Bez kategorii
Like

Profesor Tadeusz Iwiński:PO i PiS zbijają kapitał na …Smoleńsku.

17/12/2012
439 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Poseł na Sejm i deputowany do Parlamentu Europejskiego, profesor Tadeusz Iwiński w wywiadzie dla Głosu Rosji.Iwiński: Smoleńsk? Tylko fachowiec może ocenić czy rację mają Polacy, czy Rosjanie.Kontrowersje?Jak długo?

0


Wstępnego podsumowania rosyjsko-polskich stosunków w 2012 roku dokonał poseł na Sejm i deputowany do Parlamentu Europejskiego, profesor Tadeusz Iwiński w wywiadzie dla Głosu Rosji.

Co pomagało w rozwoju polsko-rosyjskich stosunków, a co było przeszkodą?

To wielkie pytanie! Ale jeśli mówić krótko, to zatrzymam się przy najważniejszych momentach. Niestety, sytuacja wewnątrz polskiego społeczeństwa jest napięta. Trwają ostre dyskusje wokół katastrofy smoleńskiej. Przy czym, zarówno Platforma Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwość próbują w konkurencyjnej walce zbić na tym temacie swój kapitał polityczny. Oczywiście, wszystkich nas napawa obawą, dlaczego dwa i pół roku po katastrofie strona rosyjska nie zwróciła Polsce szczątków Tu-154? W odpowiedzi słyszymy, że śledztwo nie zostało zakończone. To widać trudna sprawa! Ale na razie trwa śledztwo, a ze strony partii Prawo i Sprawiedliwość prowadzone są absurdalne rozmowy, jakoby samolot został zestrzelony w wyniku wspólnych działań polskich i rosyjskich władz, jakieś bzdury po prostu! Bez wątpienia, zakończenie śledztwa i zwrócenie Polsce szczątków samolotu pozwoli na psychologiczne rozładowanie napiętej sytuacji.

Co zaś tyczy się Rosji, to w 2012 roku ja czterokrotnie przyjeżdżałem do waszego państwa, jako niezależny obserwator podczas różnego rodzaju wyborów, pracowałem w Jekaterynburgu na Uralu i na dalekiej Kamczatce. Po wyborach prezydenckich, w których jak wiadomo zwyciężył Władimir Putin, w państwie nastąpiła pewna polityczna stabilizacja. O tym mówiliśmy z rosyjskimi deputowanymi na sesjach PACE w Brukseli, m.in. z rzecznikiem Dumy Siergiejem Naryszkinem, omawiając z nim np. kwestię udoskonalenia przepisów o wyborach w Rosji i formowania społeczeństwa obywatelskiego.

Jeśli mówic o rosyjsko-polskich stosunkach, to wydzielają się dwa ważne momenty 2012 roku. Po pierwsze, podpisano Porozumienie o małym ruchu przygranicznym, dzięki któremu mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego i dwóch polskich województw mogą odwiedzać się bez wiz. Po drugie, po raz pierwszy Polskę odwiedził z oficjalną wizytą patriarcha Cyryl. Miałem honor być 17 sierpnia 2012 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, widziałem ceremonię podpisania wspólnego Orędzia do narodów Rosji i Polski przez głowy Cerkwi Prawosławnej i Kościoła w Polsce. To jest symboliczne wydarzenie w naszej historii najnowszej.

Wysoko cenię pracę ośrodków dialogu i wzajemnego porozumienia w Moskwie i Warszawie, a także działalność Grupy ds. Trudnych, na czele której stoją akademik Anatolij Torkunow i profesor Adam Rotfeld. W tym roku opublikowali oni wspólne badania „Białe plamy, czarne plamy”, o objętości ponad tysiąca stron, gdzie najtrudniejsze wydarzenia przeszłości, m.in. tragedia katyńska i los żołnierzy Armii Czerwonej będących jeńcami w latach 20-ych XX wieku w Polsce, zostały pokazane z obu stron. To unikalna praca naukowa.

Uważam, że stosunki pomiędzy sąsiadującymi ze sobą narodami przechodzą trzy stadia: zrozumienia, pojednania i wybaczenia. Rosja i Polska w tej chwili znajdują się na etapie zrozumienia, częściowo na etapie pojednania. Wybaczenie to na razie przyszłość. Przeciez nie można wydać dekretu: „Z dniem jutrzejszym wybaczamy!”. To wynik dobrych przemian w ludzkich duszach, a nie głos ex cathedra.

Zódło:http://polish.ruvr.ru/2012_12_17/Absurdalne-politykowanie-i-domysly-wokol-katastrofy-pod-Smolenskiem/

http://www.sejm.gov.pl/poslowie/posel6/123.htm

http://de.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Iwiński

0

Lipski Marek

FREELANCER.

333 publikacje
134 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758