Brytyjska gazeta Daily Mail już po raz kolejny zasugerowała, że „obozy koncentracyjne były polskie”. Po jakimś czasie, na skutek listów osób sprzeciwiających się antypolonizmowi, pismo się wycofało. Jednak czy każdy czytał przeprosiny?
(04.11.2004) brytyjska gazeta Daily Mail pisząc o śmierci brytyjskiego weterana, którego historia zainspirowała powstanie filmu ”Wielka Ucieczka”, użyła frazy ”polski obóz koncentracyjny”. Kłamstwo to jest bolesne nie tylko z powodu antypolonizmu. Warto dodać, że obóz znajdował się w przedwojennych granicach III Rzeszy Niemieckiej. Jaki napisano:
"Bohater wojenny, który pomagał więźniom w ucieczce z polskiego obozu koncentracyjnego i był inspiracją dla filmu >>Wielka Ucieczka<< ginie w wypadku samochodowym" [War hero who helped prisoners flee Polish concentration camp and inspiredThe Great Escape dies in car crash” – głosi tytuł winternetowym wydaniu Daily Mail.
Niie chodzi zatem o obóz jeniecki Stalag Luft III założony przez Niemców na terenie należącym przed II wojną do III Rzeszy – w okolicach Żagania (niemiecka nazwa Sagan):
Reginald Cleaver dostał się do obozu po zestrzeleniu jego samolotu nad Zagłębiem Ruhry. Spędził tam dwa lata. W niewoli przygotowywał fałszywe nazistowskie naszywki i mundury SS, które przekazał więźniom planującym wielką ucieczkę. W nocy z 24 na 25 marca 1944 76 jeńców próbowało zbiec z obozu przez drążony przez wiele miesięcy tunel. Niestety tylko trzy osoby uciekły, 50 zostało zabitych na rozkaz Adolfa Hitlera. Akcja zainspirowała klasyczny hollywoodzki film "Wielka ucieczka” z 1963 r., w którym grał m. in. Steve McQuenn.
Obrażliwy, atypolski tytuł zmieniono po jakimś czasie na: ”Bohater wojenny, który pomagał więźniom w ucieczce z obozu jenieckiego i był inspiracją dla filmu >>Wielka Ucieczka<< ginie w wypadku samochodowym”, pozostawiono jednak informację, że chodzi o obóz znajdujący się w Polsce [Stalag Luft III POW camp in Poland].
Pomimo ludobójstwa, niszczenia polskiego panstwa i kultury przez totalitaryzmy XX. wieku, problem dyskryminacji, oczerniania, zlych stereotypów na temat Polaków nie zostal w zinstytucjonalizowany sposób podjety. Problem ma nazwe: antypolonizm.