Przed chwilą po raz pierwszy w życiu „wylądowałem” na GENERALSKIM BLOGU. Autor ( Piotr Makarewicz) polemizuje z innym GENERALSKIM FELIETONISTĄ – Bogusławem Packiem. Nie znam tych PANÓW, ale „uwiodła mnie” retoryka.
-"Niesforne Dziecię Gutenberga".
makarewicz-53.blog.onet.pl/W-nawiazaniu-do-pewnego-feliet,2,ID430643940,n
"[…] Pacek – wzięty felietonista „Polski Zbrojnej”,
wyraża jakby żal, że prezydent Obama przed podjęciem takiej decyzji (wychodzenie z Afganistanu – Andrzej Budzyk)
nie skonsultował się ze swoimi generałami, a przede wszystkim z sojusznikami z NATO. Dobrze, że jednocześnie, niejako odpowiada sobie na te wątpliwości pisząc: „ale cóż, sojusz to sojusz, a Ameryka to Ameryka”. W ten sposób chyba trafnie i zwięźle określa znany nie od dzisiaj stosunek USA – członka NATO do pozostałych sojuszników.
Zastanawia mnie jednak w tym felietonie język w jakim gen. Pacek obrazuje przyszłe zakończenie naszej misji. Mówiąc o tym, że to zakończenie nie będzie łatwe, pisze, że wyjście z misji „nie będzie przypominało wyjścia mamusi z pokoju, która pogodziła zwaśnione dzieci i wraca do swoich zajęć”. Mówiąc o tym jak, według niego, będzie ono wyglądało, pisze, że „będziemy raczej jak kowboj, który zaprowadził porządek w saloonie, ale cały czas ma pistolet gotowy do strzału. Wychodzi zwrócony twarzą do sali, bo jak się odwróci na chwilę, może poczuć kulkę albo nóż w plecach”. Czytając te działające na wyobraźnię opisy myślałem początkowo, że felieton był raczej przeznaczony do „Płomyczka” (może ktoś jeszcze takie pismo pamięta), a nie do „Polski Zbrojnej” – bądź co bądź, czasopisma dedykowanego przede wszystkim środowisku wojskowemu lub blisko z wojskiem związanemu. Po radcy ministra obrony, dwugwiazdkowym generale, spodziewałbym się raczej bardziej fachowego języka, nawet w piśmie czytanym również przez cywilnych czytelników.".
makarewicz-53.blog.onet.pl/W-nawiazaniu-do-pewnego-feliet,2,ID430643940,n
Jestem tylko PORUCZNIKIEM REZERWY artylerzystą, ale pamiętam "Płomyczek" (oczywiście jak autor "Płomyczek" powojenny)
Płomyczek – nr 9 – 1958 – Jeszcze jedna historia o kotach
www.tytusdezoo.republika.pl/xhtml/komiks/kom-plomyczek-main.html
www.antykwariat-bazar.pl/pub/produkty2/0/0/0/4/8/4/3/5/49439_big.jpg
biblioteka.bialystok.edu.pl/cms/files/9/plomyczek_1954.jpg
więc wskazania bloga nie mogę sobie odmówić 🙂
Uwaga… tu niżej "Płomyczek" przedwojenny:
www.narodowa.pl/ksiazki/06/plomyczek.htm