Dzieci mają swoje upodobania. Bardzo często zdarza się, że trudno jest namówić je do zjedzenia konkretnych produktów. Jeśli masz problem z dzieckiem, które jest niejadkiem oto kilka ciekawostek, które ułatwią Ci oswojenie się z tematem zbilansowanej diety. Jeśli Twoje dziecko nie jada produktów zbożowych takich, jak chleb, makarony, kasze, owsianki, płatki to możliwe jest, że wywołują one reakcje alergiczną. Produkty te dostarczają organizmowi węglowodanów. Jeśli nie otrzymuje ich w takich formie należy zadbać o to by podstało je w innej. Na ogół dzieci przepadają za takimi potrawami – jeśli maluch unika produktów mącznych może to oznaczać, że ma on nietolerancje glutenu. Celiakia to poważna choroba, z tego względu ważna jest konsultacja z lekarzem w przypadku, gdy problem nasila się. Na […]
Dzieci mają swoje upodobania. Bardzo często zdarza się, że trudno jest namówić je do zjedzenia konkretnych produktów. Jeśli masz problem z dzieckiem, które jest niejadkiem oto kilka ciekawostek, które ułatwią Ci oswojenie się z tematem zbilansowanej diety.
Jeśli Twoje dziecko nie jada produktów zbożowych takich, jak chleb, makarony, kasze, owsianki, płatki to możliwe jest, że wywołują one reakcje alergiczną. Produkty te dostarczają organizmowi węglowodanów. Jeśli nie otrzymuje ich w takich formie należy zadbać o to by podstało je w innej. Na ogół dzieci przepadają za takimi potrawami – jeśli maluch unika produktów mącznych może to oznaczać, że ma on nietolerancje glutenu. Celiakia to poważna choroba, z tego względu ważna jest konsultacja z lekarzem w przypadku, gdy problem nasila się. Na szczęście jest wiele produktów, które mogą zastąpić zboża zawierające gluten. Przykładowo są to kukurydza, orzechy, ryż, ciecierzyca, amarantus oraz wiele innych
Dzieci, które nie jadają mięsa mogą mieć problem z niedoborem żelaza i białka. Oczywiście istnieje wiele zamienników tych elementów. Można je zastąpić rybami, nabiałem, jajkami, jak również roślinami strączkowymi, takimi jak fasola, groch, cieciorka, czy soja. Trzeba zwracać uwagę na to, by dieta dziecka była bogata w białko, gdyż jest ono niezbędne do prawidłowego rozwoju.
Nie należy martwić się niektórymi zachowaniami. Jeśli dziecko nie chce jeść warzyw, czy owoców można je podać w innych formach. Niektóre z powszechnie dostępnych produktów takich, jak sery, jogurty, wędliny zawierają masę chemii. Czasami lepiej jest, żeby dziecko nie jadło niektórych potraw.
Pamiętajmy o tym, że dziecko nie powinno być zmuszane do jedzenia. Niektóre awersje są przejściowe i mogą minąć. Warto zadbać o to by dostawało ono nowe rzeczy do spróbowania. To sprawi, że chętniej zasiądzie ono do stołu sięgając po inne.