Bez kategorii
Like

Polskie uczelnie na szarym koncu

31/12/2012
534 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Prywatne uczelnie w Polsce sa slabe

0


 

Polskie uniwersytety slabo ksztalca studentow.  Polska moze zrobic skok cywilizacyjny, pod warunkiem, ze wejdzie w szeregi wysoko rozwinietych kreatywnych spoleczenstw.

Do roku 1989 polskie uczelnie spisywaly sie bardzo dobrze, wyksztalcily miliony wysokiej klasy specjalistow.
Po roku 1989 wielu pracujacych nagle potrzebowalo wyksztalcenia i nowych umiejetnosci, zeby przetrwac w gospodarce rynkowej.

W rezultacie wielu przedsiebiorczych ludzi, niektorzy z praktyka zagraniczna zalozylo setki prywatnych uczelni – w Warszawie, wiekszych miastach jak i malych miejscowosciach.
Sektor prywatnych uczelni polskich nalezy do najwiekszych w swiecie i ksztalci jedna trzecia studentow, taki wskaznik jest wyzszy niz w USA.

Jednak gwaltowny wzrost prywatnych uczelni doprowadzil do powaznych problemow. Wiekszosc prywatnych uniwersytetow to szkoly slabe w poziomie akademickim, opieraja sie na przepracowanych wykladowcach, ktorzy czesto ucza w dwoch lub trzech roznych instytucjach i malo czasu spedzaja ze studentami.

Ponad polowa studentow wybiera latwe kierunki jak zarzadzanie, marketing, socjologia itd, to daje im tytul, ale bardzo malo uzytecznej wiedzy majacej zastosowanie na rynku pracy.
Pracodawcy potrzebuja kandydatow, ktorzy sa otwarci, innowacyjni, przedsiebiorczy oraz posiadaja zawodowa wiedze i zdolnosci.

Bardzo slabe polskie uniwersytety sprawiaja, ze trudno jest Polsce przestawic sie z korzystania z taniej sily roboczej na konkurencyjnych pracownikow  posiadajacych wiedze.

Podczas gdy wiele uczelni wypuszcza absolwentow z malymi umiejetnosciami, to jest tez duzy problem z najwiekszymi publicznymi instytucjami, poniewaz ich prace  badawcze maja tendencje koncentracji na sprawach lokalnych, czesto sa publikowane tylko po polsku, co oznacza ze nie beda czytane i wykorzystane za granica.

Rezultatem powyzszej sytuacji jest to, ze dwa najwieksze i najbardziej prestizowe uniwersytety – Uniwersytet Jagiellonski oraz Uniwersytet Warszawski – znajduja sie na szarym koncu europejskiej listy uniwersytetow, takze pod wzgledem znaczenia i widzialnosci prac badawczych. Tylko te dwa polskie uniwersytety sa na swiatowej prestizowej liscie z Szanghaju, jednakze sa na bardzo niskim miejscu w swiecie.

Stan badan nie jest dobry.

 

 

 

0

Ranger

We'll be right back folks, we're just doing a bit of work on Ranger Project

150 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758