Bez kategorii
Like

Papierosy nie tak zabójcze.Witamina D chroni płuca palaczy

03/08/2012
594 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Dobra wiadomość dla palaczy. Aby chronić płuca przed szkodliwym dymem tytoniowym, powinni sięgać po łatwo dostępną witaminę – wynika z najnowszych badań.

0


Naukowcy z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie (stan Massachusetts) przez ok. 20 lat prowadzili badania w grupie 626 dorosłych mężczyzn rasy białej. W tym okresie trzykrotnie, w różnych odstępach czasu, zmierzyli im poziom witaminy D w surowicy krwi. Równocześnie sprawdzali funkcjonowanie ich płuc przy pomocy badania spirometrycznego.

Spirometria pozwala ocenić rezerwy wentylacyjne płuc i wykryć obturację, tj. zwężenie oskrzeli. Dlatego wykorzystuje się ją w diagnozowaniu schorzeń, którym towarzyszy zwężenie dolnych dróg oddechowych – przede wszystkim POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), ale też astmy. Jednym z parametrów mierzonych w badaniu spirometrycznym jest objętość wydychanego powietrza podczas pierwszej sekundy forsowanego oddechu, w skrócie FEV1.

Okazało się, że u palących panów z niedoborami witaminy D czynność płuc – mierzona wskaźnikiem FEV1 – pogarszała się blisko dwukrotnie szybciej niż u palaczy z prawidłowym stężeniem witaminy D we krwi.

Natomiast, dostateczny poziom tego związku w surowicy krwi, tj. powyżej 20 nanogramów na ml, miał ochronny wpływ na czynność płuc u palaczy i spowalniał tempo, w jakim się pogarszała.  

W perspektywie wieloletniej zbyt niski poziom witaminy D nasilał negatywny wpływ palenia na płuca.Nie zaobserwowano natomiast podobnego związku z w ogólnej populacji badanych panów, na którą składali się zarówno palacze, jak i niepalący wcale.

Nasze badania sugerują, że witamina D może łagodzić szkodliwy wpływ palenia papierosów na czynność płuc – komentuje główna autorka pracy dr Nancy E. Lange. Badaczka podejrzewa, że może to mieć związek z przeciwzapalnymi i przeciwutleniającymi właściwościami tego związku.

Jeśli nasze wyniki uda się powtórzyć w innych badaniach, to będą one mieć ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego – ocenia dr Lange. Specjalistka zaznacza, że w przyszłości warto będzie również sprawdzić, czy witamina D może chronić płuca przed wpływem innych szkodliwych czynników, jak np. zanieczyszczenie powietrza.

0

Hania Cieślak

171 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758