Bez kategorii
Like

Pieniądze wykreowane przez banki, należą do społeczeństwa – a nie do banków – i o to powinniśmy walczyć!

20/01/2012
916 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Naszym orężem powinna być wiedza. Dogłębna i powszechna.

0


              Uważam, że nitka „Kto wyzwoli Polskę z niewoli odsetkowej?” odniosła sukces. Tyle kliknięć to mi się rzadko zdarza. Widzę, że szanse na partię patriotycznych, profesjonalnych i przytomnych znacznie wzrosły. Uznałem, że nadszedł już czas, aby porządkować zasoby języka, którym opisujemy tę bankową technologie oszustwa. Korzystając z dobrodziejstwa  CTRL-C i CTRL-V zamieszczam podsumowanie ściągi, którą każdy absolwent gimnazjum powinien znać na blachę, gdyby żył w suwerennym kraju. Wybierający się na wojnę z banksterami powinien wiedzieć dużo więcej, ale na początek starczy. Chcę mieć świadomość, że jeśli mówimy o kreacji pierwotnej, kreacji wtórnej, wkładzie pierwotnym, wkładzie wtórnym , rezerwie obowiązkowej  itd to myślimy o tym samym.

      Z doświadczenia wiem, że „wyczarowywanie” pieniądza przez  banki komercyjne z powietrza już dochodzi do naszej świadomości. Umyka nam jeszcze szwindel polegający na konieczności utrzymywania niektórych składników bazy monetarnej (złota, rezerw dewizowych) oraz pożyczek udzielanych przez banki centralne (lombardowe, redyskontowe). O istocie tego niewolnictwa pisałem i jeszcze napiszę.

Koniecznie przeczytaj całość znajdującą się pod linkien: http://www.ekonomicznie.pl/sciagi/pliki/20080427114942.doc

 


Kreacja pieniądza w systemie bankowym.

Podsumowanie:

W gospodarce krążą dwa rodzaje pieniądza:
1.pieniądz banku centralnego – jest to pieniądz gotówkowy, będący równocześnie zobowiązaniem tego banku (banknoty i monety – ogólnie dostępny i najczęściej używany; głównie pieniądz dochodowy ludzi).
2.pieniądz banków prywatnych, zwany pieniądzem bankowym, depozytowym albo wkładowym. Pieniądz ten jest pochodną pieniądza banku centralnego zwany bezgotówkowym (bankowym), charakteryzuje się jedynie zapisami na rachunkach.

Pieniądz kreowany jest w operacjach kredytowych banków.

Pierwotna kreacja pieniądza

KREACJA PIERWOTNA przebiega w banku centralnym, który udziela kredytów bankom komercyjnym.
We współczesnych systemach bankowych emisję banknotów reguluje baza monetarna. Są to depozyty na rachunkach w banku centralnym powiększone o sumę obiegających znaków pieniężnych. Bank centralny udzielając kredytu tworzy nowy pieniądz – nie sięga do środków zdeponowanych w banku. Dla niego udzielenie kredytu nie jest wydatkiem.
   

Przykłady pierwotnej kreacji pieniądza:

  • udzielenie kredytu;
  • wypłata gotówki przez bank centralny na rzecz jednostki budżetowej;
  • skup przez bank centralny zagranicznych walut i dewiz.

Rodzaje rachunków bankowych wg ustawy Prawo Bankowe:

1.Rachunki rozliczeniowe:
      a) rachunki bieżące
      b) rachunki pomocnicze
2.Rachunki lokat terminowych
3.Rachunki oszczędnościowe (wkłady oszczędnościowe)
4.Rachunki powiernicze

Rodzaje rachunków bankowych wg ustawy o NBP:
1.Rachunki banków
2.Rachunki budżetu państwa
3.Rachunki Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
4.Rachunki Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej
5.Rachunki innych osób prawnych, dla których wymagana jest zgoda Prezesa Narodowego Banku Polskiego.


Wtórna kreacja pieniądza

KREACJA WTÓRNA jest realizowana przez banki komercyjne, które udzielają kredytów swoim klientom.
W procesie kreacji pieniądza przez banki komercyjne możemy wyróżnić:

wkład pierwotny – następuje tutaj przekształcenie pieniądza gotówkowego (banknotów) w pieniądz bezgotówkowy, jakim jest wkład klienta na rachunku bankowym. Zmiana ta nie wpływa na ilość pieniądza w obiegu, gdyż nastąpiła jedynie zamiana formy pieniądza.

wkład pochodny – stwierdzono że nie ma potrzeby utrzymywania 100% – go pokrycia wkładu pierwotnego w postaci gotówki w banku, ponieważ tylko niewielka część tych wkładów jest podejmowana w gotówce. Wystarczy utrzymanie jedynie określonej części wkładu w postaci rezerwy gotówkowej. Pozostałą część można wykorzystać na udzielenie pożyczki innemu klientowi w postaci otwarcia na jego rzecz rachunku bieżącego z wkładem, którym ten klient może swobodnie dysponować. Taką transakcję polegającą na udzieleniu pożyczki klientowi w formie rachunku bieżącego nazywa się tworzeniem wkładu pochodnego a sam wkład-wkładem pochodnym.

W czasie stabilizacji gospodarczej banki nie muszą całej zgromadzonej w postaci wkładów gotówki trzymać w skarbcu. Klienci dokonują wpłat i wypłat na przemian i wystarczy tylko stosunkowo niewielka rezerwa gotówkowa, aby zrealizować wszystkie ich dyspozycje. Resztę środków banki mogą spożytkować udzielając kredytu przedsiębiorstwom lub indywidualnym osobom, zarabiając na tej transakcji. Pożyczone sumy wracają do banków, w postaci wpłat na rachunki i mogą służyć do udzielenia kolejnej pożyczki itd.

Ps.

Podziękowanie dla blogera @Freedom za podsunięcie mi tytułu notki.
 

0

nikander

Bardziej pragmatyczne niz rewolucyjne mysla wojowanie.

289 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758