Bez kategorii
Like

Powracający temat Gruzji – opinie fakty spojrzenie z Polski

19/06/2011
322 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Gruzja wymaga uwagi Polski i UE

0


Na poczatek warto obejrzeć Rozmowę Niezależną z reżyserem Jerzym Lubachem  na temat Gruzji i Kaczyńskiego

 

Link  http://vod.gazetapolska.pl/179-rozmowa-niezalezna-sytuacja-w-gruzji

Sytuacja opozycji w Gruzji przez pryzmat ogladu z 2008r.

Protesty opozycji w Gruzji spowodowały u mnie erupcję dygresji dotyczących sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej tego kraju. Kaukaz to wulkan, który powinien przykuwać naszą polityczną uwagę o wiele bardziej niż plująca ogniem Islandia. Wiatr wiejący z tej wyspy spowoduje co najwyżej kilkutygodniowe problemy lotnicze, ten z Gruzji może wpłynąć na sytuację na całym terytorium byłego Związku Radzieckiego.

Sytuacja w Gruzji nie jest czarno- biała. Można ją usytuować gdzieś pomiędzy rozkwitem gospodarczym, ukróceniem korupcji i aspiracjami prozachodnimi Saakaszwilego a „fałszerstwami wyborczymi", „reżimem", „cenzurą i mnożącą się liczbą więźniów politycznych" (cytując Giorgija Chaindrawę, uczestnika Rewolucji Róż i byłego współpracownika prezydenta Saakaszwilego).

Róże mają kolce powiada polskie porzekadło- jakże aktualne staje się jednak dopiero w odniesieniu do Rewolucji Róż.Burdżanadze, Chaindrawa to naręcza kwiatów, które zmieniały Gruzję wraz z Saakaszwilim a dziś oskarżają go o powiązania z prezydentem Szewardnadze. Czyżby „kolorowe" rewolucje posiadały wspólny mianownik? Pomarańczowi także zaciekle się zwalczali, w efekcie niebiescy przejęli władzę i znów zbliżyli Ukrainę do poradzieckich standardów. Właśnie dlatego warto docenić pozytywne przemiany zapoczątkowane przez Saakaszwilego. Jego autorytaryzm (niewątpliwy) to przeciwwaga „suwerennej demokracji" czy tego chcemy czy nie.

W kontekście opozycyjnym warto uwzględnić także czynnik walki o władzę a nie ideały.Oponenci „Miszy" to ludzie wywodzący się z tego samego obozu politycznego. Przykładem może być były minister Okruashvili- jastrząb, zwolennik militarnego scalenia terytoriów separatystycznych z Gruzją, nieformalny następca Saakaszwilego. Zbiegł do Francji i prosił o azyl, gdy jego agresywnej retoryki i roszczeń nie sposób było już tolerować. Dziś planuje powrót- jak podaje portal „Civil.ge" , któremu udzielił wywiadu. Okruashvili stwierdził w nim, że „decyzja armii zdecyduje o losie Gruzji" (ciężko nazwać go demokratą, wypowiedź ta jest niesmaczna także z powodu stanowiska, które zajmował- był ministrem obrony).

Piotr Maciążek

Cenny jest punkt widzenia blogera z Macieja Czuby

z konkluzją ;

Zrozumienie sytuacji na ulicach centralnie położonego Tbilisi to klucz do zrozumienia i uzyskania wpływu na sytuację polityczną na Zakaukaziu. Brutalne stłumienie antysystemowej opozycji może dać impuls do konsolidacji pozostałych, systemowych partii opozycyjnych.

USA grozi palcem Rosji za Gruzję

Condoleezza Rice będzie chciała nakłonić prezydenta Gruzjido podpisania dokumentu dotyczącego zawieszenia broni, który wynegocjował kilka dni temu francuski prezydent Nicolas Sarkozy.Michaił Saakaszwilizapowiedział, że zanim podpisze dokument, to musi się „bliżej przyjrzeć” postanowieniom pokojowego porozumienia.

Amerykanie ostrzegliRosję, że przez interwencję wojskową w GruzjiMoskwa może zniszczyć dotychczasowe dobre stosunkipomiędzy tymi dwoma mocarstwami na „wiele lat”.

Amerykański sekretarz obrony Robert Gates dodał, że nie widzi potrzeby użycia sił amerykańskich w Gruzji. Pomimo rosyjskiej aktywności wojskowej na gruzińskich terenach, władze Rosjizapewniły, że zachowują postanowieniapokojowego porozumienia.

PolishEkspress

 

Jestem pełen obaw c do rzwoju sytuacji i próby zdestablizowania sytuacji wewnętrzenj w Gruzji zwłaszcza rozrywki z uchodżcami.

 

Kejow

0

kejow

Pisze i komentuje o paliwach, energii , ekologii , modzie, telewizji jako medium i nosniku informacji,

356 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758