Pod znakiem szczególnej modlitwy za Polskę, w intencji pracowników i rolników zmagających się z licznymi problemami przebiegały na Jasnej Górze tegoroczne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
„PONAD 100 tys. PIELGRZYMÓW NA UROCZYSTOŚCI 15-08-2011
http://www.radiojasnagora.pl/index1.php?Content=news&referer=ok&id=2121
Pod znakiem szczególnej modlitwy za Polskę, w intencji pracowników i rolników zmagających się z licznymi problemami przebiegały na Jasnej Górze tegoroczne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W sumie odpustowej, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, uczestniczyło ponad 100 tys. pielgrzymów:
„Bez Maryi nie byłoby Polski, nie byłoby Ducha Polskiego Narodu, tylko z Bogiem i Matką Najświętszą w sercu mogliśmy pozostać państwem suwerennym, niepodległym i osiągnąć wiele sukcesów. Dzisiejsza uroczystość mówi nam o tym, że niebo otwiera się przed nami, a wolą Bożą jest nasze uświęcenie, nasza świętość" -mówił p. Lucjan, który trasę z Kalisza na Jasną Górę, aby uczestniczyć w uroczystościach przebył na piechote po raz 46.
Abp Celestino Migliore witając wszystkich przypomniał swoją ostatnią wizytę na Jasnej Górze:
„Gdy przybyłem na Jasną Górę w drugim dniu mojej posługi, modliłem się o błogosławieństwo dla każdej córki i syna tej ziemi, była to potrzeba mojego serca, bo wiedziałem, że Jasnogórska Pani nigdy nie opuszcza tych, którzy się do Niej zwracają, i umacnia ich także w chwilach trudnych. Dziś widzę, jak bije tu serce pielgrzymów przybyłych do Tronu Matki, która mówi im o Swoim Synu, Naszym Panie, Jezusie Chrystusie."
Homilię wygłosił abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński zwrócił się z prośbą do rządzących o reakcję na dramatyczną wciąż sytuację młodych ludzi zmuszonych do emigracji, prosił również pracodawców o godne traktowanie pracowników i ochronę życia ludzkiego:
„Pamiętajcie jednak wszyscy, którzy w swojej firmie zatrudniacie innych, by się nie bać po chrześcijańsku, uczciwie dbać o swoich pracowników, by nie wykorzystywać bezwzględnie czasu kryzysu i bezrobocia do zaniżania pracy. By matka nosząca swoje dziecko pod sercem nie musiała ukrywać tego faktu przed swoim pracodawcą z lęku przed utratą pracy. By rodzina nie bała się przyjąć z radością i poczyciem bezpieczenstwa nowego życia".
Abp Andrzej Dzięga zwrócił również uwagę na problem marnowania plonów ziemi i genetycznie modyfikowanej żywności, prosił także o wytrwałą modlitwę za Polskę na wzór bł. Jana Pawła II.
Kazanie abp Andrzeja Dzięgi: Słuchaj – tu, Czytaj – tu
Witając przybyłych na uroczystość pielgrzymów Generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski pozdrowił wszystkich strudzonych drogą pątników, nawiązał także do Jubileuszu Warszawskiej Pielgrzymki oraz przypadających w tych dniach jubileuszy: 20. rocznicy Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie i 30. rocznicy śmierci Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Zwrócił uwagę również na obecność przybyłych przedstawicieli Prawosławnego Patriarchartu Moskiewskiego z męskiego klasztoru św. Nila Stołobieńskiego koło Ostaszkowa. Wkrótce mnisi rozpoczną tam budowę nowej cerkwii, do której kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej dostali od ojców paulinów.
Na zakończenie sumy pontyfikalnej, wszyscy którzy czuli się szczególnie powołani do obrony życia przyjęli postanowienia duchowej adopcji dziecka poczętego.
O godz. 19.00 Mszy św.na Błoniach jasnogórskich w intencji mieszkańców Częstochowy przewodniczył abp Stanisław Nowak, pasterz archidiecezji.
Uroczystości dnia dzisiejszego zakończył Apel Jasnogórski z udziałem kompanii honorowej wystawionej prze 5. pułk chemiczny z Tarnowskich Gór, który poprowadził bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.
Ok. 20 tys. pielgrzymów zgromadziło się w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na porannej Mszy św., będącej zwieńczeniem jubileuszowej 300-nej Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.
Eucharystii przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz. Witając pielgrzymów metropolita warszawski podziękował wszystkim, którzy wpisali się w historię pieszego pielgrzymowania z Warszawy do duchowej stolicy Polski:
„Chciałem gorąco podziękować wszystkim, księdzu prymasowi seniorowi Józefowi, który także w tej historii 300 lat wedrowania przez 27 lat towarzyszył pielgrzymce. Dziekuję wszystkim ojcom paulinom i kapłanom zakonnym, diecezjalnym, wszystkim przewodnikom pielgrzymki, tym, którzy służyli duchowo waszemu pielgrzymowaniu. Wreszcie dziekuję wam pielgrzymom wszystkich pielgrzymek warszawskich" – powiedział kard. Nycz.
Homilię podczas porannej Mszy św. wygłosił przeor Jasnej Góry.
O. Roman Majewski powrócił do źródeł pielgrzymki warszawskiej, pytał również o motywacje, jakie dziś przyświecają nam podczas wędrówki do Tronu Matki Bożej Królowej Polski:
„Z mroków początków XVIII w., z Polski targanej konfliktami, anarchią, rywalizacją, z miasta dżumy i śmierci wyłania się grupa pielgrzymów, która swoje kroki kieruje ku Częstochowie. W 300 lat później wychodzi kolejna grupa. Z jaką wiarą przychodzili wtedy, jaka była ich modlitwa, co wydarzyło się w ich sercach, że przychodzili tu ponownie. Co my słyszymy dziś u stóp naszego narodowego jasnogórskiego sanktuarium" – pytał o. Roman Majewski.
Przor jasnogórskiego konwentu wskazał na konieczność podjęcia rachunku sumienia w czasach zagrożenia dla najważniejszej grupy społecznej, jaką jest rodzina. Przypomniał słowa Prymasa Augusta Hlonda, który zawsze powtarzał, że zwycięstwo nad wszelkim złem przyjdzie dzięki modlitwie różańcowej:
„Polska nie zwycięży bronią, zwycięży modlitwą, pokutą, wielką miłością bliźniego, zwycięży różańcem. Trzeba ufać, trzeba się modlić, jedyną bronią, której Polska używając odniesie zwycięstwo jest właśnie różaniec, jedyna broń, która jest przecież w kieszeniach wielu z nas."
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt Maryjnych. Szczególnie uroczyście obchodzone jest na Jasnej Górze. Na 15-stego sierpnia do sanktuarium przybywają z całej Polski największe pielgrzymki diecezjalne. W tym roku, w dniach od 1 do 15 sierpnia, do Częstochowy dotarły 54 piesze pielgrzymki, a w nich w sumie 84 tys. 582 pątników.
Dzisiejsza uroczystość jest również obchodzona w polskiej tradycji jako święto Matki Bożej Zielnej. Tradycyjnie w tym dniu w kościołach święci się wiązanki kłosów zbóż, ziół i warzyw.
Pielgrzymi przybyli na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Autor: Izabela Banaszewska i Ilona Mielczarek”
http://www.radiojasnagora.pl/mp3/20110815Dziega.mp3
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110816&typ=wi&id=wi77.txt