Zbilansowana dieta jest podstawą prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Musi być skomponowana w taki sposób, aby dostarczała mu wszelkich najważniejszych składników odżywczych, witamin i minerałów potrzebnych na danym etapie rozwoju. O czym należy pamiętać, komponując posiłki dla dziecka? Podpowiadamy. Zbilansowana dieta dostosowana do potrzeb dziecka Organizm małego dziecka jest niezwykle delikatny i wrażliwy, dlatego też jego dieta musi być skomponowana zupełnie inaczej niż jadłospis dla dorosłych. Maluch po pierwszym roku życia potrzebuje przede wszystkim dużo większej ilości wapnia niż dorośli. Żywienie dziecka musi zapewniać mu odpowiednie ilości wszystkich składników odżywczych i witamin. Ułożenie takiego menu może okazać się dla nas sporym wyzwaniem. W tym celu Instytut Matki i Dziecka opracował modelowy talerz żywieniowy, który przedstawia nam, w jakich ilościach, jakie produkty […]
Zbilansowana dieta jest podstawą prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Musi być skomponowana w taki sposób, aby dostarczała mu wszelkich najważniejszych składników odżywczych, witamin i minerałów potrzebnych na danym etapie rozwoju. O czym należy pamiętać, komponując posiłki dla dziecka? Podpowiadamy.
Organizm małego dziecka jest niezwykle delikatny i wrażliwy, dlatego też jego dieta musi być skomponowana zupełnie inaczej niż jadłospis dla dorosłych. Maluch po pierwszym roku życia potrzebuje przede wszystkim dużo większej ilości wapnia niż dorośli. Żywienie dziecka musi zapewniać mu odpowiednie ilości wszystkich składników odżywczych i witamin. Ułożenie takiego menu może okazać się dla nas sporym wyzwaniem. W tym celu Instytut Matki i Dziecka opracował modelowy talerz żywieniowy, który przedstawia nam, w jakich ilościach, jakie produkty powinniśmy podawać maluchowi. Ważne jest to, aby dostarczać mu około 4-5 posiłków dziennie, z podziałem na: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Powinny być one podawane w niewielkich porcjach co około 3-4 godziny. Najlepiej jeśli maluch je posiłki w tym samym czasie co reszta członków rodziny, ponieważ wyrobi w nim to dobre nawyki.
W zależności od wieku dziecka, jego menu jest mniej lub bardziej różnorodne. Po pierwszym roku życia dieta malucha staje się nieco bardziej urozmaicona, ale mleko nadal jest jednym z najważniejszych jej elementów. Zaleca się, aby podawać mu dwie porcje mleka oraz jedną porcję produktów mlecznych dziennie. Wybierzmy więc mleko dla dzieci, ponieważ krowie nie jest dla nich zalecane, zwłaszcza podawane w nadmiernych ilościach, ponieważ choć jest dobrym źródłem witaminy D, wapnia, żelaza i innych składników odżywczych to podawanie mu go zbyt wcześnie może przynieść negatywne skutki dla jego organizmu takie jak: pojawienie się cukrzycy, otyłości czy obciążenie nerek i wątroby.
Układając jadłospis dla malucha, pamiętajmy, aby podawać mu zróżnicowane produkty, które będą zawierały niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju składniki odżywcze. Jednocześnie musimy być świadomi, że małe dziecko nie może jeść takich samych posiłków jak dorośli. Nowości należy wprowadzać ostrożnie i stopniowo obserwując reakcje naszej pociechy. Pamiętajmy również, by wybierać produkty z bezpiecznych i zaufanych źródeł, ponieważ młody organizm jest bardzo wrażliwy na działanie wszelkich szkodliwych czynników.