cicho przechodzi kolejna rocznica pierwszego użycia broni nuklearnej w Hiroszimie.
6 sierpnia 1945 – Hiroshima, 9 sierpnia 1945 Nagasaki, 15 sierpnia 1945 ogłoszenie (przez cesarza) kapitulacji Japonii, 2 września 1945 podpisanie kapitulacji.
Do tej pory trwa nie rozstrzygnięta ostatecznie dyskusja: czy było warto …
Warto jednak uświadomić sobie jak wygląda obecna sytuacja:
Jak widać na liście tej nie ma Iranu, wokół którego rozpętała się ogólnoświatowa wrzawa. Brak Arabii Saudyjskiej, która kupuje gotową już technologię.
Dziwi mnie podział na "dobrych" i "złych" Muzułmanów. Restrykcyjna sunnicka Arabia Saudyjska może bawić się ładunkami jądrowymi ale nie daj by pomyślał o tym szyicki Iran. Dla porównania: ilość głowic nuklearnych na stanie Izraela wynosi, zależnie od źródeł, od 75 do 200 .
Rok temu pisałem o jeszcze jednym, cichym niebezpieczeństwie: walizkowych bomb atomowych. pirx.nowyekran.pl/post/22262,walizkowa-bomba-atomowa-czy-i-czego-sie-bac . Tak naprawdę to nikt nie wie ile ich jest i w czyich są rękach … Większość posowieckiego zapasu dziwnie "wyparowało" …
Myślę, że do tematu warto wracać.
na zdjęciu wprowadzającym: nadpalony zegarek znaleziony w zgliszczach Hiroszimy, zatrzymał się w chwili wybuchu.
Apentula niewdziosek, te bedy gruwasne W koc turmiela weprzachnie, kostra bajte spoczy, Oproszedly znimeci, wyswirle uwzroczy, A korsliwe porsacze dogremnie wyczkasnie!