KSP poszukuje uczestników „zbiegowiska” a za zgodą śródmiejskiej prokuratury publikuje niektóre zdjęcia. „Jego uczestnicy dopuścili się gwałtownego zamachu na osoby i mienie”
www.policja.waw.pl/portal/pl/1/21796/Podejrzewani_o_udzial_w_zbiegowisku__AKTUALIZACJA.html
kolejni NN są dodawani, cały czas trwa analiza zdjęć i filmów.
…
Wydział dochodzeniowo-śledczy KSP pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście prowadzi śledztwo w sprawie naruszenia nietykalności osobistej Posła na Sejm RP Pawła Suskiego. Do zdarzenia doszło 11 maja 2012 roku w Warszawie podczas demonstracji zorganizowanej przez NSZZ "Solidarność" przed gmachem Sejmu.
…
Policja poszukuje zaatakowanej osoby z aparatem lub kamerą
Śródmiejscy policjanci poszukują mężczyzny, który został zaatakowany podczas wczorajszych zajść na ulicy Marszałkowskiej przy rondzie Dmowskiego. Wiadomo, że osoba ta miała w ręku aparat fotograficzny lub małą kamerę. W związku z zatrzymaniem sprawcy ataku prosimy o pilny kontakt z policjantami z komendy przy ul. Wilczej.
Do zajścia doszło wczoraj około godz. 15.35 na ulicy Marszałkowskiej przy rondzie Dmowskiego. Kilku chuliganów zaatakowało mężczyznę, który miał w ręku aparat fotograficzny lub małą kamerę. Było to kilka metrów od wozu transmisyjnego TVP 1. Kilka chwil później policjanci zatrzymali jednego z chuliganów podejrzewanego o zaatakowanie „fotoreportera”.
…
Policyjny bilans to
176 zatrzymanych, z których dalej pozostaje 21 osób- podejrzewanych o niszczenie mienia, naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, znieważanie ich oraz udział w zbiegowisku. Już w poniedziałek 5 osobom postawiono zarzuty m.in. za naruszenie nietykalności cielesnej mundurowych, znieważanie ich oraz udział w zbiegowisku a 7 osobom- czynnej napaści na policjantów. Sądy zaś zaczęły rozpatrywać pierwszyck kilka spraw w trybie przyspieszonym. Reszta zatrzymanych ma odpowiadać przed sądem za wykroczenia.
Po stronie zabezpieczających zgromadzenie zostało rannych 22 funkcjonariuszy a trzech skierowanych do leczenia szpitalnego. Nie są podawane szczegóły odniesionych obrażeń.
LIczba rannych i poszkodowanych uczestników Marszu pozostaje nieznana poza informacją o 16 osobach, którym udzieliło pomocy pogotowie (6 trafiło do szpitala).
Wg najwcześniejszych doniesień straty materialne poniesione ze strony miasta wstepnie wyceniano na 20 tyś zł (bruk, znaki, światła i popisane ławki), co wraz z kosztami sprzątania ma dawać sumę 50 tys. zł. Ratusz chciałby, by zapłacili je organizatorzy. Prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości przypomina, że do strat doszło w wyniku i miejscu działań policji, w tym prowokatorów.
Do tej pory brak rzetelnych obliczeń co do liczby uczestników Marszu oraz świętujących w całej Polsce. Również tych, którym to uniemożliwiano. Pewna gazeta wyborców przeciwstawia "kilkunastotysięcznego pochód" (!) prezydencki z "nieoficjalną" liczbą, nie podawaną przez policję 20 tys. w Marszu Niepodległości.
P.S. Przykład jednego z zatrzymanych: wpolityce.pl/wydarzenia/40539-kuriozalne-zadanie-warszawskiej-prokuratury-trzy-miesiace-aresztu-dla-62-letniego-chorego-na-cukrzyce-uczestnika-marszu-niepodleglosci