Komentarze dnia
Like

Pogrom kielecki – Konferencja Naukowa

04/07/2016
760 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Pogrom kielecki – Konferencja Naukowa

4 lipca 1946 roku miały miejsce w Kielcach wypadki, które przeszły do historii pod hasłem „pogrom kielecki”. Przez cały czas trwania PRL-u, wspomnienie nawet w prywatnych rozmowach, o wydarzeniach tego dnia w Kielcach oraz o zbrodni katyńskiej, kończyło się represjami, często więzieniem. 10 lat temu, w 60 rocznicę wydarzeń na ulicy Planty w Kielcach, została wydana przez IPN książka będąca zwieńczeniem pracy jej pionu śledczego. Wynikało z niej, iż najbardziej prawdopodobną przyczyną mordu na 37 osobach narodowości żydowskiej była spontaniczna akcja miejscowej ludności zapoczątkowana przez strzały z broni palnej. Wszystko miało być także konsekwencją nieszczęśliwego zbiegu okoliczności natury historycznej i współczesnej. Śledztwo prowadzone przez IPN zakończyło się umorzeniem postępowania przez prowadzącego je prokuratora Falkiewicza.

0


 

Konferencja będzie transmitowana online pod linkiem http://livestream.com/accounts/6015614/events/5714615

IPN i prokuratorzy badający sprawę tzw. pogromu kieleckiego skupili się tylko na mordzie 37 osób narodowości żydowskiej jednocześnie stwierdzając, że większość skazanych w procesie o sprawstwo tego czynu nie miała z nim nic wspólnego. Z postępowania wynikało, że ówczesne władze chciały szybko sprawę zakończyć więc po trwającym kilka dni procesie, skazano i stracono sprawców tych wydarzeń. Nie zostało przeprowadzone śledztwo w sprawie rehabilitacji tych, w pospiesznie przeprowadzonym procesie, zapewne niewinnych ludzi. IPN w swoim postępowaniu skupił się tylko na ofiarach żydowskich przechodząc obojętnie nad ofiarami prawdopodobnego mordu sądowego.

Wydaje się, że teraz jest czas, by spokojnie przyjrzeć się przebiegowi tych wydarzeń raz jeszcze. Dlatego, z inicjatywy organizacji pozarządowych i poza głównym nurtem organizowanych przez władze miasta Kielce obchodów 70. rocznicy „pogromu kieleckiego”, organizujemy kilkugodzinną Konferencję Naukową. Podzieliliśmy ją na 3 części:

  1. „Sytuacja Polski 1946. roku – geneza i preludium wydarzeń” – Leszek Żebrowski
  2. „Przebieg wydarzeń pogromu” – Jerzy Robert Nowak
  3. „Skutki pogromu” – Stanisław Michalkiewicz.

Konferencja Naukowa rozpocznie się w przeddzień 70. rocznicy „pogromu kieleckiego”, w Sali konferencyjnej Domu Rzemiosła w Kielcach, ul. Warszawska 34, w niedzielę, 3 lipca 2016 roku, o godz. 12.00 i zaplanowana jest nawet na 8 godzin. O godz. 11.50 zaplanowana jest krótka konferencja prasowa w miejscu Konferencji.

Zostaliśmy otoczeni patronatem medialnym przez (w kolejności alfabetycznej):

Gazeta Polska

Niezalezna.pl

Radio Fama

TVP Historia

Warszawska Gazeta

W imieniu organizatorów

Jerzy Kenig

0

Maciej Rysiewicz http://www.gorliceiokolice.eu

Dziennikarz i wydawca. Twórca portali "Bobowa Od-Nowa" i "Gorlice i Okolice" w powiecie gorlickim (www.gorliceiokolice.eu). Zastępca redaktora naczelnego portalu "3obieg". Redaktor naczelny portalu "Zdrowie za Zdrowie". W latach 2004-2013 wydawca i redaktor naczelny czasopism "Kalendarz Pszczelarza" i "Przegląd Pszczelarski". Autor książek "Ule i pasieki w Polsce" i "Krynica Zdrój - miasto, ludzie, okolice". Właściciel Wydawnictwa WILCZYSKA (www.wilczyska.eu). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

628 publikacje
270 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758