Polacy muszą czekać na powrót do Ojczyzny
28/10/2011
307 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Za stefczyk.info:
Sejm poprzedniej kadencji nie uchwalił jednej z najważniejszych ustaw dla Polaków mieszkających na Wschodzie. Nad projektem obywatelskim ustawy o powrocie do kraju osób pochodzenia polskiego deportowanych i zesłanych przez władze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich odbyło się zaledwie pierwsze czytanie. Teraz, po rozpoczęciu nowej kadencji procedurę uchwalania prawa trzeba rozpocząć na nowo.
Jakub Płażyński, jeden z członków społecznego komitetu poparcia dla ustawy, tłumaczy portalowi Stefczyk.info, że ustawa musi jeszcze raz trafić na pierwsze czytanie w Sejmie. – Nasz projekt jest projektem obywatelskim, więc nie podlega zasadzie dyskontynuacji– przypomina Płażyński. Dzięki temu, podpisy zbierane pod projektem w poprzedniej kadencji nie zmarnują się.
Nasz rozmówca brał w poprzedniej kadencji Sejmu udział w pracach nad projektem ustawy. Pytany, jakie widzi szanse na uchwalenie przepisów, stwierdza, że liczy na sukces. – Na razie jednak zabrakło woli, żeby zakończyć te prace przed końcem kadencji parlamentu. Nie było atmosfery sprzyjającej rozwiązaniu tej sprawy szybko. Liczę na to, że w nowymSejmietaka atmosfera się pojawi – tłumaczy Płażyński. Zaznacza, że liczy na szybkie uchwalenie zmian.
Jakub Płażyński zaznacza, że sprawę repatriacji należy rozwiązać szybko. – Czas ucieka. A to on jest największym przeciwnikiem repatriacji. Mam nadzieję, że posłowie zdają sobie z tego sprawę. Liczę również, że skład podkomisji, która zajmowała się tym projektem, nie zmieni się i będzie można szybko to prawo uchwalić – kwituje nasz rozmówca.
Ustawa o powrocie do kraju osób pochodzenia polskiego deportowanych i zesłanych przez władze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich ma przyspieszyć powrót Polaków ze Wschodu. Dotychczasowe rozwiązania tej sprawy nie zdają bowiem egzaminu. W bazie danych programu RODAK, który miał umożliwiać powrót Polaków do kraju wciąż znajdują się dane ponad dwóch i pół tysiąca osób, którym państwo obiecało wizę. Jednak nie mają oni obecnie do czego wracać. Nie przyznano im żadnych lokali. Gminy, na których ciąży ten obowiązek, nie radzą sobie.
Ustawa proponowana przez komitet obywatelski zakłada m.in., że przydzielaniem mieszkań Polakom, zainteresowanym powrotem do kraju, zajmować się będzie MSWiA (przyznawałoby mieszkania na okres nie krótszy niż
24 miesiące od momentu otrzymania przyrzeczenia wizy repatriacyjnej).
Jest to smutne.
Senat RP oraz Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” dokonały znaczących cięć dotacji przydzielanej „Kurierowi Wileńskiemu”, co grozi zamknieciem jedynego, polskiego dziennika na Litwie.
W ostatniej chwili MSZ przyznalo jednorazowa dotacje w wys. 100 tys. PLN ( !!! ) co pozwoli przetrwac dziennikowi do konca roku.
Dla porownania:
Ponad 270 mln zł będzie kosztować budowa i wyposażenie Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Mimo to ani ratusz, ani Ministerstwo Kultury nie wycofują się z finansowania inwestycji. Muzeum ma pokazać, że Żydzi przez wieki współtworzyli historię Polski i byli jej obywatelami.
Powyzszy projekt to m.in. efekt nieszczesnej zydofilii s.p. prezydenta Kaczynskiego, por:
Prezydent Kaczyński ( … ) podarował plac w Warszawie pod budowę Muzeum Historii Polskich Żydów oraz przywrócił obywatelstwo polskie 15 tysiącom Żydów, których usunął z kraju reżim komunistyczny w 1968 roku.
Takie sa niestety skutki wadliwych priorytetow i opanowania najwazniejszych instytucji panstwowych przez obce agentury.
Premier Tusk spotykal sie nawet z Erika Steinbach. I tylko dla Polakow na oderwanych od macierzy kresach nikt ie ma czasu.