Bez kategorii
Like

Pańszczyzna odrobiona – od wczoraj polski podatnik pracuje na siebie

25/06/2011
512 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Od kilku lat polscy podatnicy pracują dla rządu ponad 170 dni.
Blisko 90 procent dochodów budżetu państwa pochodzi z podatków…

0


– Od najbliższego piątku zaczniemy pracować dla siebie i swoich rodzin, wcześniej pracowaliśmy dla rządu. W tym roku Dzień Wolności Podatkowej, uwzględniający wszystkie płacone podatki, przypada 24 czerwca – poinformowało we wtorek Centrum im. Adama Smitha.

W ubiegłym roku dzień ten przypadł 23 czerwca, a w 2009 r. – 14 czerwca.

Dzień Wolności Podatkowej wylicza się na podstawie przewidzianego na dany rok udziału wydatków publicznych w PKB kraju. Im większy jest ten udział, tym dłużej musimy pracować, by zapłacić wszystkie daniny wobec państwa i tym później przypada moment, od którego pracujemy już na własny rachunek. Mniejszy udział wydatków publicznych w PKB to mniej podatków do zapłacenia, krótszy czas pracy, by na nie zarobić, a co za tym idzie wcześniejszy Dzień Wolności Podatkowej. Źródło

A dawno dawno temu, bo w XVI wieku postanowiono, że każdy chłop musi co najmniej jeden dzień w tygodniu przepracować bez zapłaty w folwarku swego pana.

W Polsce wprowadzono naliczanie pańszczyzny od wielkości gruntu posiadanego przez chłopa za pomocą dni w tygodniu przypadających na łan – np. pańszczyzna 4 dni od łana tygodniowo oznaczała, że chłop mający połowę łana miał odpracować u pana 2 dni na każdy tydzień, a posiadacz 1 łanu – 4 dni; ponadto chłop nie musiał odpracowywać wyłącznie sam pańszczyzny – jeśli przez 1 dzień pracował wraz z 2 synami powyżej określonego wieku i 1 parobkiem, to zaliczano mu 4 dni. W połowie XVII w. pańszczyzna dochodziła do 4-5 dni, zaś w XVIII w. nieraz do 6-7 czy też nawet 10 dni. Warto zauważyć, że nie oznacza to, że chłop pracował codziennie – po prostu zobowiązany był do pracy wraz z synami lub wynajętymi parobkami tak, aby wykonać określoną ilość "osobodni roboczych" w tygodniu.

 

Miary wielkości łana na ziemiach polskich

1 łan (huba) pruska

16,5 ha (~30 morg, = 66 pruskich morg)

1 łan frankoński

24,2 ha (48 morg) Małopolska

1 łan chełmiński

17,995 ha (~30 morg)

1 łan brandenburski

17,0215 ha (~30 morg)

1 łan warmiński

17,3387 ha (Prusy, (~30 morg, ~ 67 pruskich morg)

1 łan oleski

15,648 ha (Prusy Wschodnie 1720)

(od 1813 oficjalnie hektar i ar)

 

Łan jak widać jest to między 15 a 25 hektarów, co w owych czasach „pracy na roli” było zajęciem nie lada choćby ze względu na zaawansowanie techniczne. Dawało to jednak możliwość stałego dostępu do żywności i możliwość wymiany barterowej, czyli to co w obecnych czasach jest dla wielu poza jakimkolwiek zasięgiem.

Z powyższego wynika, iż chłop uprawiający ziemię o wielkości połowy łana musiał odpracować na rzecz pana 2 dni – czyli 33%.

Hipotetyczny Dzień Wolności Podatkowej takiego chłopa pańszczyźnianego przypadałby więc na 30 kwietnia.

Często pańszczyzna przypadała "na komin", czyli na rodzinę oraz parobków, dlatego faktycznie dla rodziny składającej się z dwóch dorosłych osób, obciążenie wynosiło nie 33% ale 16%. Zatem dzień wolności podatkowej dla rodziny wypadał 28 lutego i chłopska rodzina pracowała już dla siebie…

Oczywiście wszystko  zawsze można traktować

porównaniu 🙂

=======================================================================

IV Festiwal Piosenki Innej

0

WojtekCy.

"Rzadko pisze, sporo komentuje. Kocham wolnosc - wydaje mi sie, ze umiem z niej korzystac :) "Moja wolnosc to zaden Twój grzech"

149 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758