Bez kategorii
Like

Prezent Tuska na Dzień Kobiet

09/03/2012
477 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Hipokryzja premiera Tuska sięga Himalajów. Wczoraj na stronie internetowej Kancelarii Premiera zawieszono film zawierający życzenia szefa rządu dla kobiet z okazji ich święta.

0


 1. Hipokryzja premiera Tuska sięga Himalajów. Wczoraj na stronie internetowej Kancelarii Premiera zawieszono film zawierający życzenia szefa rządu dla kobiet z okazji ich święta.

Niby nic nadzwyczajnego, politycy tego dnia starają się jak mogą aby zaskarbić sobie pamięć przyszłych wyborców ale Donald Tusk z bukietem tulipanów pochylający się z troską na losem ciężko pracujących kobiet, to przecież Himalaje hipokryzji.

W życzeniach tych zawarte jest stwierdzenie jak to kobiety często w pracy zawodowej wręcz harują znacznie ciężej niż mężczyźni, a po powrocie do domu zaczynają pracę na drugi etat.

Są tam także stwierdzenia jak to bez kobiet, żon, matek trudno sobie wyobrazić prawidłowe wychowanie dzieci i niemożliwe jest normalne funkcjonowanie rodzin w naszym kraju.

2. Jednocześnie Premier Tusk uczestniczy w konsultacjach projektu ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego do 67 lat, przy czym dla kobiet to podwyższenie ma wynieść aż 7 lat.

Niestety w tych konsultacjach szef rządu nie chce słyszeć ani o harówce kobiet, ani o ich pracy na dwa etaty i za wszelką cenę chce uniknąć uwzględnienia tego podwójnego zatrudnienia w warunkach przechodzenia w przyszłości na emeryturę.

Obiecuje po raz kolejny szczególnie kobietom swoiste gruszki na wierzbie, bo z wyliczeń, które przedstawia ma wynikać, że o 7 lat dłuższy czas pracy ma dać kobietom w przyszłości aż 70% wyższą emeryturę.

Obiecanki te do złudzenia przypominają te z jesieni 1998 roku, kiedy to przed wprowadzeniem nowego systemu emerytalnego z udziałem OFE, we wszystkich telewizjach pokazywano filmiki reklamowe, pokazujące przyszłych emerytów w ciepłych krajach na tle pięknego błękitnego morza i koniecznie pod palmami.

Już 10 lat później kiedy pierwsze kobiety przechodziły na zreformowane emerytury (a więc te z udziałem wypłat z OFE) okazało się, że z tych funduszy przysługują im wypłaty wynoszące po 70-80 zł miesięcznie.

Wtedy wręcz błyskawicznie zmieniono stosowne ustawy, pozwalając tym wszystkim niezadowolonym przenieść swoje oszczędności z OFE do ZUS i stamtąd otrzymywać emerytury według starych zasad. Skandal z wypłatami z OFE udało się wyciszyć ale przecież on ciągle wisi nad przyszłymi emerytami.

3. Okazuje się więc, że dla Tuska nie są ważne ani troska o kobiety ani wysokość ich przyszłych emerytur.

Moim zdaniem szarża szefa rządu z podniesieniem wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i dla mężczyzn, nie jest także wcale przejawem jego troski o przyszłość naszego systemu emerytalnego ale próbą uwiarygodnienia sytuacji naszych finansów publicznych przed tzw. rynkami finansowymi.

Po przypadku Grecji, międzynarodowa finansjera, stała się niesłychanie wrażliwa na jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu finansowego poszczególnych państw i informacja o znaczącym podwyższeniu wieku emerytalnego w którymś z nich na pewno działa uspokajająco.

A przy naszych corocznych potrzebach pożyczkowych sięgających 180 mld zł, nawet cień nieufności co do przyszłej wypłacalności naszego kraju, byłby wręcz katastrofalny dla kolejnych budżetów państwa (koszty obsługi długu w 2012 roku wynoszą już 43 mld zł), a być może nawet dla możliwości dalszego pożyczania.

Zradykalizowała się także Komisja Europejska. Ostatnio opublikowała przygotowywaną od 2 lat tzw. biała księgę emerytur, która wprost zaleca krajom UE podnoszenie wieku emerytalnego, ostrzegając że ocena systemów emerytalnych będzie elementem szerszej oceny przez KE polityki budżetowej i gospodarczej krajów członkowskich. Tusk chce także i tym oczekiwaniom wyjść naprzeciw.

4. Aby więc dotychczasowa kreatywna księgowość nie zwaliła na głowy Tuska i Rostowskiego tej swoistej piramidy finansowej, którą zbudowali przez ostatnie 4 lata rządzenia, lepiej jest wyprzedzająco podnieść wyraźnie wiek emerytalny, na papierze poprawić stan finansowy państwa i uspokoić zarówno KE i jak tzw. rynki finansowe.

W tej sytuacji pochylanie się z troską nad losem harujących kobiet w dniu ich święta, wygląda naprawdę wyjątkowo niesmacznie. 

0

kuzmiuk

Blog ekonomiczno-polityczny

555 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758