Program dla Polski – społeczna gospodarka rynkowa
15/05/2012
455 Wyświetlenia
0 Komentarze
9 minut czytania
Kontynuacja artykułu na temat Trzeciej Drogi
I. Polityka gospodarcza państwa
1. Skuteczne zaangażowanie państwa w utrzymanie trwałego, wysokiego wzrostu gospodarczego, łagodzącego wahania koniunkturalne, z bezpośrednim udziałem państwa w działalności inwestycyjnej. Długoterminowe, strategiczne programowanie rozwoju kraju i konsekwentne działania realizacyjne.
2. Przywrócenie dominującej własności państwowej w krajowych bankach i instytucjach finansowych oraz przestrzeganie państwowego monopolu emisji pieniądza i kreowania kredytu. Koncentracja polskiego kapitału i jego zaangażowanie inwestycyjne w obiektach priorytetowych.
3. Zachowanie i przywrócenie własności państwowej przedsiębiorstw w dziedzinach o znaczeniu strategicznym oraz w podstawowej infrastrukturze gospodarczej. Zarządzanie nimi w systemie menedżerskim, na warunkach komercyjnych.
4. Zachowanie państwowej własności zasobów naturalnych, wód otwartych i lasów. Ochrona własności polskiej ziemi, ochrona środowiska przyrodniczego i urody krajobrazu.
5. Zapewnienie na terenie kraju właściwego standardu połączeń komunikacyjnych, zaopatrzenia energetycznego i łączności.
6. Skuteczna działalność antymonopolowa państwa i dbałość o uczciwą konkurencję. Obrona praw konsumentów i usługobiorców oraz strategiczna ochrona rynku krajowego.
7. Ulgi podatkowe i zwolnienia dla przedsiębiorstw inwestujących w kraju w preferowanych dziedzinach i zwiększających zatrudnienie.
8. Wspieranie organizacyjne i finansowe programu dużego budownictwa mieszkaniowego.
9. Wspieranie, wieloma sposobami, zakładania i rozwoju: spółdzielczości, drobnej i średniej przedsiębiorczości, pracy na własny rachunek, rodzinnych gospodarstw rolnych i lokalnych przetwórni oraz przedsiębiorstw rodzinnych.
10. Ochrona i rozwój dziedzictwa narodowego, polskiej kultury i nauki.
II. Praca i aktywność obywatelska
1. Wprowadzenie nowoczesnego ustawodawstwa pracy (dotyczącego ochrony i bezpieczeństwa pracy, czasu pracy i minimalnego wynagrodzenia, prawa do dokształcania, akcji socjalnej i innych), dostosowanego także do elastycznych form zatrudnienia, pracy w niepełnym wymiarze czasu, pracy sezonowej, pracy woluntariuszy i tp. Skuteczne egzekwowanie tego prawa.
2. Trwały i efektywny system ubezpieczeń społecznych, rentowych i emerytalnych, dostosowany do różnych form zatrudnienia.
3. Propagowanie poszerzonej partycypacji pracowników w zarządzaniu, wynagrodzeniach i własności przedsiębiorstw.
4. Ustawowe określenie menedżersko-pracowniczego charakteru nowoczesnego przedsiębiorstwa, z poszerzonym udziałem pracowników w zarządzaniu i podziale dywidendy (typy partycypacji, statusu rady pracowniczej, związków zawodowych i inne).
5. Organizowanie możliwie pełnego zatrudnienia w kraju (jak podano w części I ) oraz dodatkowo uruchamianie robót publicznych, zatrudnienia socjalnego i nowych miejsc pracy na wsi, wolontariatu, hufców pracy itp.
6. Wspieranie zakładów pracy chronionej i spółdzielni inwalidzkich.
7. Rozwój ośrodków szkolenia zawodowego, dokształcania i przekwalifikowania oraz aktywnego pośrednictwa pracy i zatrudniania, a również wspierania bezrobotnych.
8. Propagowanie i wspieranie spółdzielczości mieszkaniowej, produkcyjno-handlowej, akcjonariatu rolniczego i plantatorskiego, spółdzielczych kas oszczędnościowo-pożyczkowych, towarzystw ubezpieczeń i poręczeń wzajemnych,społecznych organizacji konsumenckich oraz stowarzyszeń charytatywnych, kulturalnych, artystycznych, regionalnych i t.p.
9. Propagowanie i wspieranie uwłaszczenia obywateli, w wyniku korzystnego wykupu mieszkań, gruntów, akcji przedsiębiorstw, szczególnie tych w których się pracuje i innych.
10. Angażowanie się społeczne obywateli w ramach związków i korporacji zawodowych, poszerzonych form demokracji i aktywności samorządów terenowych oraz organizacji społecznych i politycznych.
III. Polityka rodzinna i społeczna
1. Wprowadzenie szerokiej polityki rodzinnej: dłuższych urlopów macierzyńskich i opiekuńczych, wyższych dodatków rodzinnych, mieszkaniowych, wychowawczych i szkolnych.
2. Rozwój rodzin zastępczych, gniazd wychowawczych i małych ośrodków opiekuńczych.
3. Rozbudowa publicznych służb socjalnych i ich efektywnej działalności oraz wspieranie organizacyjne, prawne, lokalowe i finansowe organizacji i placówek społecznych i kościelnych, służących szeroko rozumianej pomocy społecznej, wychowawczej, oświatowej i kulturalnej
4. Rozbudowa publicznych oraz wspieranych przez państwo społecznych, kościelnych i prywatnych domów opieki i hospicjów dla osób schorowanych, bezdomnych, samotnych i starszych.
5. Dalsze utrzymanie małych szkół i świetlic wiejskich i miejskich oraz rozbudowa sieci szkół wszystkich typów o wysokim standardzie nauczania i wychowania.
6. Dożywianie ubogich dzieci w szkołach oraz przywrócenie, zlikwidowanej w okresie transformacji, szkolnej profilaktyki leczniczej.
7. Bezpłatne szkolnictwo publiczne na wszystkich poziomach (ze zobowiązaniem absolwentów szkół wyższych do odpracowania w kraju lub pokrycia części kosztów kształcenia).
8. Rozwinięty system stypendialny w szkolnictwie średnim i wyższym, łatwiej dostępny dla młodzieży wiejskiej i z uboższych środowisk.
9. Rozwój ogólnodostępnej publicznej służba zdrowia; w tym objazdowych ambulansów profilaktyczno-leczniczych na wsi oraz ogólnodostępnych ośrodków leczniczo-rehabilitacyjnych i sanatoriów. Zapewnienie wysokich standardów usług leczniczych.
10. Rozbudowa i utrzymanie publicznych parków, ośrodków rekreacyjno-sportowych, bibliotek, czytelni, domów kultury, zespołów artystycznych itp.
Wskazana jest szersza realizacja powyższych zadań w formie partnerstwa publiczno-prywatnego, przy zapewnieniu właściwego nadzoru państwowego i refundacji kosztów.
IV. Zdrowe zasady opodatkowania
1. Wyraźnie progresywne opodatkowanie dochodów indywidualnych i rodzinnych, łagodzące dysproporcje dochodowe w społeczeństwie oraz nierówność szans życiowych i wolności.
2. Progresywne podatki: spadkowy i katastralny (z wysokim progiem wolnym od opodatkowania), łagodzące narastanie rozwarstwienia majątkowego w społeczeństwie .
3. Podwyższone opodatkowanie papierosów, alkoholi, używek oraz innych wyrobów i usług szkodliwych indywidualnie i społecznie (które powodują wyższe koszty społeczne utrzymania porządku, bezpieczeństwa i leczenia).
4. Wprowadzenie podatku Tobina od spekulacyjnych transakcji finansowych i walutowych; powstrzymujący ucieczkę środków finansowych z gospodarki realnej, a obciążający jedynie najbogatszych.