Południki – projekt niepoprawny
02/03/2011
414 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Polska leży pomiędzy 14 a 24 południkiem: jednak to południk 15* posiada szczególną cechę : jest podstawą do obliczania czasu środkowo europejskiego, który jest używany w większości państw europejskich. Umownie tytuł ma symbolizować następujące treści: czas zmienić polskie preferencje i rozwijać współpracę z krajami rozmieszczonymi wzdłuż południków. Ostatnie wieki zeszły nam na nieustannych walkach z dwoma sąsiadami o centralistycznej strukturze i mocarstwowym myśleniu. Identyfikowaliśmy zagrożenia nieustannie kierując wzrok to na prawo (Niemcy) to na lewo (Rosja). Niebezpieczeństwo zawsze dla nas wynikało z porozumienia między nimi: ich zbliżenie kończyło się naszą kolonizacją lub utratą niepodległości. Stan podporządkowania był zależny od stopnia ich wzajemnego porozumienia. Czas najwyższy już wyrwać się z tego męczącego uścisku. Świat zmienia się błyskawicznie, a więc i my spróbujmy przeorientować kierunek naszych działań. Należymy do […]
Polska leży pomiędzy 14 a 24 południkiem: jednak to południk 15* posiada szczególną cechę : jest podstawą do obliczania czasu środkowo europejskiego, który jest używany w większości państw europejskich. Umownie tytuł ma symbolizować następujące treści: czas zmienić polskie preferencje i rozwijać współpracę z krajami rozmieszczonymi wzdłuż południków.
Ostatnie wieki zeszły nam na nieustannych walkach z dwoma sąsiadami o centralistycznej strukturze i mocarstwowym myśleniu. Identyfikowaliśmy zagrożenia nieustannie kierując wzrok to na prawo (Niemcy) to na lewo (Rosja). Niebezpieczeństwo zawsze dla nas wynikało z porozumienia między nimi: ich zbliżenie kończyło się naszą kolonizacją lub utratą niepodległości. Stan podporządkowania był zależny od stopnia ich wzajemnego porozumienia. Czas najwyższy już wyrwać się z tego męczącego uścisku.
Świat zmienia się błyskawicznie, a więc i my spróbujmy przeorientować kierunek naszych działań. Należymy do najbardziej skutecznej organizacji światowej *NATO* i w oparciu o jej struktury warto rozważyć zmianę spojrzenia na kraje leżące na północy i południu. Warto wiedzieć ,że NATO prowadzi nie tylko działania obronne, ale również gospodarcze i naukowo- badawcze np. badania w kręgu arktycznych (tu szczególnie aktywne są Kanada i Norwegia). Oto kilka argumentów skuteczności NATO:
Projekt paktu skandynawskiego mini NATO zgłosił w 2009 duński ministra
obrony Thorvalda Stoltenberga. Zadania tego projektu określono następująco:
zabezpieczenie pokoju, kontrola przestrzeni morskiej i powietrznej, bezpieczeństwo cybernetyczne, współpraca krajów morza bałtyckiego.
19 i 20 stycznia 2011 brytyjski premier David Cameron gościł premierów Danii, Finlandii,
Islandii, Norwegii, Szwecji, Estonii, Litwy Łotwy na pierwszym Nordic Baltic Summit w celu konsolidacji interesów i określenia celów współpracy
21.01.2011 Litwa ( niestety nie Polska) w imieniu NATO upoważniona została do współpracy z
Gruzją w celu przywrócenia Gruzji nienaruszalności terytorialnej, suwerenności i integracji europejskiej
22.01.2011 Azja Pacific NATO; pogłębienie związków pomiędzy Nowa Zelandią, Australią,
Singapurem, UK
14.02 2011 instalacja 24 baz NATO w Turcji
20,02.2011 NATO Global prowadzi rozmowy z 53 państwami afrykańskimi na temat partnerstwa
Jednym z celów jest niedopuszczenie do dominacji Chin w tym rejonie
26.02.2011 rozmowy NATO o formach interwencji w Libii
Jaskółka**
12 stycznia 2011 odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Parlamentarnej Europejskich Konserwatystów i Reformatorów z inicjatywą zbudowania korytarza energetycznego przez państwa środkowoeuropejskie: Polska, Węgry, Czechy, Słowacja, Bułgaria, Rumunia, być może Chorwacja. Na październik 2011 przewidywane jest zakończenie budowy projektu, a więc w czasie naszej prezydencji.
P.S. Południki w warstwie wyobrażeniowej to prostowanie „ kości”, łapanie pionu, ustalanie się godności.
* ponadto 15południk przechodzi przez urokliwą, nadmorską miejscowość z festiwalem muzycznym Sacrum – Non Profanum o jakże dynamicznej nazwie Trzęsacz!
Źródła: www. times, www. global research, www.głos Rosji