Prawo nie działa wstecz, chyba że…
28/10/2011
600 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
dotyczy podatków.
Laptop, komórka, samochód, bony towarowe były (są) elementem budowy pozapłacowych systemów motywacyjnych. Szczególną rolę pełniły w nim wykupywane przez pracodawców pakiety medyczne, oferujące dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej. Dla pracownika był to bonus, od którego nie pobierano podatku dochodowego.
Gdy kasa państwowa jest pusta, wówczas w sukurs przychodzą sędziowie NSA, którzy poprzez odpowiednie interpretacje przepisów podatkowych poszerzają bazę podatkową.
24 października 2011 r. sędziowie Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnegostanęli na stanowisku, ze że pakiety medyczne opłacone za pracowników wykraczające poza obowiązkową medycynę pracy są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych (sygn. II FPS 7/10).
Co to oznacza?
Wykupione dla pracowników pakiety medyczne, jako nieodpłatne świadczenie, stanowią dla nich przychód ze stosunku pracy, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz jest „ozusowany”.
Na bieżąco pracodawcy wykupujący dla pracowników pakiety medyczne muszą doliczyć wartość wykupionego świadczenia do przychodu pracownika i odprowadzić od niego zaliczkę na podatek dochodowy, bez względu na okoliczność, czy pracownik faktycznie skorzysta z zapewnionych mu świadczeń.
Przyjęcie uchwały przez NSA rodzi powstanie zaległości podatkowych.
Służby kadrowo-płacowe muszą dokonać korekty deklaracji PIT-4R i odprowadzić zaległy podatek dochodowy na rachunek właściwego organu podatkowego wraz z odsetkami za zwłokę. Powinny też dokonać korekty informacji PIT-11 za pracowników, którzy otrzymywali pakiety medyczne i nie mieli odprowadzanej zaliczki.
Pracownicy powinni dokonać korekty swoich deklaracji rocznych i wpłacić zaległy podatek.
Korekta obejmuje 5 ostatnich lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności zobowiązania podatkowego. Korekta będzie obejmować zatem lata 2005-2010.
Pracodawca wraz z korektą deklaracji podatkowych jest zobowiązany również do sporządzenia i przesłania korekty deklaracji ubezpieczeniowej do ZUS oraz wyrównania niedopłat wszystkich należności za okres 10 lat.
Jest jeszcze jeden problem. Jak ustalić wysokość przychodu dla poszczególnych pracowników w przypadku, gdy opłaty były ustalane ryczałtem?
W ocenie sędziów w takim wypadku zachodzi możliwość ustalenia wartości nieodpłatnego świadczenia poprzez podzielenie ceny zakupu pakietów medycznych przez liczbę uprawnionych osób. Jeśli liczba pracowników co miesiąc była inna a ryczałt opłacony rocznie wówczas służby zatrudnienia będą mieć niezłą zagadkę do rozwiązania.
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A2EE97830B