Bogactwo nie bierze się z ilości posiadanych drogocennych papierków, których możemy sobie drukować do woli tylko z ilości towarów będących efektem pracy ludzkiej
Upadek Unii Europejskiej i wspólnej waluty euro na razie pozostaje sprawą niewiadomej przyszłości.Nie wiem jak dzielą się Polacy czy większość ma obawy o jedność i dalszą integrację europy czy też przeważa pogląd euroentuzjastów spokojnie patrzących w przyszłość.
Kwestie ekonomiczne w istocie mają poważne znaczenie w życiu człowieka i znaczny wpływ na los narodów i krajów. Bogactwo nie bierze się jednak z ilości posiadanych drogocennych papierków, których możemy sobie drukować do woli tylko z ilości towarów będących efektem pracy ludzkiej. Tak więc im więcej pracujemy i wytwarzamy tym mamy bogatsze społeczeństwo.
Patrząc na Europę z perspektywy potencjału wytwórczego to oprócz USA nie ma sobie równych. Biorąc pod uwagę głęboki kryzys gospodarki amerykańskiej, wielokrotnie głębszy niż to co odczuwamy w Europie i na innych kontynentach, siła Unii Europejskiej będzie relatywnie jeszcze większa.
Podział tego bogactwa to już inna para kaloszy. Brak stabilizacji, przestępczość, obawy ludzi o majątek i byt a ogólnie o swoją przyszłość, mogą zmniejszać chęć do wysiłku i pracy ale bądźmy optymistami. Europa przeobraża się dynamicznie w dobrą stronę a Komisja Europejska reaguje na pojawiające się problemy szybciej i bardziej zdecydowanie niż USA co jest przejawem pozytywnym. Choć decyzje w ramach całej wspólnoty europejskiej podjęć znacznie trudniej niż dla jednego kraju (USA) co dobitnie pokazuje problem uzgodnienia pomocy finansowej dla Grecji.
Pomimo wielu niedociągnięć cywilizacja europejska nie ma sobie równych na świeci i nic nie wskazuje na to, żeby była w najmniejszej mierze zagrożona. Rosnąca potęga Chin, Azji czy Ameryki Południowej jeszcze długo nie będzie stanowiła zagrożenia dla rozwoju przemysłu europejskiego a wręcz odwrotnie jedynie zwiększy jego potencjał. Nie mamy więc innego wyboru jak cieszyć się z tego, że jesteśmy mieszkańcami najsilniejszej gospodarki świata, która ma przynajmniej za naszego życia zagwarantowany prym na świecie.
Zdjęcie przedstawiające widok z lotu ptaka na CERN pod Genewą w Szwajcarii. Czerwona ścieżka pokazuje lokalizację podziemnego tunelu, gdzie znajduje się akcelerator LHC