Policja włoska skonfiskowała fałszywe obligacje rządu USA na kwotę 6 bilionów dolarów
20/02/2012
396 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
Poprzez sprzedaż fałszywch obligacji mafia zamierzała oszukać bankierów i obrabować banki w Szwajcarii. Mafiozi ponoć zamierzali wmówić bankierom, że są to obligacje rządu USA — długo gdzieś przechowywane, w jakimś zapomnianym magazynie.
Policja włoska skonfiskowała fałszywe obligacje rządu USA na kwotę 6 bilionów dolarów
Antymafijna policja we Włoszech aresztowała 8 członków mafii oraz skonfiskowała mafijną produkcję fałszywych obligacji oraz innych papierów wartościowych USA — na kwotę 6 bilionów dolarów, czyli kwotę przekraczającą 1/3 całości długów rządu USA. Zdaniem ekspertów te fałszerstwa są wysokiej jakości.
[i] Natomiast aresztowani mafiozi są członkami międzynarodowej siatki przestępczej dysponującej znacznymi środkami, a zajmującej się m.in. fałszertwami papierów wartościowych oraz banknotów.
Wśród skonfiskowanych obligacji było także 6.000 obligacji rządu USA o wartości 1 biliona dolarów każda (amerykański "bilion" = 1 miliard), z datą 1934. Jest to największa wartość fałszywej obligacji, jaka była kiedykolwiek skonfiskowana przez policję.
Tego typu obligacje — bonds — były zobowiązaniami rządu USA do wymiany danej obligacji na równe jej wartości złoto. Jednak, rząd USA nigdy nie drukował obligacje o wartości powyżej 100 tys. dolarów.
Na ilustracji to tej notki widać obligację wartości 100.000 dolarów.
[ii] Jest to największa wartość obligacji, jaka kiedykolwiek była wydrukowana. Były one używane wyłącznie w obrocie pomiędzy bankami, aż do końca lat 60. XX wieku. Posiadanie przez osoby prywatne obligacji wartości 100.000 dolarów jest traktowane jako przestępstwo. W 1971 roku rząd USA wycofał się z umowy Bretton Woods i przestał wymieniać papierowe banknoty dolarowe na złoto.
Śledztwo w sprawie tych fałszerstw było prowadzone przez policję włoską oraz US Secret Service, który zajmuje się także fałszerstwami znaków pieniężnych oraz banknotów USA.
Mafia próbowała już wcześniej używać podobnych fałszywych obligacji oraz papierów wartościowych USA — jako zabezpieczenia pożyczek, jakie usiłowała dostać w bankach w krajach rozwijających się.
Policja przypuszcza, że poprzez sprzedaż tych fałszywch obligacji mafia zamierzała oszukać bankierów i obrabować banki w Szwajcarii. Mafiozi ponoć zamierzali wmówić bankierom, że są to obligacje rządu USA długo gdzieś przechowywane, w jakimś zapomnianym magazynie. [sic!]
Czyli oszustwo bardzo podobnie do oszustw w znanych nigeryjskich przekrętach, gdzie za parę setek dolarów — oszuści obiecują naiwnym miliony.
Wzory współczesnych banknotów USA z zabezpieczeniami przez fałszerstwami — można zobaczyć na stronach US Secret Service.
[iii] Kopie wszystkich nominałów dotychczas drukowanych banknotów USA znajdują się nas stronie marshu.com.
[iv]
Historię banknotów USA oraz reprodukcje paru współczesnych oraz historycznych można także zobaczyć na stronie Wikipedii.
[v]
W cytowanym artykule z Rzeczpospolitej podano, że: "We wrześniu 2009 policja przechwyciła fałszywe obligacje na 116 mld dolarów i aresztowała dwóch obywateli Filipin na lotnisku w Mediolanie. W czerwcu tego samego roku dwaj Japończycy wpadli w Chiasso, na granicy włosko-szwajcarskiej z obligacjami na 742 mld dolarów."
[ii] Wydrukowano tylko 42.000 takich banknotów — "bonds". Większość została zniszczona w latach 60. Niewiele ocalałych znajduje się w zbiorach US Treasury, United States Mint w San Francisco, a jeden w zbiorach Smithsonian Institution.