Jak dowiedziało TOK FM Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury RP podpisała memorandum o współpracy i wzajemnym szkoleniu kadr z wymiarem sprawiedliwości z Uzbekistanu.
„Polscy i uzbeccy prokuratorzy spotkali się w marcu w Krakowie i postanowili współpracować. Memorandum, które podpisali ma stworzyć ramy prawne dla organizacji szkoleń i konferencji dotyczących systemu sądownictwa i systemu ochrony praw człowieka. Dokument zakłada współpracę w obszarze szkolenia kadr między Krajową Szkolą Sądownictwa i Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej a Wyższą Szkołą Prokuratury Generalnej Republiki Uzbekistanu.”
Oceniam, że taka współpraca morze być bardzo owocna, bo prokuratorzy z Uzbekistanu znani są na całym świecie m.in. z tego, że bardzo często stosują tortury, nagminnie łamią prawa człowieka i zamykają niewinnych ludzi w więzieniach.
„Niemal wszystkie organizacje międzynarodowe zajmujące się problematyką praw człowieka zwracają uwagę na fatalną sytuację w Uzbekistanie. Z danych Amnesty International i Human Rights Watch, wynika, że tylko w 2010 roku w uzbeckich więzieniach z powodu tortur zmarło 39 osób, wyroki ciągle odbywa wiele osób skazanych w sfingowanych procesach.”
Z kolei ambasada brytyjska sporządziła raport, w którym stwierdza, że w trakcie przesłuchań dwóch więźniów ugotowano żywcem.
Sędziowie z kolei nie podchodzą do współpracy z wymiarem Uzbekistanu tak entuzjastycznie jak prokuratorzy.
– Współpraca na równoprawnych zasadach wydaje się nie na miejscu – mówi Rafał Piebiak ze stowarzyszenia sędziów polskich Iustitia.