Artykuły redakcyjne
Like

Pod Złotym Słońcem: przekartkuj „Pana Tadeusza”!

05/05/2016
597 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Pod Złotym Słońcem: przekartkuj „Pana Tadeusza”!

Rękopis Pana Tadeusza można obejrzeć w Kamienicy Pod Złotym Słońcem na wrocławskim Rynku. 10 lat trwały rozmowy z właścicielami rękopisu „Pana Tadeusza” rodziną Tarnowskich, w jaki sposób przekazać go Ossolineum.
W 1999 roku gmina Wrocław odkupiła do niego prawa, a po kolejnych 17 latach udało się otworzyć muzeum poświęcone epopei Mickiewicza – opowiada PAP dr Marcin Hamkało z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

0


Rękopis Pana Tadeusza można obejrzeć w Kamienicy Pod Złotym Słońcem na wrocławskim Rynku <br>Fot.PAP/G.hawałej/M.Kulczyński/A.Koźmiński
Fot.PAP/G.hawałej/M.Kulczyński/A.Koźmiński
Nagranie wideo: https://wideo.pap.pl/videos/12853/

Muzeum „Pana Tadeusza” we Wrocławiu można odwiedzać od 3 maja. To właśnie tam zwiedzający mogą obejrzeć rękopis.

Adam Mickiewicz był bardzo przywiązany do ukończonego w 1834 roku w Paryżu rękopisu „Pana Tadeusza”. Po śmierci poety manuskrypt znajdował się w paryskim mieszkaniu jego najstarszego syna, Władysława.

– Władysław Mickiewicz sprzedał rękopis rodzinie Tarnowskich w latach 70. XIX wieku, trafił w depozyt Ossolineum w 1939 roku – mówi Hamkało.

„Pan Tadeusz” przetrwał we Lwowie w Ossolineum wojnę, skąd Niemcy próbowali wywieźć go na Zachód. Transport utknął w Zagrodnie na Dolnym Śląsku, gdzie rękopis został odnaleziony przez Polaków i przekazany ponownie do Ossolineum.

– W 1989 roku rodzina Tarnowskich przypomniała o tym, że to jest tylko depozyt. Przez 10 lat trwały rozmowy na temat tego, w jaki sposób można byłoby na własność przejąć rękopis „Pana Tadeusza” – opowiada wicedyrektor wrocławskiego Ossolineum.

Jak dodaje, w 1999 roku, dzięki udziałowi finansowemu gminy Wrocław i zapłaceniu 200 tysięcy dolarów za rękopis rodzina Tarnowskich przekazała pozostałe dwie trzecie jego wartości w darze Ossolineum i od tego momentu ruszyły przygotowania do zbudowania ekspozycji. Po 17 latach otwarto muzeum poświęcone „Panu Tadeuszowi”.

– Pokazujemy kilkaset obiektów, ale przede wszystkim zaczynamy od tego, aby opowiedzieć pewną historię. Ta opowieść układa się w konteksty czytania, interpretowania literatury i „Pana Tadeusza” – opisuje Hamkało muzeum.

Na ekspozycji zaprezentowano malarstwo, muzykę z epoki, biografię Mickiewicza. – Po kolei przechodzimy do tego, w jaki sposób inspiracje literaturą, tekstem, wykształcenie wpłynęło na to, co zostało w „Panu Tadeuszu” zapisane – opowiada.

Rękopis można z bliska zobaczyć, przekartkować, wirtualnie powiększyć.

Siedziba muzeum, które jest częścią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, znajduje się w Kamienicy Pod Złotym Słońcem we wrocławskim Rynku.

Projekt uruchomienia Muzeum „Pana Tadeusza” kosztował 45 milionów złotych, z czego 38 milionów to kwota dofinansowania z funduszu norweskiego i funduszy EOG.

wk/pap/kurier

0

Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758