Metropolita Saint Louis ośmiesza się stwierdzeniem, że wyrok sądu potwierdzający wynikający z dokumentów stan faktyczny, iż właścicielem kościoła jest orgnizacja polonijna — jest “przykładem wtrącania się sądu cywilnego w wewnętrzne sprawy Kościoła”.
Odwołanie się nawet do Sądu Najwyższego USA zapowiedział metropolita Saint Louis abp Robert Carlson, wyrażając rozczarowanie orzeczeniem sądu w amerykańskim stanie Missouri, który przyznał rację w sporze z kurią ekskomunikowanym parafianom wraz wydalonym ze stanu duchownego Markiem Bożkiem. Grupa ta twierdzi, że jest właścicielem nieruchomości i całego majątku polskiej parafii św. Stanisława Kostki. Zdaniem przedstawicieli archidiecezji orzeczenie to jest przykładem wtrącania się sądu cywilnego w wewnętrzne sprawy Kościoła.
W 2006 roku ówczesny arcybiskup Saint Louis, Raymond Leo Burke skreślił placówkę z listy parafii katolickich a 2 lata później Stolica Apostolska podtrzymała ekskomunikę Bożka i sześciu członków rady parafialnej.
Sędzia w 50-stronicowym uzasadnieniu wyroku zaznaczył, że sądy cywilne nie mogą mieszać się w sprawy teologiczne i eklezjologiczne lub interpretować przepisów kościelnych, to jednak uznał, że skonfliktowani z Kościołem byli parafianie mają prawo do spornej własności. Jego zdaniem należy w tym przypadku dać priorytet „neutralnym zasadom prawa”, opierającym się na świeckich dokumentach z czasów, gdy polscy imigranci utworzyli w 1891 roku korporację. Miała ona być finansowym zabezpieczeniem budowy kościoła i gwarancją pierwotnej misji wspólnoty – jako polskiej parafii rzymskokatolickiej.
Zdaniem adwokatów kurii archidiecezjalnej, parafia nie chcąc podporządkować się zarządzeniom lokalnego Kościoła ani Watykanu, zdecydowała, że nie chce już być polską parafią rzymskokatolicką, a więc zdradziła swą pierwotną misję. Zdaniem kurii, powodem konfliktu była zbyt duża niezależność rady parafialnej polskiego kościoła, która sama chciała zarządzać swoimi finansami.
Początek konfliktu to rok 2002, kiedy ówczesny arcybiskup Saint Louis kard. Justin Francis Rigali zażądał od parafialnej Rady Dyrektorów zrzeczenia się prawa własności do kościoła i plebanii na rzecz archidiecezji. Wierni obawiając się, że zostanie ona zlikwidowana, a majątek posłuży do spłaty długów archidiecezji zbojkotowali to żądanie i wystąpili przeciwko, ich zdaniem, krzywdzącemu dekretowi.
W 2005 r kolejny metropolita Saint Louis abp Raymond Burke ekskomunikował polskiego księdza Marka Bożka i członków rady parafii św. Stanisława Kostki. Kapłan bez zezwolenia opuścił wyznaczony mu kościół i zatrudnił się w polskiej parafii obłożonej już interdyktem (czyli zakazem sprawowania w nim Mszy, nabożeństw i udzielania sakramentów). Tu, wbrew zakazowi zwierzchnika, zaczął odprawiać Msze św. Rok później metropolita uznał, że ekskomunikowana parafia przestała być katolicka.
Cytowne za: fronda.pl
18 pździernika 1969 roku parafię odwiedził arcybiskup krakowski, kardynał Karol Wojtyła. W latach 70. XX wieku budynki i kościół należące do parafii zostały poddane gruntownemu remontowi i wpisane do rejestru zabytków miasta St. Louis.
Pomimo odpływu wiernych polskiego pochodzenia z parafii, w latach 80 i 90. XX wieku nadal silne w niej było życie kulturalne i działalność na rzecz integracji społeczności polskiej. Funkcjonowało wiele stowarzyszeń. Dzięki funduszom zebranym przez parafian w pobliżu kościoła wzniesiono na ich potrzeby centrum konferencyjne – Dom Dziedzictwa Polskiego.
Z Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_św._Stanisława_Kostki_w_Saint_Louis
Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... -- Ekstraktem komunizmu i jego naturą, tak samo jak naturą kaądego komunisty i lewaka są: nienawiść, mord, rabunek, okrucieństwo i donos... Serendipity — the faculty or phenomenon of finding valuable or agreeable things not sought for...