Bez kategorii
Like

Podatkowa karuzela

26/04/2011
493 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Zdaniem Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu roczne straty budżetu z tego tytułu wynoszą przynajmniej 2 mld złotych. . Ministerstwo finansów przyznaje, że problem ten wymknął im się z pod kontroli, (…)

0


    W dużym uproszczeniu mechanizm działa tak: Najpierw firma A kupuje towar za granicą. Zakup wewnątrzwspólnotowy niektórych towarów jest zwolniony z podatku Vat. Takim towarem jest np. prawo do emisji CO2. Następnie firma A sprzedaje to prawo firmie B z tego samego kraju naliczając przy tym podatek Vat. Podatek ten zostaje naliczony, ponieważ mamy w takim przypadku do czynienia z dostawą wewnątrzkrajową. Firma B sprzedaje prawo do emisji innej firmie z zagranicy, ponownie korzystając ze zwolnienia przedmiotowego w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Następnie firma B występuje do fiskusa o zwrot zapłaconego firmie A podatku Vat. Gdyby firma A odprowadziła pozyskany od firmy B podatek należny, powyższa transakcja (biorąc tylko tę jedną transakcję pod uwagę) wyzerowałaby się. Firma B płaci firmie A podatek Vat. Firma A przekazuje go do fiskusa, a ten zwraca go firmie B. Problem polega jednak na tym, że firma A nie odprowadza należnego podatku do fiskusa, lecz nagle znika.

   W grudniu 2009 roku Europol ujawnił, że t.z.w. karuzele CO2 wysysają z budżetów całej Unii ponad 5 mld. Euro rocznie, a najwięcej tego typu przestępstw dokonywanych jest w Wielkiej Brytanii i Francji.

Rys.1 Schemat działania tzw. karuzeli VAT
(Opracowanie: Przemysław Jędrysiak, KASHUE-KOBiZE, 2010)
 
Dlaczego po tym piszę?
   Ponieważ na takiej samej zasadzie odbywał się w Polsce handel złomem. Zdaniem Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu roczne straty budżetu z tego tytułu wynoszą przynajmniej 2 mld złotych. Ministerstwo finansów przyznaje, że problem ten wymknął im się z pod kontroli, lecz nie potrafi wiarygodnie oszacować wielkości ponoszonych strat z tym związanych  Na szczęście od kwietnia tego roku wprowadzono t.zw. mechanizm odwrotnego obciążenia. Polega on na tym, iż podatek Vat rozlicza nie sprzedawca towaru, lecz jego nabywca. Dzięki temu nie ma możliwości, aby fiskus zwrócił podatek podmiotowi, którego wcześniej nie otrzymał od innego podmiotu(oszusta).
   Na początku lutego tego roku popełniłem tekst http://kontrarianin.nowyekran.pl/post/826,vat-2009-zagadka, być może powyższe patologie są przynajmniej częściową odpowiedzią na postawione w teksie pytanie?
 
Zródło

 

0

Kontrarianin

Tylko martwe ryby plyna z pradem.

38 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758