Bez kategorii
Like

Policyjna prewencja, czy widzimisię…

08/09/2011
462 Wyświetlenia
0 Komentarze
11 minut czytania
no-cover

Kto wysłał na ulicę panienki przebrane w mundury policyjne i kazał im wmawiać ludziom czyny, których nie popełnili, na podstawie paragrafów, których nie ma i za to wystawiać mandaty lub w najłagodniejszym wariancie jedynie legitymować i pouczać?

0


Wracam  wieczorem ze spaceru z psem. Jest po 18. Skręcamy  z Woronicza w Krasickiego. Piesek idzie na luźnej smyczy przy mojej lewej nodze, wpatrzony we mnie z miną – „daj gryza, zaraz zdechnę z głodu”. Ulica pusta, nikogo nie ma poza dwiema paniami w mundurach policyjnych, które stoją przy ogrodzeniu szkoły. Usiłuję je ominąć przechodząc na lewą stronę chodnika, ale blokują mnie.
 
Panie policjantki bardzo młode i niedawno w służbie. Wyższa mówi do mnie, że popełniam wykroczenie polegające na braku kagańca na psim pysku. Daję Rejsowi optyczną komendę, by się położył, trzymając go cały czas na smyczy. Tłumaczę, że jest to golden retriever,  więc pies, który nie został zaliczony do ras agresywnych, a poza tym jest nauczony posłusznego i niekłopotliwego dla innych zachowania się w miejscach publicznych, ponadto jak na prawdziwego aportera przystało  zęby służą mu do delikatnego trzymania przenoszonych przedmiotów a nie gryzienia wszystkiego wokół.
 
Pani posterunkowa trzaska paragrafami jak kozak obcasami. Zapamiętuję paragraf 74 kodeksu wykroczeń, który rzekomo złamałam za co grozi kara od 50,- do 250 zł.  Dla rozluźnienia atmosfery pokazuję kilka ćwiczeń, gdy na ruch mojego palca pies siada, waruje, daje łapę. Rozmowa schodzi na to, gdzie był szkolony. Potem opowiadam o tropieniu użytkowym i nauce wyszukiwania zaginionych ludzi. W końcu panie stwierdzają, że dostaję upomnienie ustne, gdyż one  dzisiaj dostały takie zadanie.
 
Wracam do domu i zaglądam do wujka Googl’a, by sprawdzić, czy faktycznie sprzeniewierzyłam się jakiemuś przepisowi.
Oto co znajduję.
 
W Kodeksie Wykroczeń o zwierzętach traktuje nie artykuł 74 a artykuł 77. Brzmi on tak : "Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany". O smyczy, czy kagańcu nic się tu nie mówi.
 
W. Kotowski, Kodeks Wykroczeń, Oficyna 2006 pisze:
„W przepisie chodzi o panowanie nad zwierzęciem w stopniu gwarantującym bezpieczeństwo w miejscu publicznym. Spełnienie tego warunku w ramach zwykłych środków ostrożności nie wymaga spacerowania z psem znajdującym się na smyczy lub w kagańcu.”
 
"Inaczej sprawa wygląda w kwestii niezachowania nakazanych środków ostrożności. Chodzi mianowicie o rasy psów, które jako niezwykle agresywne powinny być w miejscu publicznym zawsze na smyczy i równocześnie w kagańcu. Z przepisem stricte wiąże się rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. (…) Trzymanie luzem psa znajdującego się na liście 11 ras objętych rozporządzeniem stanowi wykroczenie, nawet wówczas, gdy taki pies zachowuje się przyjaźnie dla otoczenia. Oto one:
1. Amerykański Pit bull terier;
2. Pies z Majorki,
3. Buldog amerykański,
4. Dog argentyński,
5. Pies kanadyjski,
6. Tosa inu,
7. Rottweiler,
8. Akbash dog,
9. Anatolian karabash,
10. Moskiewski stróżujący,
11. Owczarek kaukaski.”
 
Autor komentarza do Kodeksu Wykroczeń pisze ponadto : „Ocena w kwestii zastosowania spośród dostępnych rodzajów zwykłego środka ostrożności należy do właściciela zwierzęcia.”
 
Każda gmina, każde miasto może sobie ponadto doprecyzować obowiązki właściciela zwierzęcia w swoich regulaminach.
 
W Warszawie jest to dokument o nazwie Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Stołecznego Warszawy.1/
 
Obowiązki właścicieli psów zostały zebrane w poniższym rozdziale
 
Rozdział VII
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe
 
§ 28
1. Utrzymujący zwierzęta domowe ponoszą pełną odpowiedzialność za zachowanie utrzymywanych zwierząt.
2. Utrzymujący zwierzęta domowe są zobowiązani do zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi i innych zwierząt oraz w szczególności do dołożenia starań, by zwierzęta te były jak najmniej uciążliwe dla otoczenia i niezakłócały spokoju domowego i nie zanieczyszczały miejsc przeznaczonych do wspólnego użytku.
 
§ 29
1. Utrzymujący zwierzęta domowe mają obowiązek stałego i skutecznego dozoru nad nimi.
2. Zwierzęta agresywne lub mogące wzbudzać zagrożenie dla otoczenia winny być prowadzone pojedynczo, wyłącznie przez osoby dorosłe. Zwierzęta te muszą być prowadzone w sposób zapewniający sprawowanie nad nimi kontroli.
(…)
 
5. Na tereny przeznaczone do wspólnego użytku psy należy wyprowadzać na smyczy, a agresywne nadto w kagańcach.
6. Na terenie nieruchomości może przebywać na swobodzie pies, o ile przebywanie takie nie jest uciążliwe dla sąsiadów i innych osób, a nieruchomość posiada ogrodzenie uniemożliwiające wydostanie się psu poza teren nieruchomości. Ponadto w widocznym miejscu umieszcza się tablicę ostrzegawczą.
7. W miejscach mało uczęszczanych przez ludzi dopuszcza się zwolnienie psa ze smyczy i kagańca pod warunkiem zachowania przez właściciela lub opiekuna pełnej kontroli zachowania psa za wyjątkiem psów rasy uznanej za agresywną lub mieszańce tych ras, które muszą mieć nałożony kaganiec.
8. Psy mogą być zwolnione ze smyczy na obszarach wyznaczonych.
9. Psów i innych zwierząt domowych nie wprowadza się:
1) do placówek handlowych, gastronomicznych i innych obiektów wspólnego użytku,
jeżeli wynika to z wyraźnego oznakowania,
2) na tereny placów gier i zabaw dla dzieci.
10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do psów asystujących.
11. Zabrania się pozostawiania psów i innych zwierząt w obrębie nieruchomości niezamieszkałych lub nieużytkowanych.
(…)
 
§ 31
Utrzymujący psy, koty i inne zwierzęta domowe zobowiązani są do posiadania dowodu
aktualnych szczepień ochronnych wymaganych bądź zarządzanych przez odpowiednie służby weterynaryjne.
 
§ 32
Właściciele zwierząt domowych są zobowiązani do bezzwłocznego usuwania odchodów tych zwierząt z terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. Odchody należy umieszczać w oznakowanych pojemnikach, koszach ulicznych lub pojemnikach na niesegregowane odpady komunalne. Obowiązek ten nie dotyczy właścicieli psów
asystujących i funkcjonariuszy Policji oraz Straży Miejskiej korzystających z psów służbowych, w trakcie pełnienia służby.
 
§ 33
Przy przewozie i przenoszeniu zwierząt domowych utrzymujący je zobowiązani są stosować środki ochrony niezbędne dla bezpieczeństwa innych osób i zwierząt oraz dla utrzymania czystości w miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku.
 
§ 34
1. Psy przebywające na terenie przeznaczonym do wspólnego użytku powinny posiadać identyfikator, trwale przymocowany do obroży, umożliwiający ustalenie jego właściciela. Zaleca się elektroniczne znakowanie psów (czipowanie).
2. Zwierzę przebywające na terenie przeznaczonym do wspólnego użytku bez opieki będzie przewiezione do schroniska dla bezdomnych zwierząt, a egzotyczne oddane do ogrodu zoologicznego bądź schroniska.
3. Zabrania się grzebania zwłok zwierząt domowych i ich części.
 
Teraz przepisy, które znalazłam elegancko wydrukuję i będę ze sobą nosić na spacery, aby w razie kolejnej akcji prewencyjnej mieć twarde argumenty.
 
Swoją drogą, kto wysłał na ulicę panienki przebrane w mundury policyjne i kazał im wmawiać ludziom czyny, których nie popełnili, na podstawie paragrafów, których nie ma i za to wystawiać  mandaty lub w najłagodniejszym wariancie jedynie legitymować i pouczać?
 

1/ Tekst jednolity Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Stołecznego Warszawy (Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego z 2006 r. Nr 146, poz. 4803, z późn. zm. ogłoszonymi w Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego z 2009 r. Nr 168, poz. 4884)

0

Ewa Rembikowska

Spojrzenie na wspólczesnosc przez pryzmat historii mojej wielkopolskiej rodziny.

127 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758