca zarejestrował swoja firmę zaledwie miesiąc wcześniej, z symbolicznym kapitałem zakładowym i wygląda, że nie ma żadnego doświadczenia w tej dziedzinie produkcji.

Z resortu skarbu płynęły zapewnienia, że inwestor został sprawdzony, a zarejestrowanie firmy tuż przed nabyciem akcji radomskiego przedsiębiorstwa, jest powszechną praktyką w prowadzonych przez ministerstwo prywatyzacjach.

3. Nabywca niestety nie rozwijał radomskiej firmy, bardzo szybko upłynnił zapasy wyprodukowanych wyrobów (ich wartość była wyższa niż ceną jaką zapłacił resortowi skarbu), powiększał zobowiązania wobec skarbu państwa, a po upływie roku od nabycia firmy, zaczął gwałtownie poszukiwać nabywcy na dopiero co kupiony majątek.

W grudniu poprzedniego roku, ogłoszono przestój, pracownicy zostali skierowani na przymusowe urlopy, a jednocześnie siedziba spółki została nagle przeniesiona przez zarząd firmy do odległych od Radomia o 200 km Siedlec.

Wtedy to ostatnie działanie wyglądało na absurdalne, w lutym okazało się, że miało głęboki sens, bo właściciel prawdopodobnie chciał, żeby wniosek o upadłość rozpatrywał sąd siedlecki, a nie radomski.

Tak też się stało i wspomniany sąd wyznaczył na syndyka masy upadłościowej człowieka, który wcześniej uczestniczył w różnego rodzaju przedsięwzięciach gospodarczych właścicieli firmy Fero Masz Invest.

Właśnie w poprzednim tygodniu syndyk wręczył wypowiedzenia 380 pracownikom Łączników, zostawiając zaledwie kilku, którzy zajmują się pilnowaniem majątku.

Teraz zapewne, zaprzyjaźniony z właścicielami firmy syndyk, po pozbyciu się pracowników będzie tak gospodarował masą upadłościową, aby poprzedni właściciele mogli na tym solidnie zarobić.

4. Jako posłowie i senatorowie Prawa i Sprawiedliwości zawiadomiliśmy zarówno prokuraturę jak i CBA, o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ale na razie nie ma w tej sprawie żadnej reakcji.

Sam wystosowałem zapytanie do ministra skarbu dlaczego nie interesował się losem firmy, która zaledwie przed rokiem sprzedał i jak wyegzekwował zobowiązania, które nałożył na jej nabywcę.

Od paru tygodni czekam na odpowiedź ale niezależnie od tego jaka ona będzie, jedno jest już pewne. Radom bezpowrotnie stracił około 400 miejsc pracy, co dla miasta z blisko 20% bezrobociem, jest problemem nie lada.

Tak niestety wygląda prywatyzacja według Platformy.

0

kuzmiuk

Blog ekonomiczno-polityczny

555 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758