Liczba osób uwidocznionych w najrozmaitszych rejestrach dłużników sięga już 1/3 dorosłej populacji mieszkającej nad Wisłą i Odrą. Tymczasem koszty życia rosną, a nie każdy może i potrafi wyemigrować do coraz-lepszego-świata. Więc żeby przeżyć chwyta się każdej okazji, bo jako uwidoczniony dłużnik na bankowy kredyt nie ma już co liczyć.
1.
Naprzód reklama:
P F K – P R Y W A T N Y F U N D U S Z K R E D Y T O W Y |
BEZ BIK (Banku Informacji Kredytowej),
jedynie w oparciu o własne badanie zdolności kredytowej klienta
dostępny również:
ATRAKCYJNE, NISKIE OPROCENTOWANIE OD 12,0% W SKALI ROKU
2.
O rzetelności i powadze firmy świadczyć ma również uwidoczniony w reklamie ciąg miast i miasteczek polskich, na terenie których działa, a może i ma swoje przedstawicielstwa:
Będzin, Bielsko-Biała, Bieruń, Bytom, Cieszyn, Częstochowa, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jastrzębie Zdrój, Jaworzno, Katowice, Kłobuck, Lędziny, Lubliniec, Mikołów, Mysłowice, Myszków, Piekary Śląskie, Pszczyna, Racibórz, Radzionków, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wodzisław Śląski, Wojkowice, Zabrze, Zawiercie, Żory, Żywiec
Biała Podlaska, Białystok, Bydgoszcz, Chełm, Ciechanów, Elbląg, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Jelenia Góra, Kalisz, Kielce, Konin, Koszalin, Kraków, Krosno, Legnica, Leszno, Lublin, Łomża, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Ostrołęka, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Siedlce, Sieradz, Skierniewice, Słupsk, Suwałki, Szczecin, Tarnobrzeg, Tarnów, Toruń, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zamość, Zielona Góra.
3.
Algorytm działania katowickiej firmy jest prosty:
„Bożena M. w marcu 2012 roku szukała dogodnej pożyczki. Skontaktowała się telefonicznie z reklamującą się w mediach firmą, która nie przyjmowała klientów we własnej siedzibie, a do osoby zainteresowanej kredytem, wysyłała przedstawiciela.
Za jego wizytę trzeba zapłacić 195 złotych.
– Przyjechał pan z całym osprzętem w postaci komputera i drukarki. Wziął pieniądze, wydrukował umowę przedwstępną i podsunął mi kartkę do podpisu. To było zobowiązanie do wpłacenia prowizji, ale dopiero po otrzymaniu pożyczki. Podpisałam tę kartkę – wyjaśnia pani Bożena. Dowiedziała się, że otrzyma listownie weksel in blanco, który musi podpisać w obecności notariusza- jako zabezpieczenie pożyczki. Dopiero wtedy po miesiącu otrzyma pieniądze.
– Zrobiłam to – przyznaje Bożena M. – Podpisany weksel odesłałam firmie. I czekałam na obiecany kredyt. Kiedy przyszło pismo, że pożyczki nie dostanę, przeżyłam szok. Po co to całe przedstawienie? Już wiem, że chodziło o weksel.
Bo wkrótce chorzowianka dostała kolejne pismo i nie mogła uwierzyć własnym oczom. Firma żądała od niej wykupienia weksla za sumę 6.375 złotych. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód, Wydział I Cywilny, Sekcja do Spraw Uproszczonych uznała roszczenia firmy i wkrótce komornik poinformował Bożenę M., że wszczyna egzekucję.
W firmie Opimax Finance Prado telefon odbiera pani, która nie może udzielać żadnych informacji. Obiecuje podać właścicielowi firmy kontakt do redakcji z prośbą o rozmowę, ale nikt nie dzwoni. Nie ma również odpowiedzi na nasz e-mail.
– Nie wiem, co robić – mówi pani Bożena. – W panice zaczęłam szukać w internecie informacji o tej firmie i przeraziłam się, bo w sieci nie brakuje o niej opinii. Internauci piszą: „Włos się jeżył! Podawali do sądu ludzi, którzy podpisując umowę pożyczki, deklarowali wpłaty. Pożyczki nie dostali, a firma pozywała ich o te deklarowane wpłaty. Paranoja!„.
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/722211,opimax-finance-prado-weksle-in-blanco-pograzaja-klientow,id,t.html
4.
Lista poszkodowanych przez przedsiębiorcę Krzysztofa Maja (firma PRADO działa jedynie w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej) jest spora. Na forach kredytowych można ich często spotkać.
Oto garść co bardziej charakterystycznych wypowiedzi:
…Oni z tego żyją. Facet z drukarką. Pieniądze już prawie są na koncie, żadnych zabezpieczeń. Podpisać weksel in blanco – tak na wszelki wypadek. Przyjdzie umowa i propozycje zabezpieczeń .Napisać prośbę, żeby zrezygnowali z zabezpieczenia – za 2 tygodnie odmowa rezygnacji. Ponownie propozycja zabezpieczeń (2 poręczycieli, blokada konta, nieruchomość.) Za miesiąc przychodzi wezwanie do wykupu weksla 5000-6000 zł, a jak nie to sąd i komornik. I najgorsze że nasze państwo broni takich naciągaczy.
(bibula, wpis z 18 marca 2013 roku!)
… ja tez jestem poszkodowany przez prado i mam juz komornika na wyplacie na 1700zl i odsetki do tego jutro będę dzwonił do komornika zobaczymy co powie bo ma tyt. wykonawczy z prado za nie wykupienie weksla. oczywiście pożyczki nie dostałem od nich chce złożyć spr do sądu…
(aga 46, 17 czerwca 2013 r.)
http://www.kredyciak.pl/opinie-o-firmach-po-yczkowych/5366-prado-pozyczki-2.html
to są złodzieje nie podpisujcie niczego mój mąż podpisał wysłał, oczywiście pożyczki nie dostał i przysłali, że ma zapłacić ponad 6 tys. a jak nie to sąd.
(wpis z 23 listopada 2013 r.)
Przestrzegam wszystkich chcących w TEJ firmie zaciągnąć jakiekolwiek pożyczki……moja PRZYGODA a nimi zaczęła się na początku roku….szukałam pożyczki aby ratować swoją sytuację finansową ……w rozmowie telefonicznej wszystko wyglądało ok…..nie było mowy o dodatkowych zabezpieczeniach pożyczki oprócz weksla!!!!!!!!!!!!!!!!! Umówiłam się na spotkanie…..do domu przyjechał młody pan z całym osprzętem w postaci komputera, drukarki……umowa przedwstępna……i kartka na której jednozdaniowy zapis że zobowiązuję się do wpłaty prowizji w wysokości 5 tyś…..(ustnie dowiedziałam się że wpłata prowizji następuje po wypłacie pożyczki na konto do 7 dni)……jak dziś pamiętam, długo zwlekałam ze złożeniem podpisu…..podpisałam……po jakimś czasie przyszły dokumenty do podpisu, weksel, i druki dla żyrantów (jako dodatkowe zabezpieczenie), zajęcie rachunku, bądź inne……. moje zdziwienie było wielkie…..jakimś cudem dodzwoniłam się do biura i pani zimno odpowiedziała ze nie mam tego wypisywać tylko wypełnić druk o zwolnieniu zabezpieczenia…..pisma wysłałam, w międzyczasie załatwiłam u notariusza podpis na wekslu którego nigdy IM nie wysłałam, potargałam i wywaliłam do śmieci…….w odpowiedzi że ONI się nie zgadzają i wysłali nowe druki dla żyrantów itd…..potem ponaglenie…..wiec ja kolejne pismo aby jako zabezpieczenie wzięli część mojej hipoteki…….odpisali że się nie zgadzają…..potem ponaglenie do zapłaty prowizji…….oddanie mnie do sadu……nakaz sadowy do zapłaty na dzień dzisiejszy 5100,00…..poszłam ze wszystkim do adwokata……oddaliśmy sprawę do sądu….jest duża szansa na to że nie będę musiała tych pieniędzy im płacić……..adwokatka sprawdziła w sądzie ONI posłużyli się tylko tą kartką z podpisaniem której miałam tyle kontrowersji…..czekam i mam nadzieję że się uda…..ludzie uważajcie!!!
(jwkw, wpis z 25 lipca 2012 r.)
to wszystko jest jedna wielka ściema my czekaliśmy ponad 4 miesiące i miał już kurier przyjechać do domu z pieniędzmi bo niby coś im z kontem nie pasowało a jak mąż pojechał do ich biura to okazało się że to zwykle mieszkanie jest i babka która odbiera tel. nie ma nawet nr do szefa. To jakaś masakra jest
(emine 130, wpis z 15 października 2013 r.)
http://forum.gazeta.pl/forum/w,59,133232330,137709918,Re_Pozyczki_PRADO.html
5.
„Przedsiębiorca” Krzysztof Maj (NIP: 6451000117, REGON: 003559067) tymczasem nadal działa. Według tego samego schematu sięgnął po mieszkankę Gliwic, Zofię P. (inicjały zmienione).
Jako że Zofia chciała „jedynie” 10.000,- zł kwota, jaką biznesmen Maj od niej żąda, jest mniejsza. Tylko najniższa krajowa, co i tak dla emerytki z trudem wybierającej pomiędzy opłaceniem czynszu a żywności i leków jest kwotą ogromną.
Co prawda kredytu nie dostała, ale musi zapłacić za przygotowanie…umowy kredytowej!
Oto pomysł biznesowy śląskiego przedsiębiorcy – opłata przygotowawcza! Zdaniem pana Maja należy się ona zawsze – nawet wtedy, gdy pożyczka nie będzie przyznana!
6.
Tymczasem odmiennie kwestię tą regulują w stosunku do umów zawieranych od dnia 18 grudnia 2011 r. przepisy ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2011 r. nr 126, poz. 715 ze zm.). Określają one, że opłaty przysługują kredytodawcy jedynie w razie zawarcia umowy o kredyt konsumencki. Odmowa zawarcia umowy oznacza, że kredytodawca nie może pobierać żadnych opłat przygotowawczych, bo opłaty te są należne jedynie dopiero po zawarciu umowy (art. 5 pkt 6 ustawy).
Obecnie w razie skorzystania przez konsumenta z prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni bez podania przyczyny opłata przygotowawcza także powinna być zwrócona. Tak wynika z art. 54 ust. 4 nowej ustawy.
W przypadku odstąpienia od umowy kredytodawcy nie przysługują żadne inne opłaty, z wyjątkiem bezzwrotnych kosztów poniesionych przez niego na rzecz organów administracji publicznej oraz opłat notarialnych.
(za: UOKiK)
7.
Czy zatem Krzysztof Maj OPTIMAX FINANCE/PRADO ścigając niedoszłych klientów za brak wniesienia opłaty przygotowawczej dopuszcza się usiłowania wyłudzenia (art. 286 kk)?
Przytoczone wyżej przepisy jednoznacznie wskazują, że tak.
Natomiast przeraża, że dzieje się to już od co najmniej czterech lat zupełnie jawnie w mieście, które jest siedzibą Prokuratury Apelacyjnej, Okręgowej i aż czterech Rejonowych!
25.03 2014
2 komentarz