Komentarze dnia
Like

Pierwszy Ogólnopolski Sejmik Antysystemowy – OSA

21/03/2016
619 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
Pierwszy Ogólnopolski Sejmik Antysystemowy – OSA

Przeciw szemranemu kompromisowi i psychicznej wygodzie. Drugi Sejmik w Rowach k. Ustki od 30 kwietnia do 3 maja – pobyt w pensjonatach bezpłatny dla uczestników (szczegóły patrz na końcu tego sprawozdania). 19 marca 2016 w Warszawie – w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego przy ul. Miodowej – odbył się zjazd przedstawicieli różnych środowisk niemal ze wszystkich regionów Polski, które krytycznie oceniają rozwiązania dotyczące organizacji państwa, funkcjonujące po roku 1989. Dlatego też środowiska te często bywają nazywane antysystemowymi lub ruchem oburzonych. 

0


 

Relacja filmowa z Sejmiku tutaj:

W ciągu ostatnich 2 miesięcy liczna osób zaangażowanych w projekt zwiększyła się z ok. 100 do ok. 400. Reprezentowana jest większość spośród 380 powiatów. W kolejnych 8 tygodniach mają odbyć się podobne sejmiki we wszystkich 16 województwach. Do końca czerwca ruch oburzonych chce mieć swoją reprezentację we wszystkich polskich gminach, których jest ok. 2,5 tys.

OSA postanowił wystawić w najbliższych wyborach samorządowych, które (być może?) odbędą się już jesienią tego roku, pełne listy wyborcze w ponad 80 okręgach wyborczych do sejmików. Listy te mają być tworzone oddolnie na zasadach ustalonych wyłącznie przez działaczy ruchu w danym okręgu. W ten sposób OBURZENI  chcą uniknąć centralizmu partyjnego, jakiego doświadczyło wielu spośród nich  niedawno w ruchu Kukiza.

Ruch chce powtórzyć sukces wyborczy niezależnych list b. marszałka województwa małopolskiego – Marka Nawary, któremu udało się wprowadzić do sejmiku kilku bezpartyjnych radnych mimo, że nie był tzw. znaną twarzą i nie dysponował dużymi środkami finansowymi. Jedynym atutem Oburzonych mają być znani i szanowani lokalnie ludzie.

Występujący na zjeździe prof. Andrzej Czachor – jeden z filarów ruchu JOW – stwierdził, iż mimo, że poziom patriotyzmu i dobrej woli obecnie rządzących jest wysoki, nie można im do końca ufać, gdyż są – tak jak ich poprzednicy – scentralizowaną partią, której posłowie,  wybrani w oparciu o obecną fatalną  ordynację wyborczą, są marionetkami wodza partyjnego.

Prof. Czachor przypomniał, iż to właśnie za poprzednich rządów PiS ratyfikowany został Traktat Lizboński, który oznaczał rezygnację z suwerenności. Z kolei adwersarze Prawa i Sprawiedliwości latają dziś do Brukseli i żądają interwencji unijnej w Polsce. Gdyby posłowie byli wybierani w jednomandatowych okręgach wyborczych, nigdy by sobie nie pozwolili na Targowicę, gdyż po prostu baliby się swych wyborców, a nie – jak dzisiaj – swego wodza partyjnego. Brak faktycznej kontroli rządzących przez wyborców oznacza dzisiaj alienację i demoralizację władzy.

Także ruch Kukiza (zwłaszcza obecni posłowie Kukiz i Sanocki) , który przecież eksponował sprawę JOW w kampanii wyborczej –  jak zauważył prof. Czachor – dopuszczają niestety pewną dewiację tj. mieszany system wyborczy, którego funkcjonowanie  np. w Niemczech pokazuje, iż ordynacja mieszana oznacza także partiokrację (z którą podobno miał przecież walczyć Kukiz), zabiegającą nie o interes narodu, lecz o niezmienność elit, czytaj: pozostawanie przy przysłowiowym korycie ciągle tych samych ludzi. Dzisiejsza postawa Kukiza i Sanockiego to rodzaj „szemranego kompromisu” dla osiągnięcia „psychicznej wygody” – zdaniem prof. Andrzeja Czachora.

Z kolei jeden z liderów Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej, starosta Konrad Rytel zauważył w swoim wystąpieniu, iż funkcjonariusze obecnych partii politycznych nie mają zazwyczaj nic do powiedzenia w sprawach samorządu.

Tak więc stworzenie alternatywy dla dzisiejszego sejmowego establishmentu ma sens. Skuteczność działań  takiej alternatywy wynikać musi z zaangażowania znanych lokalnie ludzi, którzy będą w stanie uzyskać dobry wynik wyborczy.

Przeprowadzona wśród uczestników Sejmiku miniankieta pokazała, iż ok. 70% jest za nazwaniem nowego ruchu OBURZENI, zaś 30% opowiada się za nazwą ANTYPARTIA.

Wybrano kilkunastu koordynatorów wojewódzkich ruchu  – 1-2 w zależności od wielkości województwa (patrz skład Rady Koordynacyjnej: www.oburzeni.pl)  oraz swego rodzaju prezydium złożone z pięciu osób: Jarosław Szymańczak – Polska południowo-zachodnia, Marek Ciesielczyk – Polska południowo-wschodnia, Antoni Gut – Polska centralna, Tomasz Dudziak – Polska północno-wschodnia, Agnieszka Wawrzyniak – Polska północno-zachodnia. Ma zostać powołany do życia sztab wyborczy w związku z wyborami do sejmików wojewódzkich.

Przedstawiony został niestandardowy rodzaj programu nowego ruchu (załącznik nr 1 niżej) oraz jego hymn, którego fragment poprzedza relację filmową z Sejmiku. Na końcu filmu usłyszeć można hymn ten w całości. Zjazd OBURZONYCH przyjął także apel (załącznik nr 2)

Drugi Ogólnopolski Sejmik Antysystemowy odbędzie się w dniach 30 kwietnia (sobota) do 3 maja (wtorek) nad Bałtykiem, w Rowach k. Ustki w pensjonatach:

PELIKAN 1 – ul. Bałtycka 29,    76-212 Rowy – mapka tutaj: https://www.google.pl/maps/place/Ba%C5%82tycka+29,+76-212+Rowy/@54.6601138,17.0417547,15.25z/data=!4m2!3m1!1s0x46fe6adc2633031b:0x86430073bedb3455

oraz

PELIKAN 2 – ul. Słoneczna 11,    76-212 Rowy – mapka tutaj:

https://www.google.pl/maps/place/S%C5%82oneczna+11,+76-212+Rowy/@54.6648779,17.0479565,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x46fe6ae7bd7c7723:0xf1e83ec45cbd8a0c

 

Pobyt w tych pensjonatach będzie dla uczestników sejmiku bezpłatny. Tani dojazd oferuje PKP – bilet weekendowy tam i z powrotem  (!) kosztuje z każdego miejsca w Polsce  do Słupska tylko 79 zł. Ze Słupska kursują do Rowów busy (ok. 30 km).

Zgłoszenia udziału będą przyjmowane do dnia 15 kwietnia – telefonicznie: 601 255 849   oraz mailowo:    antypartia@oburzeni.info    – ilość miejsc ograniczona, o uczestnictwie decydować będzie więc kolejność zgłoszeń.

0

Maciej Rysiewicz http://www.gorliceiokolice.eu

Dziennikarz i wydawca. Twórca portali "Bobowa Od-Nowa" i "Gorlice i Okolice" w powiecie gorlickim (www.gorliceiokolice.eu). Zastępca redaktora naczelnego portalu "3obieg". Redaktor naczelny portalu "Zdrowie za Zdrowie". W latach 2004-2013 wydawca i redaktor naczelny czasopism "Kalendarz Pszczelarza" i "Przegląd Pszczelarski". Autor książek "Ule i pasieki w Polsce" i "Krynica Zdrój - miasto, ludzie, okolice". Właściciel Wydawnictwa WILCZYSKA (www.wilczyska.eu). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

628 publikacje
270 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758